Klasická kozmetika alebo prírodná: Ako sa rozhodnúť?
V posledných rokoch sa prakticky všade skloňujú slová zdravá strava, zdravý životný štýl a toto všetko sa samozrejme prenáša aj do oblasti kozmetiky. Nepochybne si všímate, ako je stále väčší tlak na to, používať bio kozmetiku z prírodných zdrojov, ktorá navyše nebola testovaná na zvieratách. Čo vlastne na seba v klasickej kozmetike, ktorá je produktom chemického priemyslu, na seba natierame?
Vojna medzi klasikou a alternatívou
Dá sa povedať, že medzi klasickou a bio kozmetikou prebieha akási vojna. Kto bude víťazom? Mali by ste sa ním stať vy, pretože predovšetkým vy kozmetiku používate, a chcete, aby bola čo najkvalitnejšia a najšetrnejšia k pokožke a neobsahovala žiadne zdraviu škodlivé látky. Kde je teda pravda, čo je lepšie, klasická kozmetika alebo tá bio a aký vplyv má oboje na naše zdravie? Zástancovia bio kozmetiky často nemôžu prísť výrobcom klasických kozmetických prípravkov na meno. Oháňajú sa tým, že ich produkty sú z prírodných surovín.
Je teda klasická kozmetika tá zlá?
Pravdu nájdete niekde uprostred. Aj keď bežne dostupná kozmetika obsahuje celý rad chemických prípravkov napríklad z ropy, nie každá klasická kozmetika je zdraviu škodlivá a zlá. Veľká časť kozmetických firiem už zo svojich produktov odstránila látky, ktoré sú preukázateľne škodlivé a karcinogénne. A na druhú stranu nie každá kozmetika, ktorá sa tvári ako by bola bio, skutočne pochádza z čisto prírodných surovín a spĺňa všetko, čo tak hlasno tvrdí na obale.
Ropou by ste sa dobrovoľne nenatreli
Ruku a srdce: Natreli by ste sa dobrovoľne ropou? Taký bláznivý nápad, poviete si asi hneď na úvod. Ovšem presne toto deň čo deň robíte, keď sa ráno skrášľujete a umývate. Používate pritom najrôznejšie šampóny, sprchové gély, krémy, čistiace vody – a veľkú časť ich zloženia tvoria práve deriváty ropy. Ide napríklad o minerálne oleje, vazelínu alebo napríklad parafín či propylene glykol. Ktoré z látok obsiahnutých v kozmetických prípravkoch považujeme za najnebezpečnejšie? Upozorňuje sa napríklad na parabény. Ide o konzervanty, ktoré zabraňujú množeniu mikróbov. Práve vďaka týmto látkam majú kozmetické prípravky tak dlhú trvanlivosť.
Pozor na karcinogény
Parabény sú karcinogénne, vyvolávajú alergické reakcie. Ďalej je to formaldehyd vyskytujúci sa napríklad v lakoch na nechty. Negatívny vplyv majú tiež silikóny, ktoré vyhladzujú pleť a vlasy. Ovšem kvôli tomu napríklad vlasy zle vstrebávajú živiny, vlasová pokožka sa viac mastí a tvoria sa lupiny. Na pleti zase silikóny bránia odparovaniu potu a škodlivé látky sa tak nedostávajú preč. V prípade prírodnej kozmetiky ale tiež nemáte istotu, že ide o skutočne prírodný produkt. Akú kozmetiku si teda vybrať? Najlepšie je čítať etikety a brať ohľad na to, čo najlepšie vyhovuje vašej pokožke.
Leave a Reply