Neustále skloňované kúrenie: Ako ušetriť pri vykurovaní bytu?
Hoci vykurovacia sezóna už pomaly končí, otázka, ako na kúrení ušetriť, je stále aktuálna. Akými pravidlami sa teda pri vykurovaní obytných miestností nášho bytu riadiť, aby sme nešťastne nepozerali na účet za kúrenie, ktorý dostaneme? Dodržiavaním niektorých zásad môžeme účinne obmedziť spotrebu energie.
Neprekurujte zbytočne miestnosti
Predovšetkým by sme jednotlivé miestnosti svojho bytu nemali zbytočne prekurovať. Izbovú teplotu okolo 20-22 °C udržujte len tam, kde sa skutočne celý deň zdržiavate a chcete mať teplo. Teda napríklad v obývacej izbe. Je ale zbytočné kúriť na chodbe alebo v spálni či na WC alebo v kúpeľni. Chodbou iba prechádzame z jednej miestnosti do druhej, na WC a v kúpeľni sa zdržiavame len krátku dobu. Vo vykúrenej spálni sa spí veľmi zle. Regulujte teplotu v každej miestnosti samostatne. Keď znížite teplotu o jeden stupeň Celzia, už vtedy môže spotreba energie poklesnúť až o 5 %. Bezproblémovú reguláciu teploty v jednotlivých miestnostiach vám zaistia termostatické ventily a hlavice na vykurovacích telesách.
Kúrenie nevypínajte
Ak odchádzate, kúrenie úplne nevypínajte. Vychladnutím stien domu môže dôjsť k zrážaniu vlhkosti a vzniku plesne. Keď budete potom chcieť zakúriť a dosiahnuť v miestnosti rovnakú teplotu aká bola pred vaším odchodom, budete na to potrebovať oveľa viac energie. Nechajte preto v čase vašej neprítomnosti kúrenie zapnuté, avšak na nižšiu teplotu. Nastavte termostat tak, aby sa miestnosť vyhriala na štandardnú teplotu až tesne pred vaším príchodom.
Zaistite prúdenie vzduchu a krátko vetrajte
Nechajte okolo radiátorov prúdiť vzduch. Nezakrývajte radiátory záclonami alebo závesmi, nestavajte okolo nich nábytok. To všetko zamedzuje voľnému prúdeniu vzduchu. Následkom toho radiátory púšťajú do obehu oveľa menej energie. Vetrajte krátko maximálne po dobu desiatich minút, ale zato intenzívne. Zabezpečíte si tým dostatočný prísun čerstvého vzduchu, ale miestnosť zároveň nevychladne. Pretože ak by miestnosť vychladla, spotrebovali by ste opäť veľké množstvo energie na jej znovu vyhriatie.
Utesnite dvere a okná
Nepodceňujte pravidelné odvzdušňovanie radiátorov. Ak nebudete odvzdušňovať, zbytočne si tým zvyšujete spotrebu energie, a to niekedy až o štvrtinu celkovej hodnoty. Tiež si zaistite kvalitne tesniace okná a dvere. Preťahujúce dvere či okná vám môžu zbytočne zdvíhať náklady a to aj o niekoľko percent.
Voľte radiátory s menším vykurovacím objemom vody
Vymeňte staré radiátory s veľkým objemom vody za nové, ktoré majú tretinu vody v systéme proti tým starým. Veľký objem vody v radiátoroch totiž znižuje možnosť rýchlej regulácie teploty, čo tiež zbytočne a bohužiaľ aj výrazne zvyšuje vykurovacie náklady. Radiátory s nižším množstvom vody reagujú na termoreguláciu oveľa rýchlejšie a účinnejšie, čo nám ušetrí peniažky.
anna
dobrý deň, chcela by som sa poradiť … bývame v paneláku na 12 poschodí z 13. Vždy začiatkom zimy máme problém s radiátorom a to hlavne v spálni. Klasická dlžka radiátora cca 2 m – a hreje len cca 30 cm z celého .. vzhľadom na fakt, že bývame pod Tatrami, máme v spálni vlhko a okolo nevykurovaného radiátora sa mi vytvára pleseň. Minulý rok bol domovník, ktorý má na starosti údržbu odvzdušniť radiátory nad nami, lebo my nemáme ventil na odvzdušnenie. Toho roku vznikol rovnaký problém v celom byte, prišiel k nám a odvzdušnil nám radiátory u nás – ked som to povedala môjmu otcovi – kurenárovi, tak sa len za hlavu chytal, lebo že nie je možné, aby sa odvzdušňovali tieto typy radiátorov. Viete mi poradiť, prečo nám nehreje celý radiátor, ale len tretina? dakujem