Potrebujete dotvoriť bytový interiér? Využite potenciál tatranského profilu

V mnohých bytoch sa stretávame s uniformným dizajnom. Biele steny, svetlé podlahy a kombinovanie nábytku s cieľom priestor opticky zväčšiť. Tieto kroky pri zariaďovaní bývania sú síce rozumné, avšak ich aplikáciou často uniká podstata – vytvoriť si príjemný priestor na bývanie s dušou. Chýbajúceho ducha vášmu bytu dodá napríklad väčšie využitie dreva, ktoré však z priestoru neukrojí ani jeden centimeter navyše.

Určite každý človek pozná legendárny obkladový materiál na steny, a to drevený tatranský profil. V minulosti bol číslom jeden pri obložení interiérov chát, prípadne podkrovných priestorov. V súčasnej dobe sa však dostáva aj do moderného bývania, no v inom šate a spôsobe jeho využitia v priestore. Celé miestnosti sa ním už neuzatvárajú do dreva, ale zvýrazňujú sa určité miesta, prípadne slúži na spomínanie dotvorenie priestoru a dodanie pohodovej atmosféry do bývania. Pretože tá z prírodného dreva doslova srší.

Moderné prevedenia tatranského profilu

Tatranský profil sa zvyčajne v bytových interiéroch pokladá na dominantnú stenu v priestore. V obývačke za gauč, v spálni za posteľ. Tým tento priestor vynikne a celá miestnosť tak nadobudne úplne iný rozmer. Vhodné je voliť svetlý odtieň dreva, prípadne moderné povrchové úpravy. Napríklad kefovanie zvýrazňujúce základné črty masívu, ktoré sa výborne kombinuje s bielou podlahou a zariadením, či skôr rustikálnejším interiérovým štýlom. Takisto môžete využiť farby na drevo – najmä bielu, či sivú. Ak chcete docieliť veselý efekt, jednotlivé dosky natrite striedavo napríklad bielou, sivou a jednou z pastelových farieb.

Tatranský profil s drevenou podlahu ako deliaci dynamický prvok

Ak potrebujete opticky predeliť priestor v dennej miestnosti medzi kuchynskou, jedálenskou a obývacou časťou, drevo je na to ako ideálne. Spojením tatranského profilu na stene a drevenej dlážkovici na podlahe vytvoríte efektný deliaci prvok, ktorý do bytu zároveň dodá chýbajúcu dynamiku. Snažte sa však, aby bol prechod medzi stenou a podlahou minimálny a farebné odtiene jednotlivých masívov identické.