Kvalitné zateplenie podkrovia oceníte aj počas letných mesiacov

V minulosti slúžili podkrovia rodinných domov najčastejšie na odkladanie zbytočných vecí. V dnešnej dobe je práve podkrovie časťou domu, s ktorou sa dá kreatívne vyhrať a ktorú môžete návštevám hrdo ukazovať. Využitie podkrovných priestorov je temer neobmedzené, pričom najčastejšie sa sem umiestňujú spálne, detské izby a obývacie izby.


Obr.1 - zateplenie podkrovia

Obrázok 1: Obytné podkrovie ako spoločenský priestor pre celú rodinu

Návrh a realizácia obytného podkrovia ako výzva

Na prvý pohľad krásny priestor so skosenými stenami, funkčne využitý a dostatočne osvetlený. Takto si podstrešný obytný priestor predstavuje každý z nás, ktorý plánuje obytné podkrovie ako súčasť novostavby alebo rekonštrukcie.


Obrázok 2: Architektonický návrh sa vždy začína skicovaním

Obrázok 2: Architektonický návrh sa vždy začína skicovaním

V skutočnosti sú podkrovia z projekčného hľadiska náročnými časťami celej konštrukcie stavby, pričom je nutné dbať na dostatočnú podchodnú výšku na väčšine podlahovej plochy, ktorá musí byť min. 2500 mm. Dôležité je aj správne osadenie strešných okien, ktorých spodná hrana by mala byť v max. výške 1200 mm od podlahy. Umiestnenie okien, svetlovodov a vetracích otvorov musí priestor dostatočne osvetľovať a prevetrávať. Normové požiadavky na podkrovné priestory je nutné splniť z hľadiska vytvorenia pohody bývania a zároveň pre bezproblémový priebeh kolaudačného konania.

Tepelnotechnické požiadavky na podkrovie

V odbornej praxi nazývané tepelnotechnické požiadavky , medzi ktoré patria kritérium minimálnej povrchovej teploty obalových konštrukcií, maximálne množstvo skondenzovanej vodnej pary a podobne, sú technické parametre, ktoré musí konštrukcia strechy spolu s obvodovými stenami spĺňať pre dosiahnutie čo najvyššej kvality bývania. Podstrešné priestory sú ešte väčšmi komplikovanejšími konštrukciami, nakoľko sú najviac zaťažené poveternostnými vplyvmi exteriéru.


Obrázok 3: Zateplenie podkrovia striekanou izoláciou

Obrázok 3: Zateplenie podkrovia striekanou izoláciou

Na splnenie všetkých normových požiadaviek ma výrazný vplyv použitá tepelná izolácia. Ponuka dnešného trhu je rozsiahla a zateplenie podkrovia je možné realizovať mnohými spôsobmi, napr. pomocou klasických izolačných materiálov ako je minerálna, kamenná a sklená vlna alebo progresívnejších materiálov ako je pur izolácia, drevovláknité dosky, penové sklo.

Súvisiace:  Hlasové služby mobilných operátorov – čo je nové

Vlastnosti tepelnoizolačného materiálu budú ďalej určovať, ako sa budete v podkroví cítiť. Hrúbka izolačnej vrstvy nevychádza len zo skúsenosti stavebných inžinierov, ale v dnešnej dobe predovšetkým z veľmi exaktných výpočtov. Odporúčanú hrúbku izolácie je potrebné dodržať pre dosiahnutie optimálnej teploty v interiéri. Izolácia tak v zime zabráni úniku tepla z interiéru do exteriéru a počas letných mesiacov zase naopak, bude chrániť podkrovie pred prehrievaním. S narastajúcimi teplotami počas leta je preto zateplenie podkrovia dôležitým faktorom, ktorý nepodceňujte.

V prípade, že sa rozhodnete pustiť do stavby podkrovia nezabúdajte na odbornosť profesionálov a výber materiálov, ktoré použijete v skladbe strechy a steny riadne prekonzultujte s architektom alebo projektantom.