Aká rýchla má byť rýchlovarná konvica

Zdrojom tepla pre kuchynský riad môže byť buď plyn alebo elektrina. Okrem veľkých hrncov na hlavné jedlá občas potrebujeme len trochu vody na kávu alebo čaj. Niekto dáva prednosť čajníku na sporák, plynový alebo elektrický, ale najrýchlejšie asi pripravíme vriacu vodu v elektrickej rýchlovarnej konvici. Sú rôzne veľkosti s rôznou rýchlosťou varenia vody.

Princíp rýchlej prípravy vody na šálku či dve spočíva v tom, že na relatívne malý objem vody sa použije veľmi výkonná špirála. Tým sa vplyvom veľkého množstva tepla malý objem vody rýchlo zohreje a napriek veľkému príkonu je celková spotreba elektrickej energie malá.

Najbežnejšie bývajú rýchlovarné kanvice s objemom okolo jeden liter a najbežnejší príkon býva 2 kW (kilowatty). No predávajú sa aj objemovo väčšie, ale tiež rýchlovarky so silnejšou špirálou, až 3 kW. Voda zovrie oveľa rýchlejšie, a to aj vtedy, keď konvicu naplníme doplna alebo má objem 2 litre.

Priveľa výkonu škodí

Alebo môže spôsobovať problémy. Treba si totiž uvedomiť dve veci. Rýchlovarné konvice sú elektrospotrebiče, ktoré sa zapájajú do elektrickej zásuvky. A bežne bývajú zásuvky v bytoch istené 16 A ističom, teda znesú príkon do 3600 W, pričom na jeden istič môže byť viacero zásuviek. Ak používate naraz len rýchlovarnú kanvicu a iný spotrebič v kuchyni je v tú chvíľu vypnutý, je to v poriadku. Spoločné zapnutie pečiacej rúry a rýchlovarnej kanvice môže byť priechodné, ak máte silný hlavný istič.

Preto je možno lepšie neponáhľať, nehľadať najrýchlejšiu kanvicu na trhu a možno stačí aj slabšia, s príkonom okolo 1300 W. Vodu na kávu uvarí síce pomalšie, ale nemusíte sa obávať mať ju zapnutú spolu s iným výkonným spotrebičom v byte súčasne a nemusíte riešiť, prečo vám zase vypadol istič v rozvodnej skrinke.

Súvisiace:  Rodinná dovolenka na Liptove

Výkonovo slabšie rýchlovarné konvice uprednostňujú aj majitelia nezávislých/ostrovných solárnych elektrární, pretože prúdové nárazy menej zaťažujú ich meniče a akumulátory. Tie silné síce zaťažujú aj rozvody a ističe v bytovkách, ale ich majitelia – elektrolaici to neriešia. Čo sa môže vypomstiť, ak najmä zásuvky so staršími hliníkovými rozvodmi nie sú pravidelne kontrolované.