Účet v banke je dnes samozrejmosťou

Kým v minulosti mať v peňaženke plastovú kartičku patrilo k výsadám najbohatších ľudí, dnes je mať platobnú kartu úplná samozrejmosť. Nie je to žiadny symbol, je to platobný prostriedok k nášmu účtu. Ale nie len bezhotovostné platby kartou umožňuje bankový účet. Inkasá a trvalé príkazy aj jednorazové nákupy a internetbanking nám zjednodušujú náš každodenný život.

Ako obyvateľ nájomného bytu ale aj jeho vlastník máme každý mesiac povinnosť platiť zálohové platby za bývanie, ktoré v sebe zahŕňajú nie len platbu správcovi domu a do fondu údržby, ale aj platbu za elektrinu v spoločných priestoroch a pre výťah, vodu a stočné aj dodávku tepla do paneláku. Každý mesiac dostaneme do schránky z pošty zelený lístok, takzvané SIPO, kde sú všetky platby rozpísané. Môžete chodiť v ním na poštu a vystáť si rad pri okienku, ale väčšina z nás platí SIPO cez svoj bankový účet pomocou inkasa. To zadáte raz a potom sa už banka postará, aby ste mali SIPO vždy zaplatené.

peniaze

Medzi ďalšie pravidelné platby spojené s bývaním patrí zálohová platba za elektrickú energiu a v niektorých bytoch aj za plyn, používaný na varenie či pečenie. Opäť ich môžeme zaplatiť cez bankový účet trvalým príkazom, aby sme nemuseli chodiť platiť na poštu šeky (a poplatky) v hotovosti a na účet nám prídu aj prípadné preplatky. Ak máme zálohy nastavené nízko, zrejme nám na konci zúčtovacieho obdobia príde faktúra s nedoplatkom, ten zaplatíme cez internetbanking jednorazovým príkazom na úhradu. Bankový účet nám takto šetrí čas aj peniaze.

Aj zamestnávateľ uvíta, keď nám výplatu môže posielať na bankový účet a nemusí sa zaoberať hotovosťou. Rovnako tak dôchodky alebo nemocenské dávky je jednoduchšie prijímať na svoj bankový účet, ako vyčkávať na poštára a potom sa ešte motať po meste, aby sme si svoje peniaze vybrali. Hotovosť pritom získame v bankomate, ak ju potrebujeme, ale stále viac a viac obchodných prevádzok prijíma tržby platobnou kartou. Mať účet v banke je dnes úplnou samozrejmosťou.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.