Koniec úrody aj na balkónoch

Pohľad z okna von v tomto čase dáva tušiť, že aj keď tohoročné leto bolo prinajmenšom o dva mesiace dlhšie, ako po iné roky, je nenávratne preč. Jeseň sa hlási svojimi rannými hmlami a sychravými dňami a každé ráno pozeráme teplomer, či nadránom už nemrzlo. Starostlivé gazdinky odkladajú z balkónov okrasné letničky a pred mrazom chránia trvalky. A tie šikovnejšie už zobrali poslednú úrodu ovocia a zeleniny z balkónov.

Hoci prvé prízemné mrazy na štvrté poschodie bytovky nesiahajú, chladné dni a najmä noci zelenine pestovanej na balkónoch nesvedčia. Prvé prestávajú plodiť rajčiny, v studených dňoch už sa zelené plody vyfarbujú naozaj veľmi pomaly.

balkónové paradajky

O niečo dlhšie vydržia papriky. Hoci pre svoj rast tiež vyžadujú letné teploty, pokiaľ naozaj nemrzne, na rastline vám vydržia už konzumne dozreté plody dlhšie, ako na miske v kuchyni. Kým na semená sú botanicky zrelé plody až tie červené, na jedenie sú vhodné aj plody ešte „nezrelé“ zelené, ale chutné a chrumkavé.

Naproti tomu drobné „mesačné“ jahody prežijú na balkóne paneláka aj zimu. Stačí ich občas trochu poliať, nemusíte sa báť, že by zamrzli. Akonáhle sa oteplí, začnú znova rásť a kvitnúť. Mimochodom, nemajú nič spoločné s Mesiacom, len sú schopné plodiť sladké červené ovocie každý mesiac.

Keď oberiete posledné plody zeleniny z balkóna, mali by ste „sa zbaviť“ aj vyžitej pôdy. Niekto povie, že ju stačí na budúcu jar prihnojiť, ale povedzme si pravdu, v paneláku pestujeme namiesto kvetov zeleninu v truhlíkoch nie len preto, aby sme ušetrili za nákupy, ale najmä aby sme ušetrili svoje zdravie. A naozaj chcete svoju zdravú zeleninu hnojiť umelými hnojivami?

Použitý substrát preto vysypte na kvetinové záhony pod balkónom, prípadne rozsypte do trávnika. Tak ešte môže poslúžiť a na budúci rok si kúpite nový substrát pre zeleninu (s prírodnými hnojivami, nie chemickými, ako pre balkónovky). Zvyšky rastlín by sa mali dať do kompostéra, ale rovnako tak môžu skompostovať na záhone pod oknami, ak máte chápavých a rozumných susedov.

Jar bola toho roku krátka a už v apríli nastúpilo leto. Ako to bude budúci rok, musíme ešte len vypozorovať. No v každom prípade neurobíte zle, ak už koncom januára vyseje papriku a koncom februára aj rajčiny pre budúcu úrodu. Okrem toho, že zelenina v truhlíkoch robí na oknách a balkónoch veľkú parádu, je aj užitočným spestrením kuchyne a zaujímavou úsporou v rodinnom rozpočte.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.