Pravidlá pre zhotovenie jedálne v malom byte
Jedáleň je miestnosť, ktorá slúži na stravovanie. Dalo by sa povedať, že sa jedná o priestory, v ktorých by sa mala stretnúť celá rodina vo chvíli, keď ich čakajú spoločné raňajky, obed alebo večera. Trend jedální k nám doputoval zo zahraničia. Väčšina rodín však je stále v kuchyni, pretože práve túto miestnosť považujú za tzv. jedáleň. Prečo si ale neurobiť aspoň malý kútik, ktorý sa bude môcť nazývať jedálňou? Nemusíte sa obávať toho, že by nefungovala aj v malých bytoch. Ak bývate v byte s menším priestorom, poradíme vám, čoho sa pri zariaďovaní jedálne držať.
Zariaďujeme jedáleň v malom byte
Pokiaľ bývate v byte 1+1 alebo 2+1, bude vaša jedáleň skutočne malá. V takom prípade sa jedáleň skladá iba zo stola a stoličiek, podobne, ako sú vybavené kuchyne. Rozdiel je však v tom, že túto miestnosť od tých ostatných oddelíte, a to pomocou čohokoľvek. Je dôležité dodržiavať bytové zóny. Jedáleň je možné oddeliť napríklad pomocou textílie alebo závesu. To už bude závisieť od vás. Využiť však môžete aj posuvné dvere alebo stenu. Pri jedle by vás nemalo nič rozptyľovať. Platí to pochopiteľne aj o televízii, ktorá patrí medzi najväčšie magnety.
Jedálenský stôl a stoličky vyberajte po prvé podľa členov domácností a za druhé podľa priestoru. Ak je váš priestor naozaj malý, existuje múdre riešenie, ktoré spočíva v nábytku, ktorý sa dá behom pár sekúnd schovať. Počas dňa tak namiesto jedálne môže byť klasický priestor na využívanie. Akonáhle budete jesť, stôl aj stoličky vytiahnete za pár sekúnd naspäť. Stôl dnes môže byť ľahko súčasťou napríklad skrine. Stoličky naopak môžu byť ľahko skladovateľné, čo vám ušetrí nemalé množstvo priestoru. Vždy je to o múdrosti. Dnešný svet bývania ponúka mnoho možností, ako ušetriť miesto. Okrem toho vám umožní vytvoriť jedáleň aj v malých bytoch.
Čo je pri jedálni dôležité?
Teraz sa pozrieme na to, čo by v jedálni nemalo chýbať. S najväčšou pravdepodobnosťou si hovoríte, že stôl a stoličky sú považované za najdôležitejšie veci. Máte pravdu, ale napriek tomu existuje pár základných pravidiel. Tým prvým je osvetlenie. Určite si chcete vidieť do taniera. Prevažne vo večerných hodinách by vám zlá viditeľnosť mohla robiť problémy. Zdroj svetla by teda nemal byť ignorovaný. Svetlo by nemalo byť nad stolom bližšie ako 80 cm. Ako sa hovorí, nič sa nemá preháňať. K ďalším pravidlám patrí obrus a prestieranie. To by malo byť neustále po ruke.
Ako to docieliť? Vedľa stola alebo stoličiek si kúpte menší odkladací pult, ktorý bude slúžiť na úschovu prestierania, obrúskov a náhradných obrusov. Nikdy neviete, kedy sa stane nehoda. Pomocou náhradných vecí po ruke ľahko vymeníte zašpinený obrus za nový. To platí celkovo aj o prestieraní alebo obrúskoch. Na záver môžete mať na odkladacom pulte aj rádio, v ktorom budú hrať upokojujúce a príjemné melódie. Nikdy pri jedle nepúšťajte hudbu, ktorá by vás doslova neudržala pri jedálenskom stole.
Leave a Reply