sťahovanie čerešne

Sťahujete sa? Ovocné stromy môžu ísť s vami.

Stáva sa bežnou praxou, že sa ľudia počas svojho života niekoľkokrát presťahujú do iného bytu alebo domu. Nie len po ukončení vzdelávania a založenia rodiny, ale aj pri zmene zamestnania alebo výraznej životnej zmene. So sebou si ľudia berú svoje osobné veci, často nábytok a elektrospotrebiče. Vedeli ste, že si môžete pri sťahovaní so sebou zobrať aj svoje obľúbené ovocné kríky a stromy a zasadiť si ich v novej záhrade? Popísaný postup využijete aj vtedy, keď zostávate bývať na tom istom mieste, len meníte jednu záhradu za druhú.

Stromy sa sadia najčastejšie skoro na jar alebo na jeseň. Sadenie stromov z ovocných škôlok príde každému samozrejmé. To ale neznamená, že sa nedajú sadiť stromy staršie. A teda dajú sa aj presádzať. Teda vykopať zo záhrady a preniesť ich na nové miesto.

presádzanie stromov

Platí zásada, že čím je strom starší a väčší, tým väčší kus koreňového balu musíme vykopať. Pretože aby sa starý strom uchytil na novom mieste, potrebuje dostatočne veľký koreňový systém, aby ho vládal vyživovať. V našej praxi sa nám podarilo presťahovať niekoľko ovocných stromov vo veku 5 až 8 rokov.

Okolo kmeňa stromu sme plochým rýľom urobili kruh o priemere vyše metra, ktorým sme presekli všetky korene, presahujúce z tohto kruhu. Potom sme opatrne odstránili zeminu tak, aby sme čo najmenej poškodili korene presádzaného stromu. Výborným pomocníkom je štychár, ktorý je úzky, ale dlhý a dovolí nám ísť do hĺbky. Hrubšie korene je potrebné odseknúť sekerou alebo prepíliť elektrickou záhradníckou pílkou. Keď je strom vonku, koreňový systém opatrne zbavíme zeminy. Strom tak bude ľahší na prenášanie a prevoz, jednak sa ku koreňom dostane čerstvý substrát, ktorý mu doprajeme v novej záhrade.

presadenie starého stromu

Nevýhodou presádzania staršieho stromu je fakt, že musíte kopať dve jamy, pričom vykopanie starého stromu trvá oveľa dlhšie, ako jeho zasadenie na novom mieste. Získate tak ale dve výhody.

Tou prvou je fakt, že ak máte svoje obľúbené odrody ovocia a stromčeky ste sadili len pred pár rokmi, takmer okamžite máte tie isté osvedčené stromy vo svojej novej záhrade.

staré stromy v novej záhrade

Druhou je skutočnosť, že už prvý rok vyzerá vaša nová záhrada, ako keby ste v nej pracovali už roky. Zdobia ju pekné vzrastené stromčeky. Celé postup má ale jednu nevýhodu. Ak stromy presádzate na jar, nemôžete im dovoliť, aby zakvitli a všetky kvety musíte zo stromov odstrániť. Čerstvo zasadené stromy potrebujú upevniť svoj oklieštený koreňový systém, ale kvitnutie a plodenie by ich vysililo a mohli by ste o stromy prísť. No na druhý rok sa už znova môžete tešiť z bohatej úrody svojich obľúbených druhov. Ak sa teda sťahujete, nie je dôvod, aby vaše obľúbené ovocné stromy nešli s vami.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.