Aby cez okná neunikalo teplo

Začiatok zimy a vykurovacej sezóny ukázal, kde je slabé miesto vášho bytu? Stále ste ešte nevymenili staré okná a preto teplo z radiátorov uniká do ovzdušia mimo paneláku a s tým aj vaše peniaze? Aj v zime môžete využiť niekoľko teplých dní a vymeniť staré okná za nové plastové okná a začať tak šetriť. Pre aké okná sa rozhodnúť a ktorú firmu vybrať?


Problémom starších panelákov nie sú samotné okná z dreva, ale technológia ich výroby a montáže. Drevo použité na výrobu rámov nebolo dostatočne vysušené, preto sa okná krútili a okenné krídla nedosadali do rámov. Tým vznikali medzery, cez ktoré nie len bolo vidieť von, ale cez ktoré fučalo do bytu. A z bytu unikalo teplo. Druhým problém týchto starých okien bolo nedostatočné tesnenie medzi dvomi polovicami okenných krídiel, čím prakticky zanikla izolačná vrstva a sklá boli studené. A v neposlednom rade úniku tepla z bytu nebránila ani veľká medzera medzi okenným rámom a panelom, v ktorej bola izolačná hmota viac symbolická, ako účinná. V konečnom dôsledku na šlendrián stavbárov doplácali nájomníci a neskôr majitelia bytov zimou a vysokými účtami za teplo z ústredného kúrenia.

Keď sa rozhodnete svoj byt zbaviť únikov tepla a namontovať plastové okná, investujete tak nie len do zlepšenia vonkajšieho vzhľadu bytu a zlepšenie jeho prostredia vo vnútri, ale súčasne je to investícia do úspory prevádzkových nákladov na bývanie. Prakticky ihneď po výmene okien zistíte, že v byte je teplejšie a po doručení vyúčtovania za prevádzku bytu nájdete na rozpise nižšie náklady na vykurovanie. Podľa stavu starých okien a vašich nárokov na tepelnú pohodu môže táto úspora na kúrení predstavovať cca 20 %.

riokna_salamander_elegant

Ako plastové okná šetria

Plastové okná sú vybavené izolačným dvojsklom alebo trojsklom, kde medzi sklami je vrstva plynu, zabraňujúca prestupu tepla. Výrazne sa tak znižuje množstvo energie, ktoré uniká z bytu cez plochu okien. Druhým spôsobom šetrenia tepla je úspora prestupu tepla cez rám okna, ktorý je tvorený viacerými navzájom izolovanými komorami. Vo vnútri rámov sú oceľové výstuže a tak aj keď sa okná volajú „plastové“, nemusíte sa báť, že by boli málo pevné. Tretia cesta úspory energií je v technológii montáže plastových okien do panelu. Spočíva v uzatvorení štrbiny tepelnoizolačnou polyuretánovou penou, z oboch strán omietnutou maltou, doplnenou polystyrénovým krytím. Teplo tak nemá šancu dostať sa z vášho bytu von.

Práve spôsob montáže dokáže výraznou mierou ovplyvniť výslednú kvalitu plastových okien. Starostlivo preto vyberajte firmu so skúsenosťami a dobrými referenciami. Ideálne stavebnú firmu, ktorá dodáva kvalitné nemecké a české produkty, napríklad okná RI a Salamander, a poskytuje aj odborný servis.

Plastové okná v neposlednom rade šetria aj čas gazdiniek. Na ich umývania nepotrebujete nástroje na ich rozskrutkovanie, ako pri starých drevených oknách. Plastové okná jednoducho otvoríte, poumývate sklá aj rámy a zase zatvoríte. Aj bez dovolenky na upratovanie, ako to bývalo v minulosti. Plastové okná sa jednoducho v paneláku oplatia.

Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.