Zariaďte si telocvičňu v byte
Miesto rotopedov sú teraz hitom cyklistické a crossové trenažéry. V malom byte však dobre uplatníte aj klasiku – jednoručné činky. Nezaberú miesto, nerobia hluk a neničia podlahu. Ak sa ale chcete dostať do celkovej kondície a spáliť tuky, mali by ste siahnuť po náročnejších pomôckach.
Tie ale často podliehajú meniacej sa móde. Dávnejšie boli populárne rotopédy, dnes je to inak. Cyklistické trenažéry lepšie napodobňujú bicyklovanie, crossové trenažéry precvičia celé telo naraz a preto by a mohli zdať lepším riešením. Lenže nie vždy je to tak.
Menší rotoped môže mať hmotnosť asi 20 kilogramom a zaberie tak 60 cm, cyklotrenažéry vážia aj 50 kilogramov a zaberajú oveľa viacej miesta. Crossové trenažéry sú ešte robustnejšie. A premiestňovať taký stroj napríklad zo spálne do obývačky je posilňovaním samo o sebe. Nekupujte si rotoped len preto, že ho má kamarátka. Vyberajte hlavne tak, aby vás cvičenie bavilo, teda aby ste u neho naozaj vydržali. Len tak dosiahnete cieľ: dobrú postavu a dobrú kondíciu.
Nekupujte podľa internetu
Akýkoľvek trenážer by ste si mali vyskúšať. Aký je hlučný, ako pasuje k vašej postave. Či vám vyhovuje tvar a ovládanie. Výber podľa teleshopingu či obrázku z internetu nestačí. Do výberu má čo povedať aj váš vek a zdravotný stav.
Ak uvažujete o nákupe bežeckého pásu, berte do úvahy, že pre dlhšie nohy je vhodnejší dlhší pás. Čím dlhší a plochejší krok, tým lepšie. Znižuje to záťaž kolenných kĺbov.
Pre výber cvičebného náradia je dôležité aj to, aké stavebné materiály máte použité v byte. Do sádrokartónových stien nemôžete namontovať rebriny na gymnastiku, do obložových zárubní nenasadíte hrazdu. Aj plávajúca podlaha môže byť nevhodná pre ťažké stroje, 50 kilový trenažér môže pretlačiť tepelnú izoláciu pod podlahou a vytvoriť tak jamu. Na iné druhy podláh je dobré používať podložku pod cvičebné stroje, ktorú kúpite tiež v predajniach športových potrieb.
Do malého bytu malé náradie
Do malého bytu kupujte pomôcky, ktoré sú skladné. Napríklad posilňovaciu lavicu, bežecký pás alebo veslársky trenažér je možné zložiť a uskladniť pri stene či pod posteľou. Rovnako skladný je aj stepper alebo ťahový posilňovač.
Cyklistický alebo crossový trenažér zaberajú miesta veľa aj vtedy, keď na nich necvičíte.
Pozor na hlučnosť
Vo všeobecnosti najhlučnejšie sú bežecké pásy. Ale aj ostatné stroje sa môžu stať hlučnými po určitom čase používania. Najmä u lacnejších strojov sa po niekoľkých mesiacoch opotrebujú plastové puzdrá a stroje začne byť počuť. U rotopédov sú hlučné pásové a čeľusťové brzdy, aj preto sú stroje s tichými indukčnými brzdami najdrahšie.
Nech si vyberiete akýkoľvek stroj na posilnenie svojho tela, želáme vám v tréningu veľa trpezlivosti a pravidelnosti, lebo len to prináša výsledky. Aby sa z vášho rotopédu nestal vešiak na šaty.
Leave a Reply