Osvetlenie v byte: Na čo myslieť aby naše oči boli v pohode?
Hoci väčšina z nás má veľmi dobré predstavy o zariadení bytu, s plánovaním osvetlenia to už často býva horšie. Mávame o ňom len hmlisté predstavy, a tak sa môže stať, že nám systém lámp nebude vyhovovať. Lenže v momente, kedy je byt dokončený, už je väčšinou neskoro robiť v osvetlení nejaké zásadné zmeny.
Svet vnímame hlavne zrakom
Prípadné úpravy by totiž mohli znamenať aj zásah do elektroinštalácie. Preto keď budujete elektroinštaláciu, mali by ste si presne premyslieť aj to, čo a kde budete v akej miestnosti robiť. Z toho zákonite vyplynú aj požiadavky na osvetlenie jednotlivých miestností. Vždy si uvedomte, že z 80 % vnímate svet zrakom, takže je potrebné, aby ste vo svojom domácom prostredí mali skutočne kvalitné podmienky pre zrakové vnemy.
Pozor na oslnenie
Svetlu a jeho charakteru by sme mali venovať zvýšenú pozornosť. Ide predovšetkým o výkon zraku. Správna intenzita osvetlenia v miestnosti nám umožní lepšie a istejšie rozoznávať jednotlivé predmety. Pri inštalácii a voľbe osvetlenia preto musíme brať do úvahy, ako vhodne zabrániť oslneniu. Svetlo, ktoré oslepuje, pôsobí veľmi rušivo a namáha oči.
Správna reprodukcia farieb, jas a intenzita
Aby sme sa v miestnosti cítili príjemne, dôležitá je tiež pohoda nášho zraku. K tej prispieva hlavne správna reprodukcia farieb, ktorá sa vyjadruje indexom reprodukcie farieb. Žiarovka máva index reprodukcie farieb okolo čísla 100, u iných svetelných zdrojov sa pohybuje väčšinou v oblasti nižších hodnôt. Dôležitý je aj jas svetla.
Akú intenzitu by vlastne malo domáce osvetlenie mať? U kancelárií sa orientujeme európskou normou EN 12464, ktorá určuje osvetlenie na pracovisku ako minimálne 500 luxov. Pritom lux tvorí svetelný tok jedného lumenu, ktorý dopadá na plochu jedného štvorcového metra.
Druhy osvetlenia a ich funkcie
Za ďalšie má na celkový dojem v miestnosti veľký vplyv farba svetla, ktorú má jeho zdroj, tiež rozloženie svetiel a tieňov v miestnosti a v neposlednom rade aj dizajn svietidiel. Aké úlohy vlastne svetlo v miestnosti má? Centrálne celkové osvetlenie zaisťuje primeraný jas celého priestoru. Miestne osvetlenie je doplnkom určeným pre rôzne práce, napríklad čítanie, písanie, pracovný priestor v kuchyni, jedálenský stôl a nakoniec tiež bodové osvetlenie, ktoré spríjemní atmosféru v priestore.
Mozaika rôznych druhov
Vzhľadom k tomu, že všetky tri spomínané úlohy nemôže splniť jediné svetlo, nezostáva nám než si ich v miestnosti nainštalovať viac.
Napríklad v obývacej izbe si kúpime centrálnej luster, ďalej stojanovú lampu umiestnenú u kresla, kde obyvatelia domácnosti často čítajú a nakoniec napríklad ešte stolnú lampu na vhodné miesto na dotvorenie atmosféry.
V kúpeľni zasa stropné osvetlenie doplní bodové svetlá na zrkadlách.
V kuchyni je dobré oddeliť svetlo padajúce na strop od svetla smerujúceho dole na jedálenský stôl. Vhodná je možnosť regulácie intenzity svetla. Nad pracovnú plochu kuchynskej linky je potom nevyhnutné umiestniť žiarivky.
Ak máme spálňu vybavenú iba posteľami, postačia nočné lampičky, ak sú tu aj priestory na ukladanie bielizne a šatstva, je dobré osvietiť vhodnou lampou alebo lustrom aj tie.
Vyberajte osvetlenie starostlivo a s rozmyslom. Radšej investujte aj vyššiu sumu, ak si budete istí, že svietidlo skutočne vo všetkých ohľadoch vyhovuje vašim požiadavkám.
Leave a Reply