Tipy pre letnú jazdu autom

Cestná prevádzka je v letných mesiacoch najintenzívnejšia, čo znamená zvýšenú záťaž ako pre šoférov, tak pre ich vozidlá. Nech už sa teda chystáte autom na dovolenku, alebo vás za volant ženú pracovné povinnosti, pozrite sa na niekoľko vecí, ktoré vám šoférovanie v horúcich letných mesiacoch uľahčia.

Majte vždy po ruke fľašu s vodou

Pravidelný pitný režim je nezbytnou podmienkou správneho fungovania ľudského organismu. V parných letných dňoch je preto obzvlášť potreba mať pri sebe neustále fľašu s vodou. Okrem toho, že vám voda pomôže s udržaním pozornosti za volantom, poslúži aj ako núdzové chladenie motoru.

fľaša s vodou

https://pixabay.com

Fľaša čistej pitnej vody má v letných mesiacoch nedoceniteľnú hodnotu.

Motor sa totiž môže ľahko prehriať pri pomalom pohybe v zápche na rozpálenej dialnici. Samozrejme, že by ste v prvom rade mali zakaždým kontrolovať hladinu chladiacich kvapalín. Dolievanie chladiča vodou z fľaše je pri chladení motoru len núdzová možnosť.

Skontrolujte tlak v pneumatikách

Vedeli ste, že pri vyšších vonkajších teplotách rastie riziko poškodenia pneumatík? Aj zdanlivo banálne poškodenie behúňa alebo bočnice pneumatiky môže pri vyšších teplotách nabrať fatálnych rozmerov (to platí obecne bez ohľadu na konkrétneho výrobcu pneumatík). Preto vždy, než vyrazíte na cestu, dôkladne skontrolujte, či na sebe vaše pneumatiky nemajú hrče alebo oderky. Vždy je totiž lepšie zavčasu spraviť drobné opravy než nasledovne musieť vymeňovať celú pneumatiku.

Okrem fyzického poškodenia pneumatík je potreba skontrolovať aj ich nahustenie. Nízky tlak totiž spôsobuje väčšie trenie medzi pneumatikou a cestou, čím sa opäť zvyšuje riziko defektu. Nehovoriac o tom, že pri ceste na dovolenku bude vaše auto zrejme naložené omnoho viac než je bežné. Tomu je samozrejme potreba prispôsobiť takisto aj tlak v pneumatikách. Konkrétna hodnota však vždy závisí na type vášho auta a zistíte ju z návodu k obsluhe vozidla.

Samozrejmosťou by potom malo byť prezutie na letné pneumatiky – tie sa vyplatia nielen vďaka väčšej bezpečnosti a lepšej kontrole vozidla pri šoférovaní, ale prejavia sa aj na nižšej spotrebe pohonných hmôt. Dlhodobo obľúbené sú napríklad letné pneumatiky Continental.

dopravná zápcha

https://pixabay.com

Dopravná zápcha je vždy veľkou nepríjemnosťou A to nech už sa ponáhľate na jednanie, alebo mierite relaxovať k moru.

Description: Letná cestná prevádzka znamená zvýšenú záťaž pre šoféra aj vozidlo. Pozrite sa na pár vecí, ktoré vám šoférovanie v horúcom lete uľahčia.

Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.