Neustále skloňované kúrenie: Ako ušetriť pri vykurovaní bytu?

Hoci vykurovacia sezóna už pomaly končí, otázka, ako na kúrení ušetriť, je stále aktuálna. Akými pravidlami sa teda pri vykurovaní obytných miestností nášho bytu riadiť, aby sme nešťastne nepozerali na účet za kúrenie, ktorý dostaneme? Dodržiavaním niektorých zásad môžeme účinne obmedziť spotrebu energie.

Neprekurujte zbytočne miestnosti

Predovšetkým by sme jednotlivé miestnosti svojho bytu nemali zbytočne prekurovať. Izbovú teplotu okolo 20-22 °C udržujte len tam, kde sa skutočne celý deň zdržiavate a chcete mať teplo. Teda napríklad v obývacej izbe. Je ale zbytočné kúriť na chodbe alebo v spálni či na WC alebo v kúpeľni. Chodbou iba prechádzame z jednej miestnosti do druhej, na WC a v kúpeľni sa zdržiavame len krátku dobu. Vo vykúrenej spálni sa spí veľmi zle. Regulujte teplotu v každej miestnosti samostatne. Keď znížite teplotu o jeden stupeň Celzia, už vtedy môže spotreba energie poklesnúť až o 5 %. Bezproblémovú reguláciu teploty v jednotlivých miestnostiach vám zaistia termostatické ventily a hlavice na vykurovacích telesách.

Kúrenie nevypínajte

Ak odchádzate, kúrenie úplne nevypínajte. Vychladnutím stien domu môže dôjsť k zrážaniu vlhkosti a vzniku plesne. Keď budete potom chcieť zakúriť a dosiahnuť v miestnosti rovnakú teplotu aká bola pred vaším odchodom, budete na to potrebovať oveľa viac energie. Nechajte preto v čase vašej neprítomnosti kúrenie zapnuté, avšak na nižšiu teplotu. Nastavte termostat tak, aby sa miestnosť vyhriala na štandardnú teplotu až tesne pred vaším príchodom.

radiator

Zaistite prúdenie vzduchu a krátko vetrajte

Nechajte okolo radiátorov prúdiť vzduch. Nezakrývajte radiátory záclonami alebo závesmi, nestavajte okolo nich nábytok. To všetko zamedzuje voľnému prúdeniu vzduchu. Následkom toho radiátory púšťajú do obehu oveľa menej energie. Vetrajte krátko maximálne po dobu desiatich minút, ale zato intenzívne. Zabezpečíte si tým dostatočný prísun čerstvého vzduchu, ale miestnosť zároveň nevychladne. Pretože ak by miestnosť vychladla, spotrebovali by ste opäť veľké množstvo energie na jej znovu vyhriatie.

Utesnite dvere a okná

Nepodceňujte pravidelné odvzdušňovanie radiátorov. Ak nebudete odvzdušňovať, zbytočne si tým zvyšujete spotrebu energie, a to niekedy až o štvrtinu celkovej hodnoty. Tiež si zaistite kvalitne tesniace okná a dvere. Preťahujúce dvere či okná vám môžu zbytočne zdvíhať náklady a to aj o niekoľko percent.

Voľte radiátory s menším vykurovacím objemom vody

Vymeňte staré radiátory s veľkým objemom vody za nové, ktoré majú tretinu vody v systéme proti tým starým. Veľký objem vody v radiátoroch totiž znižuje možnosť rýchlej regulácie teploty, čo tiež zbytočne a bohužiaľ aj výrazne zvyšuje vykurovacie náklady. Radiátory s nižším množstvom vody reagujú na termoreguláciu oveľa rýchlejšie a účinnejšie, čo nám ušetrí peniažky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


4 komentárov k Neustále skloňované kúrenie: Ako ušetriť pri vykurovaní bytu?

