Móda v súlade s prírodou: Venujte pozornosť ekologickým šatám

Jesť biopotraviny sa stalo módou, rovnako tak ekologické bývanie. Návštevy farmárskych trhov a diskusie kde najlepšie nakúpiť poctivé slovenské údeniny alebo dobrý kozí syr sú in. Aj pri výbere kozmetiky si už mnohé ženy dávajú záležať na tom, aby si overili, že ide o prírodný produkt, ktorý nie je testovaný na zvieratách. Tiež v bývaní, i tom panelákovom, sa objavujú trendy použitia prírodných materiálov. Podobný vývoj sledujeme aj v oblečení.

Urobte si svoje zelené skóre

Vraciame sa k materiálom, ktoré pred niekoľkými generáciami boli bežnou a jedinou voľbou – k bavlne, ľanu, konope. Naši predkovia skrátka boli ekologickí nie programovo, ale kvôli tomu, že iné materiály ani nepoznali. Dnes síce máme obrovský výber syntetických materiálov, ale ruka v ruke s ním ide aj stále väčší počet alergikov. Práve pribúdajúce civilizačné choroby nás nútia vracať sa späť k svojim koreňom, a to aj vo výrobe odevov. Pre veľkých výrobcov, ktorí chcú zistiť, ako sú na tom v oblasti ekológie svojich výrobkov, sa v auguste 2010 začala testovať beta verzia nástroja zvaného Eco Index, pod vedením združenia priemyslu outdoorového oblečenia Outdoor Industry Association a European Outdoor Group. Ide o softvér, v ktorom firma vyplní najrôznejšie otázky mapujúce celú výrobu od získania surovín, cez ich spracovanie až po konečnú recykláciu. Podľa zadaných informácií potom vznikne výsledné ekologické skóre. Za porušovanie zásad zeleného života jednoducho strácate body.

textil

Oblečenie aj z PET fliaš

Súčasťou celej ekovýroby nie je len využívanie prírodných materiálov. Pozornosť sa v Eco Indexe venuje aj tomu, či sú robotníci v továrňach adekvátne platení za svoju prácu a v akých podmienkach výroba prebieha (teda žiadne presuny výroby do krajín tretieho sveta kvôli lacným pracovným silám). Výrobky podľa neho majú vydržať dlhšiu dobu, čím sa vyrobí oblečenia menej a dôjde k logickému šetrenie ako východiskových surovín, ako aj energie. Čo najviac materiálov sa bude znovu používať, čo dáva zelenú ako secondhandovému oblečeniu, tak napríklad aj využitiu materiálov z recyklácie PET fliaš. Podstatný bude aj systém noriem kvality vypovedajúci okrem iného aj o tom, či proces výroby prebehol v podmienkach priateľských nášmu životnému prostrediu (minimálne použitie chemických farbív a pod.).

Súvisiace:  Dobrý spánok je cestou ku zdraviu

Priateľskú módu propagujú giganti aj študenti

Zatiaľ ešte neexistuje žiadne nariadenie alebo medzinárodne platná norma, ktorá by jednoznačne výrobcom určovala čo ešte je a čo už nie je eko. Zelená móda sa preto stala skôr osobnou iniciatívou samotných výrobcov alebo módnych návrhárov. Do projektu Eco Index sa ale už zapojili aj giganti ako firmy Nike alebo H & M. Príkladom odvážlivcov z radov návrhárov zase je Britka Kate Fletcherová, ktorá sa špecializuje na ekokolekcie a samozrejme už dávno nie je sama. S prírodnými materiálmi radi experimentujú a propagujú ich aj študenti odevných škôl, ako napríklad tí z britskej Kingston University. Dokazujú ľuďom, že biomóda nutne nemusí byť bez nápadu a v nevýrazných odtieňoch, naopak. Tunajšia študentka Stefanie Nieuwenhuysová vlani na jar na prehliadkových mólach s úspechom predviedla výstrelok – šaty vyrobené z odštiepkov dreva a nebielenej bavlny.

Zaujímate sa aj vy pri nákupoch šiat pre seba a svoje deti, či sú ekologické?