Čo robiť, ak vás stará kuchyňa omrzí

Sedíte vo svojej starej, už stereotypnej kuchyni, ktorej dvierka sa sem tam rozpadnú alebo vám niekedy ostane rúčka z dvierok skrinky v rukách, a neviete, ako ďalej? Rozmýšľate, či si požičať peniaze na celkovú prerábku kuchyne alebo len poopravujete tú starú a doplníte ju niečím novým? Rozhodne prerábka starej kuchyne bude lepšia voľba!

Rozhodli ste sa pre celkové prerobenie kuchyne, no stále netušíte, aká by mala byť? Hľadať inšpirácie môžete už aj vo vašej poštovej schránke. Stačí, ak si v nej nájdete zopár akciových letákov rôznych nábytkárskych spoločností. Každá spoločnosť vám prezentuje svoje produkty v celkovej podobe na obrázkoch, ktoré predstavujú dokonalú kuchyňu. Biele, farebné, čierne, lesklé matné… Akékoľvek si len predstavíte, dokážu v obchode premeniť na realitu.

Dokonca, ak máte vo svojej predstave iné zoradenie skriniek, v takmer každom obchode s nábytkom vám dokážu pripraviť kuchynskú linku na mieru. Štýly kuchyne sa menia každým mesiacom a je len na vás, či sa vyberiete klasickým štýlom, extra moderným, škandinávskym alebo námorníckym.

Kde začať pri prerábke

Samozrejme, kuchyňa nezahŕňa len kuchynskú linku, ale aj základy ako podlaha, obkladačky, osvetlenie, batérie, drezy a kuchynské spotrebiče. Prerábka starej kuchyne má jednu veľkú výhodu v tom, že síce vaša kuchynská linka a spotrebiče potrebujú vymeniť, no podlaha v kuchyni je stále v poriadku.

Ak ste kedysi volili neutrálnu bielu alebo čiernu dlažbu, nič tým nepokazíte pri prerábaní svojej kuchyne na modernú. V dnešnej dobe sa podlahe medze nekladú a vy môžete používať plávajúcu podlahu, dlaždice, parkety, mramor alebo drevo. Farba, lesk alebo prevedenie je len na vás. V modernej kuchyni sa momentálne najčastejšie využívajú farby bielej, čiernej alebo sivej. Vyhráva ako lesklá, tak aj moderná podlaha. Čiže je len na vás, či si svoju podlahu necháte, alebo aj tú zameníte.

Na čo sa zamerať

Pri prerábaní kuchyne je potrebné myslieť, okrem rozpočtu, najmä na kvalitu. Kuchyňa sa označuje za miestnosť v byte či dome, ktorá je najviac využívaná, a preto sa neoplatí na tomto mieste šetriť peniaze. Naozaj stavte radšej na kvalitu ako na lacné, nekvalitné prevedenie. Kvalita je dôležitá hlavne pri výbere kuchynskej linky, pracovnej dosky, ale aj drezu či batérie. Kvalitné drezy a batérie sú v dnešnej dobe v rôznych prevedeniach. Pri výbere správneho drezu sa musíte rozhodovať podľa vašej spotreby riadu.

moderná kuchyňa

Potrebujete drez len na odkladanie riadov? Alebo aj na ich umývanie, či len na čistenie zeleniny? Klasické umývanie riadov v drezoch v dnešnej modernej dobe vystriedali umývačky riadov, a preto mnoho domácností používa kuchynský drez v prevedení malého kuchynského umývadla. Samozrejme že aj tieto umývadlá obsahujú malé miesto na odkladanie horúcich hrncov, čistých riadov alebo saponátov.

Granitové prevedenie drezov je aktuálne moderný trend, no aj s klasickými nerezovými drezmi ničomu neuškodíte. Vybrať si môžete tiež z keramických, či skleneným, no všetko záleží od vašej finančnej situácie. Ak ste si vybrali kuchynskú linku podľa akciového letáku, často môžete doplniť takúto ponuku o vhodnú alternatívu drezu, ktorý je vhodný pre vašu novú linku.

K správne zvolenému kuchynskému drezu treba vybrať vhodnú kuchynskú batériu. Trendy v kuchyniach sa vyvíjajú a ani batérie nie sú výnimkou. Novinkou v batériách sú odnímateľné hlavice, s ktorými ľahšie naplníte veľký hrniec, či umyjete ťažko dostupné miesta. Veľkým pravidlom je kúpiť si pákovú batériu. Umiestnenie páky je len na vás, či chcete mať páku nad sprchou alebo pod hlavicou sprchy. Často nájdete súpravy, ktoré zahŕňajú kuchynský drez spolu s batériou v rovnakom prevedení. Takouto formou ste bez starostí a obidve vám budú k sebe ladiť.

Prerobený základ už máte

Podlaha je zmenená, kuchyňa je už vymaľovaná a pripravená na namontovanie novej kuchynskej linky s novým drezom a batériou a vy ste si spomenuli na kuchynské spotrebiče? Pokiaľ ste si pri kúpe novej kuchynskej linky nevybrali stavané nové kuchynské spotrebiče, musíte hľadať rozmery spotrebičov tak, aby vám sedeli priamo do linky.

Elektrospotrebiče ako sporák, varná platňa či mikrovlnka nájdete v základných prevedeniach ako biela, čierna, strieborná a najnovšie moderná bronzová či zlatá. Taktiež chladničky sa dokážu prispôsobiť novej kuchyni, ale aj odsávače pary či varná kanvica. Medzi trendy v kuchyni patrí kávovar alebo vlastný malý skleník, ktorý slúži na pestovanie čerstvých byliniek na varenie.

Nezabudnite na doplnky

Celý vzhľad novej kuchyne dokonalo doplnia kuchynské knihy, ktoré sú plné chutných receptov a vašich postrehov. Taktiež vzhľad dokáže doplniť nová visiaca lampa, ktorá osvetlí celú vašu kuchyňu. Najnovšie nahradili LED osvetlenie práve metalické visiace lampy.

Určite sa v takejto novo prerobenej kuchyni budete cítiť mnoho rokov spokojne.

Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.