Kúzlo nábytku z prírodného dreva: Prečo si vybrať masív?

Patríte medzi milovníkov prírodných materiálov, ktorí nedajú dopustiť na drevo, alebo sa naopak nebránite ani drevotrieske či iným materiálom? Či tak alebo onak, drevo určite patrí medzi materiály, ktoré by vo vašom byte nemali chýbať. Prečo? Práve na túto otázku budeme spoločne hľadať odpoveď.

Nezničím si zdravie

Prvým dôvodom, prečo si do bytu vybrať nábytok z dreva, je skutočnosť, že prírodné drevo je zdravé. Nedochádza k tomu, že by sa z neho uvoľňovali napríklad formaldehydové výpary, ktoré patria medzi rakovinotvorné látky. Formaldehyd sa vyskytoval v lepidlách drevotriesky, a hoci dnes sa od použitia podobných zdraviu škodlivých látok samozrejme ustupuje, v staršom nábytku ich stále nájdeme. Drevo neobsahuje zdraviu škodlivé látky, takže nábytok sa hodí pre deti i alergikov.

Vydrží aj desaťkrát dlhšie

Už mnoho generácií pred nami preverilo, že drevo je skutočne materiál, ktorý pri správnom zaobchádzaní vydrží niekoľko desiatok rokov. Ak je vyrobený fortieľne, nekýve sa, a nie je ľahké ho rozbiť. Z drevotriesky sa ľahko uvoľnia spojovacie skrutky a kvôli štruktúre materiálu už nedocielite toho, aby držali rovnako ako na začiatku. U dreva, jednoliateho materiálu, sa vám niečo také nestane. Z toho vyplýva aj skutočnosť, že drevený nábytok je ľahké opraviť. Zvládnete to aj vy sami doma. Drevený masívny nábytok vás pokojne prežije, niektorí odborníci tvrdia, že vydrží až desaťnásobok doby v porovnaní s nábytkom laminátovým.

Povrch sa dá navoskovať

Drevený povrch sa dá ľahko udržiavať a je veľmi príjemný, teplý na dotyk. Ak chcete drevo ošetrovať, najlepšie je použiť dekoračné vosky. Sú zdravotne nezávadné a zaistia vám skutočne kvalitný hladký povrch. Ak sa povrch nábytku nejako poškodí, napríklad poliatím nejakou látkou, nie je nič jednoduchšie, než povrch prebrúsiť a znovu navoskovať. Takúto úpravu opäť zvládnete sami doma a vyjde vás na pár eur. Výhodou voskovaného povrchu je skutočnosť, že vydrží dlhšie nepoškodený a neušpinený než povrch čisto prírodný. Navyše je voskovanie v podstate jedinou údržbou, ktorú treba pri drevenom nábytku vykonávať. Aj prevádzkové náklady na údržbu vás preto vyjdú lacno.

Súvisiace:  Nevetrajte v horúčave

nabytok

Nižšie dlhodobé náklady

Ako určitá nevýhoda sa vám na prvý pohľad môžu javiť finančné náklady na obstaranie masívneho dreveného nábytku. Dostávate sa do vyšších cenových relácií ako u drevotriesky alebo laminátu, takže mnohí z vás kvôli cene možno siahnu po lacnejších materiáloch. Z dlhodobej perspektívy je ale treba vidieť všetko v trochu inom svetle. Kým nábytok z dreva budú môcť užívať aj vaše deti alebo dokonca aj vaše vnúčatá, drevotrieskový nábytok za rovnakú dobu vymeníte minimálne raz, ak nie viackrát. Keď si potom spočítate obstarávacie náklady na výmenu drevotrieskového nábytku a cenu novej sady nábytku, zistíte, že výsledok je oveľa vyšší ako u nábytku dreveného.

Vôňu nič nenahradí

Ďalšou výhodou dreva je nadčasovosť. Zatiaľ čo u drevotriesky a laminátu sa v priebehu rokov mení podoba, tvar aj farba v závislosti na momentálnej móde, drevený nábytok z módy nikdy nevyjde a stále si bude zachovávať svoju estetickú hodnotu. Drevotrieska či laminát sa snaží napodobniť svojim povrchom drevo, ale vždy sa bude jednať len o viac či menej podarenú napodobeninu. Skutočnú krásu prírodného dreva nemožno nikdy týmto procesom zachytiť. Prírodné drevo rokmi pracuje, vysychá, mení farbu, vonia, zreje a tým sa potvrdzuje jeho kvalita. U umelého povrchu nikdy nič také nedocielite. Vôňa živice je skrátka niečo nenapodobiteľného. Drevený nábytok vnesie do vášho domova harmóniu. Schválne, keď si zaobstaráte do bytu jeden drevený kúsok, napríklad v podobe stoličky, po čase zistíte, že budete najradšej sedávať práve na nej.