Odkvapy na chalupe zvládnete aj sami

Zdedili ste alebo kúpili starú chalupu na dedine so záhradou? Iste zvažujete, čo s ňou. Aj s chalupou aj so záhradou. Kým pestovanie zeleniny vyžaduje značné úsilie, ovocie zväčša dokáže rásť samé. No nejaký ten čas musíme venovať aj samotnému starému domu. Skôr, než sa pustíte do náročnej rekonštrukcie, zvážte, či vám nepostačia, aspoň na prvých pár rokov, len drobné opravy. Medzi také patrí dočasná oprava strechy a inštalácia odkvapov, ktoré na starých domoch nebývajú.

Odkvapy majú za úlohu odviesť vodu zo strechy mimo dvor a blízkosť základov domu, aby neboli podmáčané. Staré domy často trpia na vlhkosť základov aj stien, je to spôsobené chýbajúcou alebo starou izoláciou proti vode. No samotné zníženie množstva vody vo dvore dokáže situáciu s vlhkými múrmi výrazne zlepšiť. Pritom montáž odkvapov zvládne aj šikovný domáci kutil.

spojka žľabov

Okrem samotných žľabov, do ktorých tečie voda z krytiny a odteká mimo dom, budete potrebovať kúpiť aj háky na ich upevnenie k strešnej konštrukcii. Ďalej záslepku na jeden koniec alebo oba konce odkvapu a vtokový zvon na napojenie na zvod vody dolu na zem. Žľaby sa spájanú zväčša prekrytím a cínovaním alebo nitovaním za použitia tmelu, často len tmelom. No najistejšie a najvýhodnejšie pre laika je kúpiť si spojky, ktoré jednoducho za pár sekúnd nacvaknete a v prípade potreby ich viete kedykoľvek rozpojiť. Všetko bez použitia náradia. Počet spojok záleží od celkovej dĺžky žľabov aj od dĺžok jednotlivých kusov. Kúpiť sa dajú dvojmetrové, trojmetrové aj štvormetrové.

Okrem dĺžky je potrebné pred nákupom vedieť aj priemer žľabov. V ponuke sú válovy (polovičky rúr) o priemere 80, 100 alebo 125 mm (označované aj obvodom ako 250 mm, 330 a 400) a samozrejme z rôznych materiálov. Od medených, lakovaných cez plastové až k najlacnejším oceľovým pozinkovaným. Voľba rozmeru závisí od toho, akú dĺžku a akú plochu strechy budeme pomocou odkvapov odvodňovať, bližšie vám poradia v predajni skúsení predavači. Na úzke domy starých rodičov zväčša postačujú rýny o priemere 80 či 100 mm.

háky na čatorne

Aby rýny držali pod strechou, potrebujete ich upevniť pomocou hákov ku strešnej konštrukcii. V základe máte na výber dva druhy. Háky ploché a krokvové. Záleží od konštrukcie krovu, aké použijete. K drevu ich pripevnite vrutmi za pomoci akumulátorovej uťahovačky.

Pre odkvap je dôležité, aby mal spád, aby voda odtekala a nedržala sa v rýnach, ktoré by mohli začať hrdzavieť. Optimálny sklon je asi 3-5 mm na jeden meter dĺžky. Zvod odkvapu by mal byť inštalovaný na každých desať metrov dĺžky odkvapu, ale v núdzi dokážete spraviť odkvap aj s jedným zvodom po 15 až 20 metrov dĺžky. Najmä vtedy, keď potrebujete z úzkeho, ale dlhého domu odviesť vodu mimo jeho konštrukciu a nechcete zviesť vodu uprostred dvora k základom.

