Jazda s GPS navigáciou je bezpečná

Autoatlas v knižnej väzbe bol neklamným poznávacím znamením každého skúseného vodiča v minulosti. Mnohí vodiči ho mali v kaslíku pred spolujazdcom, niektorí „provokatívne“ na plate pod zadným sklom. Pred každou dlhšou cestou do neznámych končín vtedajšej republiky dôkladne naštudovali smerovanie trás a niekedy aj prejazdy veľkým mestom. A v prípade zablúdenia zastavili pri chodníku, ešte raz pozreli do mapy alebo sa spýtali okoloidúcich obyvateľov. Viete si predstaviť takéto cestovanie dnes?


Hoci sa nám zdá, že kilometre diaľnic na Slovensku pribúdajú pomaly, zmeny ulíc a premávky na nich ako aj rôznych obchvatov a kruhových objazdov je tak veľa, že ak niekde necestujete pol roka, nemusíte to miesto spoznať. A zastaviť pri chodníku auto, aby ste sa pozreli do mapy alebo spýtali okoloidúcich by dnes znamenalo v mnohých mestách zablokovanie nie len ulice, ale aj niekoľkých križovatiek. Áut je jednoducho tak veľa a premávka taká hustá, že ak chcete cestovať bezpečne, v prvom rade musíte cestovať plynulo, nezastavovať.

V minulosti som tiež patril k týmto „autoatlasovým“ cestovateľom. Jazdieval som na niekoľko notoricky známych miest z minulosti, dá sa povedať, že som cestu poznal ako svoje vlastné topánky. Moje trasy sa vyhýbali neznámym mestám a pri súkromných cestách ma čas netlačil. Keď však prišla pracovná ponuka, ktorej súčasťou bolo pravidelné a časté cestovanie po Slovensku aj po Čechách a nezriedka do Bratislavy, Prahy či Českých Budějovíc alebo Brna, tak bolo jasné, že len s atlasom pre vodičov to nepôjde.

V tom čase ako najvýhodnejšie riešenie sa ukázalo kúpiť GPS navigáciu pre autá. Malý šikovný prístroj s dotykovým LCD a vlastným akumulátorom, dobíjaným zo zásuvky zapaľovača. To malé čudo obsahovalo GPS mapy celej Európy a keď som sa ho naučil obsluhovať, stalo sa dobrým pomocníkom na mojich cestách.

Pred prvou cestou s GPS navigáciou som nastavil cieľ trasy a vyrazil. Celú niekoľko sto kilometrovú trasu som dokonale poznal zo svojich súkromných ciest v minulosti a viacmenej som len sledoval, ako sa cesta aj križovatky vykresľujú na obrazovke navigácie a či si „nevymýšľa“. Čo som najviac oceňoval, bol vyznačený čas predpokladaného príjazdu a zostávajúca vzdialenosť do cieľa. Najmä keď som išiel na doteraz neznáme miesto. Výborne to pomáha organizovať si prestávky na oddych, človek nie je v strese, či príde na pracovnú schôdzku načas. A pri plánovaní cesty si viete presne určiť najneskorší čas odjazdu. Hoci z domu som tie trasy mal tak nejak v oku, pri cestách zo včerajšieho cieľa to bolo s odhadom ťažšie. Navigácia vždy pomohla.

Aktualizácie máp, navigácia v jazdných pruhoch v komplikovaných križovatkách či upozornenie na zjazd z diaľnice, aby ste neprešli zbytočne ďalších tridsať kilometrov, keď sa so spolujazdcom „zakecáte“, ako aj uloženie často navštevovaných miest medzi „Obľúbené“, aby ste rýchlejšie naplánovali trasu, alebo rýchle vyhľadanie čerpacej stanice alebo obchodného domu, hotela či autoservisu, to všetko sú skvelé funkcie GPS navigácie, bez ktorých si dnes už nevieme predstaviť rýchle a pohodlné cestovanie. Ako vodič sa sústredíte len na vozovku, autá pred vami i za vami a nemusíte sledovať ukazovatele a odbočky, to za vás urobí navigačka.

route-computing

Byť dnes v rovnakej situácii, rozhodnem sa inak. Pred každou cestou si brať do auta ďalší jednoúčelový prístroj, keď mám pri sebe neustále zariadenie prakticky s rovnakým výpočtovým aj grafickým výkonom, a starať sa oň sa mi zdá zbytočné. Veľkosť a kvalita displeja súčasných dotykových mobilných telefónov a ich technické možnosti priam nabádajú využiť smartfón aj ako navigáciu.

V súčasnosti je celosvetovo najsťahovanejšou offline navigáciou pre smartfóny slovenský produkt Sygic. Obsahuje v sebe GPS mapy viac, ako sto krajín, z ktorých si uložíte v mobile tie, ktoré potrebujete a necháte sa navigovať aj bez nutnosti prenášať dáta cez mobilnú sieť alebo WiFi. Bezplatná aplikácia ponúka navigáciu v 3D mapách aj body záujmu (hotely, obchody, nemocnice, benzínky…) a výpočet trasy z miesta štartu do cieľa. V platenej verzii navyše získavate podrobné navigačné pokyny, hlasové inštrukcie či vyznačenie rýchlostných limitov, čo výrazne uľahčí cestu v cudzích krajinách.

Stačí mať pri sebe jediný prístroj a ste v spojení s rodinou aj s obchodnými partnermi a navyše na svojich cestách vždy prídete do cieľa včas a bezpečne. S navigáciou Sygic sa vo svete nestratíte.

Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.