S pôžičkami sa vrece roztrhlo

A to doslova. Každú chvíľu vám volajú z vašej banky, že máte predschválený úver alebo kreditku. Že máte pripravené prečerpanie na bežnom účte. Alebo že si môžete požiadať o pôžičku so stanoveným limitom vám svieti v internetbankingu. A keď si v bankomate vyberáte peniaze, na potvrdení o transakcii sa dozviete nie len zostatok na účte, ale aj koľko si môžete okamžite požičať. Banky peniaze ľuďom doslova pchajú.

Do boja o viac peňazí medzi ľudmi sa zapojili aj obchody. Pri každom tovare svietia dve cenovky. Jedna suma ukazuje, koľko musíte „vysoliť“ za tovar ak platíte všetko naraz, druhá, menšia, ukazuje, koľko vás bude takýto nákup stáť mesačne, ak zvolíte nákup na splátky. Škoda, že takmer nikdy nevidíte údaj, ako dlho bude tento výhodný nákup trvať…

Splátkový nákup sa môže vyplatiť v niektorých životných situáciách. Rýchly nákup novej chladničky namiesto včera pokazenej. Nákup nábytku na splátky pri zariaďovaní nového bývania. Dokonca aj auto na splátky môže byť výhodné, ak sa bez neho nedostanete do práce alebo by ste stratili neúmerne veľa času či platili viac za prepravu autobusom.

Vždy si však musíte uvedomovať, že celková suma mesačných splátok musí byť rovná najviac tomu, čo vám zvýši z príjmu po odrátaní pravidelných mesačných platieb. Vtedy je pôžička výhodná pre vás a banka vás nezruinuje. Vtedy sa oplatí rozložiť platbu za nevyhnutné nákupy na dlhšie obdobie a aj vďaka navýšeniu o úroky a poplatky je stále nákup na pôžičku výhodný.

Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.