Správny sklon si nastavíte pomocou tenkého oceľového lanka alebo špagátu vystuženého oceľovým drôtom. Obyčajný špagát nestačí, pretože ho nedokážete napnúť do roviny, prevesoval by sa. Na horný kraj strechy namontujte prvý hák čatorne, prupevniet lanko a na dolnom konci strechy upevnite lanko na vrut v krove v rovnakej výške, ako na hornom konci. Lanko musí byť napnuté, preto musia byť pevné aj vruty. Potom pomocou dlhej vodováhy na niekoľkých miestach skontrolujte, či je lanko vodorovné, prípadne upravte jeho dolný koniec. Potom podľa zmeranej dĺžky odkvapu a vypočítaného spádu osaďte posledný hák čatorne a natiahnite lanko medzi tieto háky po prednej aj zadnej časti háku, v mieste, kde je žliabok pre uloženie rýny. Tieto dve vedenia vám umožnia počas montáže ostatných hákov udržiavať správny sklon čatorne po celej dĺžke.

odkvapy

Vzdialenosť hákov si rozvrhnite medzi 80 až 120 cm medzi sebou. Na tenké rýny stačí aj tých 120 cm, na väčšie ich dajte bližšie k sebe, ponesú väčšiu hmotnosť väčšieho množstva vody pri lejaku. V určenej vzdialenosti pripevnite háky ku konštrukcii strechy, prípadne ich posuňte podľa polohy krokiev. Keď sú krokvy prikryté doskou, máte vymeranie a umiestnenie hákov jednoduchšie.

Pri montáži hákov potrebujete stabilný dostatočne dlhý rebrík a je dobré, keď vám niekto pomáha s jeho istením. V určenej vzdialenosti položte hák ku krovu, pomocou vodiacich laniek dodržte presnú výšku háku pod krytinou. Ploché háky máte možnosť prihnúť do správnej polohy.

Rýna by mala byť pod krytinou umiestená tak, aby ju krytina zakrývala z dvoch tretín. To dovolí vode z krytiny stekať do rýn, ale sneh sa „prevalí“ nad rýnami na zem a nebude zaťažovať odkvapy svojou hmotnosťou, to by ich mohlo zo strechy odtrhnúť.

Keď sú všetky háky na svojom mieste, precízne namontované na krov v línii vodiacich laniek, v spáde bez vĺn, je čas odstrániť vodiace lanká a nasadiť žľaby. Na prvý namontujte krajnú záslepku, pravdepodobne ju dáte aj na poslednú rýnu. To si však nechajte na koniec, možno budete musieť poslednú rýnu skrátiť pílkou na železo. Krajné záslepky je vhodné okrem mechanického pripevnenia izolovať aj klampiarskym tmelom, aby popri krajoch nestekala na zem voda.

koncový diel žľabu

Pomocou pílky na železo vytvorte v krajnom žľabe zárez, naň nasadíte zvon zvodu čatorne. Presné miesto si vymeriate na streche. Zvon sa nasadzuje na žľab a zaisťuje zahnutím plechových jazýčkov.

Najprv nasaďte do hákov krajnú rýnu so záslepkou na hornom konci odkvapu. Potom nasaďte ďalší kus tesne vedľa neho. Postupujte až na koniec odkvapu, namontujte zvon aj záslepku do poslednej rýny. Keď sú všetky žľaby na streche, začnite od horného konca nasadzovať spojky na žľaby. Predtým však upevnite prvú rýnu k hákom zahnutím plechových jazýčkov na hákoch. Takto postupne dorovnáte drobné rozdiely medzi vzdialenosťami rýn, na spojkách sú zárezy na presné uloženie spojok na rýny. Zaistenie spojených žľabov zahnutými jazýčkami dokonale drží rýny ku konštrukcii strechy a súčasne dovoľuje pohyb odkvapov vplyvom teplotnej rozťažnosti materiálu odkvapu pri rôznych teplotách v zime alebo lete.

reťazový zvod vody

Keď sú odkvapy kompletne hotové, zostáva inštalovať zvod vody na zem. Môžete ho vyriešiť plechovými rúrami a hákmi, alebo pripevniť ku streche viacerými vrutmi oceľovú pozinkovanú retiazku s okami cca 6 až 10 mm a vodu púšťať na zem cez zvodový zvon po nej. Vhodné je namiesto dopadu vody umiestniť malú skruž naplnenú štrkom alebo plastový nízky široký kvetináč s otvormi v dne, tiež naplnený štrkom.

Iste sa nejedná o ideálnu a profesionálnu montáž odkvapov, ale pri údržbe starého domu si takto poradí aj domáci kutil s jedným pomocníkom a za víkend dokážete vo dvojici namontovať bez problémov aj dvadsať metrov odkvapov na svoj dom. Získate novú skúsenosť, ušetríte za remeselníkov a bude vás tešiť, čo všetko dokážete.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.