Tip na výlet: Lobkovický palác aneb umelecké zbierky na mieste stredovekého smetiska

Nemáte cez víkend čo robiť a chceli by ste sa prejsť? Zamieriť von zo svojho panelákového bytu? Vydajte sa na cestu do Prahy. Ak sa vydáte na Pražský hrad z Klárova a vystúpite po Starých zámockých schodoch, dostanete sa až k východnej bráne. Prejdete, a po ľavej ruke v spodnej časti Jiřské ulice uvidíte Lobkovický palác. Stavbu, ktorá určite stojí za návštevu.

Stavba so štyrmi krídlami

Pozoruhodné je, že na začiatku stredoveku sa na mieste dnešného Lobkovického paláca nachádzalo smetisko. Vyvýšené miesto ležiace na Pražskom hrade sa ale k výstavbe hodilo už vtedy. Preto tu v 13. storočí nájdeme tri gotické domy patriace českým šľachticom. Krátko pred polovicou 16. storočia je majiteľom pozemku istý Wolf Krajířovi z Krajku, ktorý sa tu púšťa do stavby paláca. Po ňom v budovaní pokračujú páni z Pernštejna, v tom čase jeden z najmocnejších rodov v českom kráľovstve. Jaroslav z Pernštejna (1528-1560) a Vratislav II. Z Pernštejna (1530-1582). Stavajú rozsiahly palác v renesančnom štýle. Skladá sa zo štyroch krídel pozdĺž nádvoria Pražského hradu.

Úkryt pre nenávidených šľachticov

Palác prežíva zaujímavé osudy, ktoré úzko súvisia s českými dejinami. V roku 1618 sa uskutočnila tretia pražská defenestrácia a 23. mája 1618 boli z okien Pražského hradu vyhodení český kráľovský miestodržiteľ Vilém Slavata z Chlumu (1572-1652) a Jaroslav Bořita z Martinic (1582-1649) a potom našli útočisko v kráľovskom paláci. Jeho steny tak budú nechtiac svedkom jedného z najdramatickejších okamihov českých dejín. Neskôr, po tom, ako boli potrestaní hlavní aktéri českého stavovského povstania v rokoch 1618-1620, sa majiteľom paláca v roku 1627 stala Polyxena z Pernštejna (1566-1642), manželka najvyššieho kancelára českého kráľovstva Zdenka Vojtěcha Popela z Lobkovic (1568-1628 ).

Núdzou rozhodne netrpí

V rokoch 1651-1668 sa do prestavby budov na pokyn Václava Eusébia z Lobkovic (1609-1677) púšťa taliansky architekt Carlo Luragho (1615-1684). Pre Lobkovica, ktorý je vtedy najvyšším zemským miestodržiteľom českého kráľovstva, nie je nákladná prestavba v barokov háve problémom, pretože vo svojej kancelárii rozhodne netrpí finančnou núdzou. Pôvodnú podobu získano po tejto prestavbe ale teraz majú len dva paláce a kaplnka, ktorá sa nachádza v 1. poschodí paláca.

Súvisiace:  Začnite fotografovať v záložni

Dve zhabania majetku

Nepokojné osudy budova prežíva aj počas 20. storočia. Palác čakajú dve konfiškácie. Prvý v čase nemeckej okupácie, druhá po februárovom prevrate roku 1948. V paláci potom prebieha od roku 1973 veľká rekonštrukcia, trvajúca dlhých 13 rokov. Krátko po jej skončení tu v roku 1987 buduje Národné múzeum svoju historickú expozíciu. Po roku 1989 o vydaní paláca ako svojho rodového majetku žiada rod Lobkovicov. Budova sa v roku 2002 skutočne vrátila pôvodným majiteľom v reštitúcii. Dochádza tu k zrušeniu muzeálne expozície. O päť rokov neskôr však Lobkovicovci otvárajú svoj palác znova širokej verejnosti.

Hlas členov rodiny sprevádza budovou

V súčasnosti je Lobkowiczov palác jediným objektom v komplexe Pražského hradu, ktorý je v súkromných rukách. Expozícia ukrytá v paláci umožní návštevníkom nahliadnuť do dlhej histórie rodu Lobkovic. V 22 sálach nadchne záujemcov o prehliadku asi 2000 rôznych predmetov od jedálenských servisov, cez zbrane, notové zápisy slávnych skladateľov až po predmety osobnej potreby. Lobkowická zbierka umenia sa považuje za najväčšiu a najstaršiu zbierku v Čechách, ktorú vlastnili pôvodní majitelia. Pri prehliadke vás svojím hlasom v audiosprievodcovi tiež sprevádza William Lobkovic. Okrem expozície lobkovických zbierok sa návštevou paláca môžu potešiť najmä milovníci vážnej hudby. V tunajšej koncertnej sále každý deň prebiehajú koncerty.