Kúpeľňa v paneláku: Ako vykúzliť maximum v minimálnom priestore

Panelákové kúpeľne majú často rozmery škatuľky od zápaliek. Pritom musia v oblasti hygieny mnohokrát splniť požiadavky aj viacčlennej rodiny. Ako vyriešiť kúpeľňu, aby spĺňala všetky kritériá a zároveň sa stala miestom, kam všetci budú chodiť radi? Riešenie sa pri rekonštrukcii samozrejme nájde, aj keď nie je jednoduché.

Premyslite si najlepšie riešenie

Ako vyriešiť kúpeľne v typických umakartových jadrách zo 70. a 80. rokov, ktoré sa sebe veľmi podobajú? Riešte kúpeľňu vždy ako celok, nezaoberajte sa postupne jednotlivými detailmi. Keď už uvažujete o zásahu, nebojte sa urobiť radikálnejší krok k zmene. Vymeňte umakartové jadro za nové. Rovnako vás to bude stáť čas aj peniaze, takže prečo nezvoliť komplexné riešenie. Budete mať potom postarané na roky dopredu. Premyslite si vopred, čo od rekonštrukcie očakávate. Viac celkového priestoru? Väčšie úložné priestory? Zmenu zo sprchového kúta na vaňu alebo naopak? Celkovú modernizáciu? Výmenu sprchovacieho kúta za lepší, novší? Spojenie kúpeľne s toaletou?

Pozvite pokojne aj architekta

S chladnou hlavou si premyslite všetky možnosti a trebárs „hoďte na papier“, aké plus a mínus jednotlivé varianty prinášajú. Pozvite si k svojim úvahám architekta. Jeho pomoc môže byť neoceniteľná. Pozná nové možnosti, materiály, vie zvoliť účelné, praktické i estetické riešenie a hlavne má to, čo vy nemáte – nadhľad, pretože nie je zaťažený možnosťami, ktoré vy máte zakorenené. Na druhú stranu si ale od neho nenechajte vnútiť riešenie, z ktorého nebudete mať dobrý pocit. Musíte súhlasiť s jeho riešením, vnútorne cítiť, že je dobré. Vzájomnou spoluprácou sa môžete dopátrať k zaujímavému výsledku.

umyvadlo

Rohové umývadlo nie je ideálne

Aké triky pre úsporu priestoru odborníci ponúkajú? Architekti napríklad odporúčajú voliť radšej asymetrické tvary umývadiel ako umývadla rohové. Pod asymetrické umývadlá sa väčšinou bez problémov vojde skrinka, avšak pod rohové často nie. Asymetrických umývadiel je tiež celý rad a vy si môžete vybrať také, ktoré bude do vašej kúpeľne naozaj pasovať. Ak zvolíte rohové umývadlo, môže sa stať, že prídete o veľa úložného priestoru napríklad pre pracie prostriedky, handry a podobne. Využitie priestoru pod umývadlom je dôležité. Bojujete tu predsa o každý centimeter. Tiež pokojne zvoľte malé umývadlo. Klasickým umývadlám už odzvonilo. Sú zbytočne veľké a zaberajú priestor, ktorý možno využiť oveľa účelnejšie.

Asymetrická vaňa splní požiadavky

Akonáhle si rozmyslíte, či zvoliť vaňu alebo sprchovací kút, pri ďalšej úvahe by ste si mali odpovedať na otázku, akú vaňu či aký sprchový kút. Berte ohľad na individuálne potreby, ale zároveň aj priestorové možnosti miestnosti. Napríklad sa dá zvoliť menšia vaňa s asymetrickým tvarom, ktorá sa od zvyšku miestnosti môže oddeliť sklenenou zástenou. Ponúkne vám väčší komfort ako sprchový kút. A opäť asymetrických vaní je celý rad a vy si vyberiete tú, ktorá sa najlepšie hodí do zvoleného priestoru.

vaňa

Bazénik nie je zlou voľbou

Ak chcete sprchovací kút, nevoľte ten najlacnejší, ale radšej sa porozhliadnite po nejakom, ktorý by splnil vaše požiadavky. Variantom je aj bazénik, ktorý je komfortný na priestor. Oceníte ho napríklad vtedy, keď vy sami priberiete, alebo keď má nadváhu niektorý z členov vašej domácnosti. Potom je problém otočiť sa v štandardnom sprchovacom kúte. Bazénik oddelený napríklad závesom alebo ešte lepšie sklenenou zástenou vám umožní bezproblémový pohyb a pocit opticky väčšieho priestoru.

Nezabudnite na poličky, svetlo a zrkadlo

Ďalšou kategóriou sú poličky. Je lepšie zvoliť jednotný štýl uzavretých poličiek. Zďaleka sa do nich toľko nepráši a kúpeľňa potom pôsobí oveľa upratanejšie a prehľadnejšie. Rozvrhnite si tiež, kde chcete mať v kúpeľni osvetlenie, aby ste dobre videli. Nezabudnite samozrejme na zrkadlo.

Práčka s predným plnením zaberá miesto

Pokiaľ ide o práčky, vzhľadom k veľmi malému priestoru panelákových kúpeľní je lepšie preferovať variant, v ktorej bude práčka umiestnená mimo kúpeľňu, najlepšie v kuchyni alebo predsieni. Ak už máme práčku v kúpeľni, najlepšia je úzka s vrchným plnením. Predné plnenie zaberie príliš veľa priestoru.

Na rekonštrukciu počítajte s desiatimi dňami

Na rekonštrukciu panelákovej kúpeľne je treba počítať s časom 7-10 dní. Stavebné povolenie je potrebné mať len vtedy, ak počas rekonštrukcie budeme zasahovať do nosných priečok bytu, k čomu väčšinou ale nedochádza. Pokiaľ ale ste členmi bytového družstva, mali by ste k rekonštrukcii získať súhlas jeho členov. Tiež je zdvorilé a dobré upozorniť vopred písomne ​​susedov, že sa pod dobu vašej prestavby bude z bytu ozývať hluk.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.