História lyžovania siaha až tisíce rokov pred našim letopočtom

Patrí lyžovanie medzi vaše obľúbené zimné športy? Ak je vaša odpoveď kladná, tak vás zaručene zaujmú nasledujúce riadky, ktoré rozprávajú príbeh o tom, kde vlastne tento výnimočný šport vznikol.

Lyže slúžili na prepravu pri odovzdávaní dôležitých zásielok, ale i vo vojnách

Lyže a ich využívanie na rôzne účely (najmä prepravné) sa vyskytovali v našej histórií tisícky rokov pred naším letopočtom. Prvé zmienky o používaní lyží siahajú do Číny, kde boli archeológmi objavené nástenné maľby naznačujúce pôvodné použitie lyží a taktiež do severného Ruska, ktoré je domovom najstarších fragmentov lyžiarskych predmetov. Lyže boli tisícročia využívané ako prepravný prostriedok. Zaujímavosťou je fakt, že lyže boli používané ako významný prepravný prostriedok vo vojnách.

Kolískou rekreačného lyžovania je Nórsko

Použitie lyží s cieľom zimnej rekreácie, či vykonávania súťažnej športovej aktivity sa začalo v 18.storočí v nórskom regióne Telemark, kde boli organizované prvé lyžiarske preteky. Prvé verejné preteky, na ktorých sa stavovalo na víťazov prebehli v nórskom meste Tromsø 19. marca 1843, pričom boli aj oficiálne zmienené v novinách. S vynachádzaním nových štýlov lyžovania došlo k i zmenám v celkovom dizajne lyží. Nórsko bolo taktiež krajinou, kde bola zorganizovaná v roku 1843 prvá lyžiarska túra. V roku 1861 dochádza k organizovaniu alpského lyžovania v Nórsku a Amerike. Ten istý rok bolo Nórsko domovom pre prvý lyžiarske klub Inderøens Skiløberforening, ktorý bol založený v nórskom regióne Trøndelag.O storočie neskôr možno poďakovať Bobovi Langemu za vynález lyžiarok s plastovou škrupinou. V roku 1959 boli Edom Scottom predstavené ľahké hliníkové lyžiarske palice so zúženým hriadeľom.

Z predchádzajúcich riadkov možno s čistým svedomím skonštatovať, že za rozvojom športového lyžovania stojí predovšetkým severská krajina Nórsko. Tipovali by ste, že je tomu tak alebo ste sa o tom prvýkrát presvedčili až po prečítaní nášho článku?

Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.