 • anna  píše:

  dobrý deň, chcela by som sa poradiť … bývame v paneláku na 12 poschodí z 13. Vždy začiatkom zimy máme problém s radiátorom a to hlavne v spálni. Klasická dlžka radiátora cca 2 m – a hreje len cca 30 cm z celého .. vzhľadom na fakt, že bývame pod Tatrami, máme v spálni vlhko a okolo nevykurovaného radiátora sa mi vytvára pleseň. Minulý rok bol domovník, ktorý má na starosti údržbu odvzdušniť radiátory nad nami, lebo my nemáme ventil na odvzdušnenie. Toho roku vznikol rovnaký problém v celom byte, prišiel k nám a odvzdušnil nám radiátory u nás – ked som to povedala môjmu otcovi – kurenárovi, tak sa len za hlavu chytal, lebo že nie je možné, aby sa odvzdušňovali tieto typy radiátorov. Viete mi poradiť, prečo nám nehreje celý radiátor, ale len tretina? dakujem

  • redakcia  píše:

   Ak nie je dôvodom zavzdušnenie, tak druhou možnou príčinou môže byť zanesenie radiátora, ventilu alebo prívodu usadeninami a nedostane dostatok média do celého radiátora. Alebo je médium málo vyhriate a kým sa pri nastavenom prietoku cez ventil dostane do celého radiátora, vychladne. To by ukazovalo na zlé hydraulické vyváženie vykurovacieho systému alebo nízko nastavená teplota média vo vykurovacej krivke.
   Čo vám povedal váš otec – kúrenár?

  • miroslav  píše:

   Niekedy stačí malo na preskúšanie správnej funkčnosti. Skuste naplno otvoriť termostaticky ventil, v pripade že je nastavený na nižšiu teplotu a izba dosahuje danú teplotu prud teplej vody preteka v menšom množstve a preto kym tepla voda sa drži v hornej časti radiatora spodna voda je už chladnejšia a chladnejšia odchadza tak do spiatočky. V pripade že po „pridani“ naplno na radiatore je radiator prehriaty v celom objeme a po vyhriati izby na nastavenu teplotu zas hreje len časť radiatora nie je chyba v kureni a funguje termostaticky ventil aj kurenie spravne. Čas keď bol radiator bud studený alebo vrelý su preč, regulacia je o nastaveni teploty a podla toho sa aj chová radiator a termostat, ak je izba studena radiator sa zapne ak je vyhriata radiator sa privrie alebo uzavrie automaticky a preto je chladný. Možnosť overenia je i pomocou termovízie, treba si uvedomiť že na privode radiatora a v hornej časti bude vždy radiator teplejši ako v spodnej časti a na spiatočke kde už ide voda ktorá už svoje teplo odovzdala radiatoru a okolitemu vzduchu. Z praxe mam skusenosť že po sťažnosti na studený radiator som zistil len to že izba v ktorej je studený radiator je prekurena a radiator ani v najvyššom stupni teplotneho nastavenia neotvoril prívod nakolko ventil je nastavený na určitu maximalnu teplotu miestnosti. Nie každý vnima 22 stupnov celzia za pohodu no 35 už je naozaj plytvanie teplom. Tiež podla skusenosti viem že na plieseň dobre vplýva úplne vypinanie radiatora, temperovať obytnu miestnosť aspoň na 18 stupnov je nevyhnutnosť, potom je to už len vzajomna závyslosť nasýtených pár, teploty vzduchu a rosneho bodu na vhodne pestovanie sporov plesní. Tiež vetranie „vetrakom a nie intenzivne vetranie uplnym otvorenim okna na rýchle vyvetranie dobre vplyva na tvorbu plesní, hlavne vychladením stien na ktorých sa teplý vlhky vzduch premieňa na orosenú záhradku plesní. Diskusia o tom že už kvety či také dýchanie zvyšuje vlhkosť je tiež na mieste.

 • Mark  píše:

  Procesy ziskavania biomasy z topolov a vrb pestovanych v kratkom cykle a z trvalych trav nevyzaduje tak castu kultivaciu a spotrebuju menej dusika ako pri typickych jednorocnych plodinach. Vyroba peliet z tychto trav a ich spalovanie na vyrobu elektriny je vo vyvoji a moze byt financne zaujimave.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.