Seniori zúročia svoje skúsenosti písaním Wikipédie

Seniormi a ich zvyšujúcou sa počítačovou gramotnosťou sme sa už zaoberali. Faktom je, že stále viac občanov so starším dátumom narodenia si vie rady s počítačovou technikou. Nie je už pre nich neznámym strašiakom ako kedysi. Preto sa naskytá šanca, ako využiť schopnosti seniorov v tejto oblasti. Jedným z nich je aj projekt Seniori píšu wikipediu.

Encyklopédia nevzniká sama od seba

Wikipédia je nám všetkým veľmi dobre známa počítačová encyklopédia, ktorú nájdeme na internete. Kedykoľvek niečo hľadáme, potrebujeme zistiť význam nejakého slova, hlbšie súvislosti o nejakom probléme, vysvetlenie nejakej definície, väčšinou siahame na internete práve po nej a listujeme v nej. Ovšem dôležité je podotknúť, že táto encyklopédia, ktorá je zadarmo, bez akýchkoľvek poplatkov k dispozícii širokej verejnosti, sa samozrejme nevzala zo vzduchu, ako si možno niektorí ľudia myslia. Stojí za ňou obrovské množstvo práce hŕby ľudí, čo si možno bežný užívateľ tejto encyklopédie ani poriadne neuvedomuje. Zvyčajne len do Wikipédie siahne po výsledku a už nepátra po tom, ako vznikol. Pritom táto encyklopédia má byť zdrojom veľkého množstva informácií z rôznych odborov. Preto ak sa nájde dobrovoľník, ktorý je ochotný svojimi vedomosťami na Wikipédiu prispieť, je to vždy vítané.

Starší ľudia môžu projekt posunúť na vyššiu úroveň

Práve na tomto základe sa zrodil projekt Seniori píšu Wikipédiu. Ide o všestranne prínosné dielo. Seniori aktívne a užitočne využijú svoj čas. Môžu dať k dispozícii svoje vedomosti, ktorých za celý život nazbierali veľké množstvo a tým pomôcť rozšíriť obzor mnohým užívateľom tejto encyklopédie. Zároveň je výhodou, že seniori zároveň disponujú veľkým množstvom času. Ak spoja svoje skúsenosti a venujú písaniu dostatok času, tvoria ideálneho prispievateľa, ktorý môže na začiatku 21. storočia ponúknuť svoj potenciál tvorcom Wikipédie. Väčšinou túto encyklopédiu píšu hlavne mladí ľudia vo veku do tridsať rokov. Pritom práve zapojenie aj osôb staršieho dátumu narodenia môže veľmi posunúť jej obsah na vyššiu úroveň, pretože až skúsenosťami, ktoré sprevádzajú vyšší vek, sú ľudia schopní lepšie triediť informácie a posudzovať ich s väčším nadhľadom.

Súvisiace:  Knižný veľtrh

Editáciu vás naučia v kurze

Jednoznačne teda platí, že zapojenie ostatných vekových kategórií do tvorby Wikipédie bude znamenať zlepšenie jej obsahu. Tým ale v žiadnom prípade nechceme povedať, že by mladí ľudia encyklopédiu písali zle, len je potrebné zdôrazniť, že pestrosť vekových skupín je dôležitým prínosom. Dôležité je, aby starší ľudia mali možnosť a príležitosť odovzdávať svoje vedomosti mladším, a práve Wikipédia je k tomu ideálnou príležitosťou. Príspevky starších ľudí dávajú potom encyklopédii väčšiu vyváženosť. Program Seniori píšu Wikipédiu inicioval v Čechách na jeseň roku 2013 profesor Ján Sokol, ktorý je sám dlhoročným redaktorom. Nad celým projektom prevzal záštitu. Koordinátorom projektu je pritom Vojtěch Veselý. V knižniciach (napríklad v Mestskej knižnici v Prahe, ale aj v Knižnici mesta Plzne) už prebehlo niekoľko jednodňových kurzov zameraných na úpravu, doplňovanie hesiel, ale aj na tvorbu nových hesiel pre Wikipédiu so zameraním na seniorov.

Nová výzva a životná náplň

Do projektu sa môže zapojiť vlastne každý senior, ktorému nechýba chuť pustiť sa do niečoho podobného. Môže sa zaoberať tvorbou hesiel podľa svojich záujmov, ale aj ich úpravou a doplňovaním. Práve na už spomínaných jednodňových editačných kurzoch sa seniori dozvedia, ako na to. Bližšie informácie sa dajú zohnať na adrese: http://seniori.wikimedia.cz alebo tiež na e-mailovej adrese seniori@wikimedia.cz. Pre mnohých seniorov sa tvorba Wikipédie môže stať novou výzvou, ako zúročiť svoje skúsenosti, ako získať jednu z ďalších a zaujímavých životných náplní.