Šetrite každým spláchnutím

Priemerná domácnosť spotrebuje až 30% vody na splachovanie WC. Je pochopiteľné, že aj drobné úspory na WC dokážu za rok ušetriť značné množstvo vody a tým aj peňazí. Ukážeme vám tri pomôcky, vďaka ktorým aj vaša domácnosť zníži náklady na bývanie práve úsporou vody v splachovači toalety.

Predpokladajme, že máte v poriadku tesnenia vodovodných batérií a voda vám zbytočne nepreteká ani zle nastaveným splachovacím mechanizmom v nádržke WC. To sú totiž dva najčastejšie dôvody plytvania a predražených účtov za vodu v domácnostiach. Potom vám už ostávajú dve možnosti zníženia nákladov na prevádzku splachovacieho WC.

Skrátenie doby splachovania

Mechanizmus vypúšťania vody z nádržky WC funguje tak, že po stlačení páčky spláchnutia sa nadvihne plavák ventilu a vypustí vodu z nádrže. Po vypustení všetkej vody sa plavákový ventil vráti do spodnej polohy, uzatvorí nádržku a tá sa opäť napustí.

wc-setrice-vody

Pri tomto dochádza k nadmernej spotrebe vody dvomi spôsobmi. Jednak sa napúšťací ventil v nádržke otvorí už pri čiastočnom poklese hladiny vody, teda voda priteká a súčasne odteká, kým sa vypúšťací ventil úplne neuzatvorí. A potom nie vždy potrebujeme na dokonalé spláchnutie vypustiť celú nádržku splachovača.

Riešením je použiť šetrič vody do WC v podobe závažia s háčikom. Tento šetrič zavesíme podľa videa na plavák vypúšťacieho ventilu a okamžite šetríme vodu.

Pri úplnom vypustení nádrže sa plavákový ventil okamžite uzatvorí. A pokiaľ nepotrebujete využiť plný objem nádržky splachovača, stačí krátko podržať vypúšťaciu páčku a po jej uvoľnení plavákový ventil zatvorí výpust, aj keď je v nádržke ešte voda, ktorá by plavák inak nadnášala a bránila zatvoreniu výpustného ventilu.

Zníženie objemu vody na spláchnutie

Ak nepotrebujeme plný objem veľkej nádrže splachovača pri každom použití WC, môžem efektívne znížiť objem nádrže. Napríklad použitím plastovej nádobky, ktorú naplníme vodou a zavesíme háčikom na okraj nádrže. Táto nádobka ušetrí pri každom spláchnutí asi 1,4 litra vody.

wc-setrice-vody

Jednoduchšia manipulácia je so šetričom vody do WC Save a Flush na báze hydroabsorbéru. Plastové vrecúško s háčikom je perforované drobnými otvormi, cez ktoré preniká do vrecka voda a tá pomaly nasiakne do hydrogélu, vďaka čomu ten zväčší svoj objem až stokrát. Celkove tak vrecúško zaberie objem asi 1,2 litra a presne o toľko sa zníži objem vody napúšťanej a vypúšťanej z nádržky WC.

Priemerná domácnosť znížením objemu nádrže splachovača WC za rok môže ušetriť asi 10 000 litrov vody. Skontrolujte si svoje ročné vyúčtovanie zálohových platieb a sami zistite, koľko je to na vodnom a stočnom. Sú to peniaze, ktoré doslova vypúšťate do kanála. Ale s využitím týchto výrobkov to už robiť nebudete.Označenie:  , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.