Najčastejšie problémy čerstvých mamičiek

Hoci sa vraví, že obdobie tehotenstva býva v živote ženy tým najkrajším obdobím, problémy sa môžu vyskytnúť aj tak. Okrem ranných nevoľností často potrápi budúce mamičky napríklad inkontinencia, ktorá býva prítomná aj v období po pôrode. Po príchode vášho potomka na svet treba rátať aj so spánkovým deficitom, či závažnejšími „problémami“, ktorým sa pravdepodobne nevyhne ani jeden z nás.

Mnohé z popôrodných ťažkostí sú spôsobené hormonálnymi zmenami a môžu byť závažnejšie, ako si myslíte a iné po čase vymiznú samy. Ak si už neviete dať rady, určite neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc. Nazrime teda do problematiky najčastejších stavov, ťažkostí a situácií, ktoré musí riešiť takmer každá „novopečená“ mamička.

Jedným z najzávažnejších problémov je popôrodná depresia

Keďže ženské telo prechádza počas celého tehotenstva veľkými hormonálnymi zmenami, ktoré sú na ženskú psychiku veľkým náporom, mnohé z vás to bez podpory partnera nemusia zvládať. Ak sa hormonálne výkyvy skombinujú s nedostatkom spánku a počiatočnými problémami so starostlivosťou o vášho drobčeka, môže dôjsť k situácii, že budete veľmi plačlivá až depresívna.

Táto forma depresie sa prejavuje pocitom zlyhania, ktorý vedie k tomu, že matka sa o svoje dieťa nechce alebo nedokáže postarať. Stav popôrodnej depresie väčšinou vymizne, keď sa matka s dieťaťom zosúladia a pokiaľ sa žena môže spoľahnúť na pomoc partnera alebo iného príbuzného. Ak sa tak však nestane do niekoľkých dní, určite navštívte lekára.

Obmedzenia počas tehotenstva a po pôrode

Mnohé z vás si počas tehotenstva nakúpia rôzne odborné knihy, v ktorých okrem iného nájdete aj rady týkajúce sa stravovania, životného štýlu a podobné odporúčania. V týchto knihách, ale najmä na internete sa dočítate, čo by ste mali jesť vo zvýšenom množstve a, naopak, aj to, čomu by ste sa mali vyhýbať.

Súvisiace:  Kedy je čas vymeniť nábytok

Avšak veľa týchto odporúčaní je prehnaných a môžu vo vás vzbudiť skôr pocit toho, že ste chorá a nie tehotná. Takže pokiaľ sa dočítate, že počas tehotenstva máte striktný zákaz pitia kávy, užívania liekov a navyše sa musíte vyhýbať aj sladkostiam alebo slaným pochúťkam, neberte si to až tak príliš k srdcu. Čiastočná pravda v tom síce je, ale pokiaľ si dáte jednu kávu za deň, občas počas tehotenstva vezmete tabletku proti bolesti (mnohé lieky sú už vhodné aj pre budúce mamičky), alebo si doprajete obľúbenú čokoládu, určite sa vám a ani bábätku nič nestane.

Ďalšou nepríjemnosťou môže byť aj obmedzenie pohyblivosti po pôrode, najmä ak ste rodili cisárskym rezom, pretože rana je ešte čerstvá a bolestivá. Preto zo začiatku možno nebudete môcť vykonávať všetky domáce práce a obskakovať vytúžené bábätko tak, ako by ste chceli.

Od dieťaťa sa ani nepohnete

Je samozrejmé, že bábätko vám robí veľkú radosť a najradšej by ste boli stále s ním. Takto však vznikne až príliš silné puto medzi vami a dieťaťom (najmä ak zo starostlivosti vynechávate otecka) a v čase, keď budete musieť dieťa opustiť kvôli práci alebo iným záležitostiam, môže nastať veľký problém z vašej, ale aj jeho strany. Preto v láske aj starostlivosti udržujte rozumnú hranicu a niektoré povinnosti prenechajte aj svojmu partnerovi.

Nedostatok spánku

Nedostatkom spánku pri bábätku vás určite strašili už aj vaše mamy a skutočne je častým problémom čerstvých mamičiek. Popri všetkých povinnostiach a starostlivosti o bábätko sa však snažte myslieť aj na seba a dopriať si dostatok oddychu. Ak bábätko v noci plače a vy sa nevyspíte, doprajte si poobedný odpočinok. Hocikedy počas dňa, kedy je to možné, ľahnite si aj s bábätkom do postele a aspoň relaxujte. Pomôže vám to načerpať nové sily, zníži precitlivenosť a podráždenie a opäť sa budete môcť naplno venovať malej alebo malému.

Súvisiace:  Zdravie z kuchyne

Tehotenská alebo popôrodná inkontinencia

Problematika samovoľného úniku moču je pre budúce mamičky nepríjemná, no, bohužiaľ, pomerne častá. Okrem hormonálnych zmien má na močové ústrojenstvo značný vplyv aj rastúci plod, ktorý tlačí na orgány v brušnej dutine, čiže aj na močový mechúr. Časté močenie ženy je teda bežnou súčasťou života tehotných, najmä v pokročilom štádiu gravidity.

Počas gravidity a pôrodu je na svaly panvového dna vyvíjaný veľký tlak, v dôsledku čoho dochádza k ich oslabeniu. Pokiaľ budete už počas tehotenstva praktikovať cviky na ich posilnenie, môžete sa tomuto problému úplne vyvarovať, ak však k inkontinencii dôjde, nápomocné vám môžu byť pomôcky pre inkontinentné ženy. Ide o rôzne vložky, plienky alebo nohavičky, ktoré zabraňujú pretečeniu, absorbujú moč a pohlcujú nepríjemný zápach.

Po cvičení cvikov na posilnenie svalstva sa časom príznaky úniku moču znížia alebo úplne vymiznú, avšak v období pretrvávajúcej inkontinencie vám spomínané pomôcky dokážu výrazne zlepšiť kvalitu života.