Nákupom lacných žiaroviek nemusíte ušetriť

Z času na čas musíme vymeniť zdroje svetla v lustroch, svetlách či lampách, nech už používame klasické žiarovky, kompaktné žiarivky alebo iné zdroje svetla. Tak ako aj iné druhy tovaru a spotrebného materiálu, aj žiarovky sa objavili v ponukách supermarketov. Oplatí sa kúpiť žiarovku inde, ako v špecializovanej predajni s elektrotovarom a dá sa týmto nákupom skutočne ušetriť?

Obyčajné žiarovky sú stále veľmi obľúbené, aj keď sa ich efektívnosť pohybuje pod 20%. Máme na mysli podiel elektriny premenený na svetlo. Zvyšok je totiž teplo, sálané žiarovkou. Aj preto žiarovky využívajú akvaristi na zohrievanie vody. Základom žiarovky je wolframové vlákno, ktoré pod vplyvom elektrického prúdu sa rozžeraví a elektromagnetické žiarenie obsahuje malú časť takzvane viditeľného spektra, tedy svetlo, a zvyšok je vo forme tepla. Vlákno je vo vákuovej sklenenej banke, teplo sa šíri z povrchu banky, čím sa žiarovka ochladzuje.

Záľuba hypermarketov v znižovaní cien, najmä ich nákupných, viedla k produkcii žiaroviek so zmenšenou sklenenou bankou. Na obrázku sú dve žiarovky na 230 V s závitom E32 pre domácnosť. Priemer menšej hypermaketovej je 45 mm, väčšej štandardnej je 60 mm. Rozdiel možno minimálny. Avšak plocha povrchu gulí s uvedeným priemerom je 6300 vs. 11 300 mm2. Čo je v podstate polovica. Malá „úsporná“ žiarovka z hypermarketu, na ktorej je menej skla na vonkajšom obale a vo vnútri na držiaku vlákna, musí rovnaké množstvo „odpadového“ tepla vyžiariť polovičnou veľkosťou povrchu žiarovky.

ziarovkaTesco

Táto úspora vo výrobe nemôže ostať bez následkov pri používaní. Dochádza k prehrievaniu žiarovky a to môže skrátiť jej životnosť. Je otázne, či je pre takúto žiarovku vhodnejšie použiť ju na mieste, kde sa menej často zapína a zhasína svetlo, ale svieti nepretržite dlhší čas, alebo je lepšie ju používať na schodišti so schodišťovým automatom, kde sa rozsvecuje často na krátku dobu.

Predajca ju balí vo dvojici. Pri nižšej cene za žiarovku tak celková cena za nákup trocha stúpne 😉 Druhá žiarovka sa vám bude hodiť, keď tá prvá nevydrží a jej vlákno praskne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.