Výhody a nevýhody materiálov pre okná a dvere

Keď ste pripravení vymeniť staré okná, máte na výber z niekoľkých možností. Možnosťou je samozrejme aj výber hliníkových okien. Hliníkové okná sú dnes vraj oveľa lepšie ako staršie plastové, alebo drevené z éry 80. rokov 20. storočia. Ako dobré sa javia aj nastupujúce drevohliníkové okná.

Výhody hliníkových okien

Jednou z najväčších výhod hliníka je, že je veľmi ľahký, ale napriek tomu silný. Ide o odolný material, ktorý nevyžaduje veľkú údržbu. Je dodávaný už s povrchovou úpravou. Ak máte okná s neobvyklými tvarmi, mali by ste zvážiť hliník, pretože je možné ho ľahko upraviť do tvaru, ktorý potrebujete.

Nevýhody hliníkových okien

Veľkým problémom u hliníka je, že nedrží dobre teplo. Tepelná vodivosť hliníka je vysoká. Preto hliníkové okná nemusia pre vás pracovať dobre v chladnom podnebí. Kondenzácia, alebo dokonca mráz, ktorý sa dostane do vnútra okna môže predstavovať rad problémov.

Môžete však odstrániť tento problém pomocou nevodivého materiálu medzi dvoma okennými tabuľami. Priestor medzi dvoma tabuľami musí byť aspoň 2cm široký. Takáto medzera musí kompletne oddeliť interiér a exteriér hliníkových dielov; inak vznikne tepelný most a stratíte teplo.

Keď je hliník ideálny?

Hliníkové okná môžu byť dobrou voľbou, keď zima vonku nie je dôležitým faktorom. Moderné hliníkové rámy sú vyrobené vo vysokých štandardoch. To znamená, že udržia teplo oveľa efektívnejšie, než kedysi. Zostanú však pravdepodobne populárne len v komerčných budovách, pretože sú oveľa lacnejšie ako niektoré ďalšie možnosti. Z tohto materiálu sa vyráva aj množstvo iných doplnkových súčastí, napríklad vstupných dverí a celkovo vstupov, preto sa doporučuje vyberať materiál rovnaký na všetky súčasti.

Hliník Versus Drevo

Drevené okná sú všeobecne viac estetické než hliník. Navyše drevo má veľmi nízku tepelnú vodivosť. Aj s tepelnými mostami, ktoré by nemali byť, je však drevo lepšou voľbou.

Drevo na druhú stranu vyžaduje viac údržby než hliník a ďalšiu starostlivosť počas inštalačného procesu, aby sa zabránilo prípadným nedostatkom. Ako interiér, tak aj exteriére drevených okien musí byť povrchovo upravený, čo je navyše oproti hliníku, ktorý sa už upravený dodáva.

Hliník Versus Plast

Plastové okná nevyžadujú žiadnu údržbu. Tiež majú nízku tepelnú vodivosť, takže vo vnútro vášho domu zostane teplé. Na rozdiel od hliníka, plast nespôsobuje kondenzáciu medzi tabuľami. Plastové okná je ľahké otvoriť a zatvoriť bez bez problémov. Ich nevýhodou je však nepriedušnosť a koniec koncov hliníkové okná sú lepšie, keď chcete udržať hluk vonku mimo interiéru.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.