Pes v paneláku? Áno, ide to!

Sme národ milovníkov psov, mačiek a domácich maznáčikov vôbec. Psíkov je u nás ohromné množstvo a veľa z nich sa udomácňuje aj panelákových bytoch. Ako vybrať najvhodnejšiu rasu psa do paneláku a aké úskalia vás pri chove psa v panelákovom byte môžu stretnúť?


Kupujte psa len vtedy, ak sa chcete mu venovať

Samozrejme, že si môžete zaobstarať psa aj do malého panelákového bytu, ale musíte v takom prípade počítať aj s tým, že na rozdiel od rodinného domčeka so záhradou ste určitým spôsobom obmedzení. Pes nemá výbeh, nemôže sa vybehať, zatiaľ čo vy budete v práci, bude musieť byť doma sám. Ďalším problémom je tiež dochádzková vzdialenosť parku, lesa či iného terénu, kde sa môže pes venčiť. Je dôležité si pravdivo odpovedať na otázku, či viete, čo starosť o psa obnáša. Nejde samozrejme len o zháňanie kŕmenia, ale aj o pravidelné prechádzky minimálne ráno a večer a základný výcvik a výchova, aby porozumel povelom. Nie je nič horšie, než nevychovaný pes, ktorý si robí, čo chce a nikto si ho nevšíma. Keď chcete chovať psa, musíte sa mu venovať a považovať ho za rovnocenného člena rodiny, ktorý tiež má svoje potreby. Ak nie ste ochotní venovať psovi svoj čas a pozornosť, radšej si ho neobstarávajte.

Menšie rasy vhodné do uzavretých priestorov

Aká rasa je teda do paneláku najvhodnejšia? Zabudnite na veľké rasy, ktoré potrebujú priestor a výbeh. Nemecký ovčiak alebo doberman bude v paneláku chudák. Poobzerajte sa u malých plemien, ktorým stačí krátka prechádzka a sú všeobecne považovaní skôr za bytových maznáčikov ako yorkshire, bišóniky, pudle, bradáče, čivavy, pražskí potkaniarici, pekingské palácové psíky. Ide o malé pohodové psy, ktorým nevadí povaľovanie na gauči a netrpia nedostatkom pohybu, keď denne neabsolvujú hodinovú prechádzku. Majú radi deti a nie sú príliš štekaví. Napríklad čivavy alebo mopslíci sú vhodní predovšetkým pre chov v uzavretom priestore, v byte. Nie sú to vonkajšie psi. Prebehnutie po záhrade im síce bude príjemné, ale ako strážcovia u búdy by rozhodne neobstáli.

psik

Štekanie a vytie je nepríjemné

S akými úskaliami sa môžete pri panelákovom chove stretnúť? Prvým z nich je už spomínané štekanie. Nie je nič horšie, ako keď majú vedľa v byte psa, ktorý šteká pri každom pohybe, alebo zakaždým, keď sa mu niečo nepáči. Alebo dokonca nedaj bože vyje zakaždým, keď jeho páničkovia odídu. Ak sa pes prejavuje prílišným štekotom alebo vytím, pravdepodobne bolo v jeho výchove niečo zanedbané a on si týmto spôsobom vynucuje pozornosť. Pokiaľ sa budete svojmu psovi venovať už od šteňaťa, postupne ho učiť, že bude doma zostávať určitú dobu doma sám, oplatí sa vám to. Vychováte si príjemného spoločníka, ktorý nebude obťažovať susedov vytím alebo štekotom, keď vy práve budete v práci.

Keď nachádzate chlpy úplne všade

Treba tiež počítať so zvýšenou pozornosťou venovanou upratovaniu, pretože pes obnovuje svoju srsť. Ak si zaobstaráte dlhosrstého psa, budete sa so zhlukmi psích chlpov stretávať na každom kroku. Nesmie vám to vadiť, inak sa zbláznite. Podstatne menej chlpov bude od hladkosrstých plemien, avšak tu zase na druhú stranu sú chlpy ostré. Radi sa zapichujú na tie najnemožnejšie miesta a ťažko sa odstraňujú. Ak chcete psa, u ktorého budete mať s chlpmi minimum problémov, siahnite napríklad po pudlovi, pomerne málo pĺznu napríklad tiež bradáče.

Ničenie vecí znamená snahu upútať pozornosť

Uvedomte si tiež, že pes sa môže správať deštruktívne a obhrýzať a ničiť zariadenie domácnosti. Väčšinou k tomu dochádza v prípade, že sa nudí, ostáva doma sám, je nevybehaný. Ide teda o chybu v pánovom prístupe. Proti nude je dôležité, aby ho pán dokázal zabaviť hrou, napríklad mu hádzal rôzne hračky apod. Tiež keď sa pes ráno pred vaším odchodom do práce riadne prebehne, nebude sa nudiť a mať prebytok energie na to, aby ničil veci v byte po dobu vašej neprítomnosti. Unavený pes bude väčšinu dňa spať. Ak ho správne naučíte na samotu, nebude s ním najmenší problém. Ohrýzanie predmetov je zvyčajne dôsledkom prebytku nevybije energie alebo naopak snahy upozorniť na to, že zviera nejakým spôsobom trpí, napríklad malú pozornosťou z pánovej strany. Vždy myslite na to, že pes je šťastný so svojím pánom, teda s vami. Maznajte sa s ním, chodievajte s ním na dlhé prechádzky, aby sa zoznámil so svetom a socializoval sa, učte ho rozumieť jednoduchým povelom, budujte si u neho autoritu ako vodca svorky, doprajte mu priestor a čas k vybehaniu. Bude z neho pohodový panelákový pes.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.