Akú farbu na vybavenie

Akú farbu na vybavenie?

Okrem stien majú svoju povrchovú farbu aj rôzne predmety a nábytok v byte. Raz za pár rokov je potrebné obnoviť nátery nie len vstavaných skríň, okien alebo dverí či zárubní v byte. Svoju údržbu potrebujú aj stoličky a stoly či iný drobný nábytok. Aká farba je na opravy týchto predmetov najvhodnejšia?

Pre neskúseného domáceho majstra je návšteva predajní farby-laky pohromou. Okrem veľkého množstva náradia vám ponúknu aj neskutočné množstvo farieb a lakov vo všemožných odtieňoch, lesklé alebo matné a ešte k tomu sa každý druh riedi iným riedidlom.

Syntetické alebo acetónové?

Otázka, či chcete použiť farbu riedenú acetónom (novšie nitrocelulózovým) alebo syntetickým riedidlom bola zaujímavá tak pred dvadsiatimi rokmi. Acetónové farby rýchlejšie schli (tak dve tri hodiny), syntetické farby zase mali dlhšiu trvácnosť. Obidvoje však výrazne zapáchali a na vyčistenie štetcov či nádob na farbenie ste potrebovali značné množstvo nie lacného riedidla. A kam ho potom vyliať, aby ste neznečistili odpadové potrubie či umývadlo?

Tieto doby sú už za nami. Dnes na natretie či nastriekanie povrchov drevených alebo kovových sa vyrába a do obchodnej siete dodáva veľké množstvo akrylových farieb od mnohých výrobcov.

Aké sú výhody akrylových farieb

Azda najväčšou výhodou akrylových farieb je, že sú riediteľné vodou. Čo ale vôbec neznamená, že by boli vodou rozpustné. Inými slovami, tekutú farbu môžete nariediť na požadovanú hustotu obyčajnou vodou z vodovodu, avšak ak náter zaschne, nie je možné ho vodou opäť rozpustiť. Vodou ale môžete umyť všetky nádoby, ktoré ste na farbenie použili, rovnako ako aj všetko náradie a rovnako môžete vodou ľahko odstrániť kvapky farby, ktoré vám počas maľovania zašpinili podlahu alebo iné predmety. Samozrejme, ak ich umyjete do pár minút od zakvapkania, kým farba vyschne.

Nemusíte teda kupovať riedidlo do zásoby a nemusíte sa báť zápachu po celom byte. A ani bolesti hlavy, ako tomu mohlo byť pri nadýchaní sa riedidiel do starších typov farieb. Keďže je vody dostatok, môžete všetky štetce dôkladne poumývať po každom farbení a netreba ich kupovať zakaždým nové, ako tomu často bolo v minulosti.

Aké sú odtiene akrylových farieb

Akrylové farby dostanete kúpiť vo všetkých možných farebných odtieňoch, tak isto ako akékoľvek iné druhy farieb. Navyše si môžete kúpiť takzvané tónovacie farby, ktoré primiešate do bielej akrylovej farby a namiešate si svoj vlastný odtieň. A tiež dostať kúpiť bezfarebný akrylátový lak, vhodný na povrchovú ochranu drevených predmetov, ako sú stoličky, rôzne poličky či lavice, u ktorých chceme nechať vyniknúť štruktúru materiálu.

Najbežnejšie balenie akrylových farieb je 0,75 kg a kilové balenie. Výdatnosť, teda akú plochu dokážete pokryť balením je uvedená na obale, avšak odporúčame uvažovať s plochou cca o jednu tretinu menšou, ako uvádza výrobca. Radšej nech vám trocha farby zvýši, ako by vám v sobotu podvečer malo trocha farby chýbať na dokončenie práce. Ak plánujete lakovať väčšie plochy, sú predávané akrylové farby aj v niekoľkokilogramových vedrách. Každý výrobca ponúka iné balenia.

Na čo môžeme použiť akrylové farby

Akrylovou farbou môžete natrieť ako kovové, tak aj drevené alebo plastové povrchy a steny či betón. Teda rámy stoličiek, dvere vstavanej skrine, zárubňu vchodových dverí či plechový alebo plastový parapet na balkóne alebo aj balkónové zábradlie. Poličku na kvety alebo vešiak na šaty. Regál na zaváraniny v pivnici alebo detskú poschodovú postel z Ikei, kde sa často predáva bez povrchovej ochrany.

Nie všetky farby sú výrobcom doporučované aj na hračky a iné predmety, s ktorými prichádzajú do styku malé deti, preto si v takom prípade pozorne prezrite návod na obale.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.