Balkónový nábytok v zime

Balkón na bytovke je pre mnoho ľudí jediný spôsob, ako tráviť trochu času vonku, mimo štyroch múrov. Najčastejšie sú miestom, kde sú pestované kvety a u tých rozhľadenejších aj zeleniny pre vlastnú spotrebu. Balkón je aj miestom oddychového posedenia. Nábytok využívané pre tieto chvíle si vyžaduje našu starostlivosť najmä v zime.

Môcť si vychutnať ranný čaj alebo popoludňajšiu kávu je na nezaplatenie, keď váš balkón nesmeruje do rušnej ulice. Vtedy sa dá v kľude posedieť a pozorovať život okolo alebo si prečítať pár strán v knihe. Modernejší s tabletom v ruke, pripojení k wifine, sledujú svoje obľúbené informačné kanály. Takáto idylka však funguje len od jari do jesene a s prichádzajúcou zimou radšej sedíme v teplej obývačke.

Ale nemali by ste zabúdať na svoj balkónový nábytok, ani keď ho nepoužívate. Zima, mráz a sneh sú totiž nepríjemné nie len nám, ľuďom, ale aj materiálom, z ktorého býva nábytok na balkóny vyrábaný.

Najviac odolný sa zdá byť plastový nábytok. Ľahko sa udržiava a netreba ho chrániť pred vlhkosťou. Má však jednu necnosť. V teplotách pod nulou býva krehký. Položiť horúcu šálku na zmrznutý stolík alebo sa pohodlne usadiť do kresla stuhnutého mrazom môže znamenať jeho deštrukciu. Často slabý úder (pri upratovaní) môže znamenať zlomený dielec. Plastový nábytok by ste na balkóne nemali v zime používať vôbec alebo ho na zimu upratať do chodby či pivnice.

Mráz vôbec nevadí kovovému nábytku, zato je oveľa citlivejší na vlhkosť. Tá sa dostane aj do skrytých zákutí a spôsobí koróziu. Železné konštrukcie najskôr začnú na povrchu meniť svoju farbu do oranžovo-červena až hneda, najmä na nitovaných alebo skrutkových spojoch. Táto farba ale znamená aj oslabenie konštrukcie a po rokoch môže spôsobiť úraz zlomením nosnej časti. Kovový nábytok by ste mali tiež počas zimy alebo daždivých období z balkóna odložiť.

Veľmi obľúbený je na balkóny drevený nábytok. K dostaniu je naozaj v širokom sortimente a šikovný kutil si ho dokáže vyrobiť aj sám. Jeho trvanlivosť a odolnosť voči počasiu závisí jednak na tom, aké drevo bolo použité pri jeho výrobe, na druhej strane od toho, ako bolo drevo ochránené pred škodcami a počasím. Lebo okrem vlhkosti mu škodí aj drevokazný hmyz a plesne.

Obľúbené je teakové drevo, z našich drevín agátové, prípadne bukové a dubové. Sú tvrdé a po vysušení veľa vydržia. Oveľa ľahšie sa vyrába z mäkkého smrekového dreva, ale takýto nábytok má životnosť len pár rokov. Ak sa chystáte si vyrobiť stoličky na balkón sami, zvoľte radšej drevo z červeného smreku (smrekovec, česky modřín), pre vyšší obsah živice má dlhšiu životnosť.

Ak plánujete svoj drevený nábytok na balkóne nechať cez zimu, mali by ste ho na jeseň ošetriť. Ideálne napúšťacím olejom alebo tenkovrstvou lazúrou. Tie sa vsiaknu do hĺbky a ochránia drevo pred škodcami aj hnilobou. Ak máte drevený nábytok natretý farbou, tú opravte na jar. Niekedy nestačí len pretrieť novou vrstvou, poškodený lak je treba obrúsiť, prípadne vytmeliť a tak nafarbiť. Dobre ošetrený drevený nábytok vydrží aj desiatky rokov.

Keď venujete trochu času ošetreniu svojho balkónového nábytku, prečká bez problémov aj zimu so snehom a mrazom na balkóne a na jar si budete opäť môcť vychutnať svoju pohodu na čerstvom vzduchu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.