Ako pripraviť byt na výmenu okien
Výmena starých drevených okien za nové plastové prináša najmä úsporu za ušetrenú energiu na vykurovanie bytu a preto sa rozhodne vyplatí. Aby ale výmena čo najmenej zasiahla do chodu domácnosti a neboli pri nej poškodzované podlaha a nábytok, je treba dodržiavať niekoľko zásad a na výmenu okien sa dobre pripraviť. Poradíme vám, ako na to.
Najčastejším dôvodom výmeny okien hlavne v panelákových bytoch je fakt, že na sklonku socializmu sa byty osádzali oknami, ktoré boli vyrobené z nedostatočne vysušeného dreva a preto sa materiál krútil a skrivené okenné krídla nedostatočne tesnili. Každý, kto v takom byte býval, tak pozná kývanie sa záclon pri vetre a dokonca dvíhanie sa kobercov pri dverách, ako ťahalo cez netesné okná. Druhým problémom boli málo utesnené rámy okien pri paneloch a to všetko spôsobovalo nemalé úniky tepla z bytu. Keď k tomu pridáme obyčajné sklá s malou izolačnou schopnosťou a často chýbajúce nátery drevených rámov okien, tak nečudo, že sú takéto okná v žalostnom stave a majitelia bytov riešia problém kompletnou výmenou okien za plastové okná na celom byte.
Plastové okná majú skrytý oceľový rám ako krídiel, tak rámov, na ktoré sú nasunuté plastové profily, vo vnútri rozdelené na takzvané komory. Najrozšírenejší typ, päťkomorové okná, má teda vnútorný priestor plastového rámu rozdelený na päť častí, komôr, v každej ja uzatvorený vzduch a každá komora tvorí jednu izolačnú vrstvu, ktorá bráni úniku tepla z vnútra bytu smerom von.
Okrem rámov bráni úniku tepla z bytu von aj izolačné dvojsklo alebo moderné trojsklo, kde medzi dvomi či tromi tabuľami skla je opäť uzatvorený priestor, najčastejšie vyplnený vákuom, a celá plocha výrazne znižuje tepelné straty bytu. Celok je medzi rámom okna a panelovou stenou utesnený polyuretánovou penou (PUR), ktorá má mechanicky fixovať celé okno, ukotvené na niekoľkých miestach do steny konzolami, a brániť prestupu tepla ako aj brániť prievanu. Nové plastové okno sa tak stáva výrazným prvkom, brániacim prestupu tepla z bytu von a súčasne plastové okná výrazne obmedzujú hluk, prichádzajúci do bytu z vonkajšieho priestoru, z ulice. Niekedy dokonca tak, že obyvatelia za zatvorenými oknami nepočujú hlásenie mestského rozhlasu, ktoré nikdy predtým, pri starých netesných oknách, neprepočuli. Izolačná protihluková vlastnosť plastových okien sa stráca v lete, kedy sú permanentne otvorené najmä vetračky, a s príchodom chladných jesenných a zimných dní si obyvatelia bytov, kde sú vymenené okná, užívajú ticho svojich príbytkov.
Farba plastových okien
Rámy plastových okien nie je potrebné pravidelne ošetrovať proti poveternostným vplyvom, ako to je pri drevených oknách, a nie je potrebné ich natierať farbou. Už pri objednávke si môžete zvoliť, akej farby majú byt rámy a krídla a na výber máte viac, ako len bielu farbu či iné plné farby, ale zvoliť si môžete aj imitáciu dreva. A navyše, iný odtieň môžu mať okná zvnútra bytu a iný z vonkajšej strany. Vnútorná strana tak môže korešpondovať s vašou obľúbenou farbou či ladiť s náterom stien, z vonkajšej strany sa môžete prispôsobiť vzhľadu celého paneláku a „nevyčnievať“.
Aký typ profilu okna zvoliť
Veľa majiteľov bytov sa rozhoduje medzi mnohými výrobcami plastových okien na trhu a zvažuje, aké výhody má ten ktorý výrobca. Viac, ako výrobca profilu, je dôležitejšie, aké kovanie budú mať okná, ktoré si vyberiete do svojho bytu. Nie len tvar kľučiek, ale aj spôsoby otvárania, mechanizmy zaistenia okien, spôsob mikrovetrania či závesy/pánty. Preto využite možnosť navštíviť vzorkové predajne uvažovaných firiem a tam si nechajte všetko ukázať a vyskúšajte, či sa vám bude s oknom, ktoré si chcete objednať, dobre manipulovať. Veľkou výhodou je, ak máte možnosť si prezrieť okná u vášho známeho, ktorý už má okná vymenené a vyskúšať si ich používanie v praxi.
Ak sa uvažuje vo vašom paneláku nad hromadnou výmenou okien na celom dome, rozhodne neurobíte zle, keď sa rozhodnete vymeniť svoje staré okná za plastové skôr, ako dôjde na celoplošnú výmenu a zariadite si, že z fondu opráv z vašej časti nebude hradený príspevok na okná, keď ste si ich vymenili za svoje peniaze. Často totiž výbory spoločenstva vyberú najlacnejšieho dodávateľa s najlacnejšími oknami za cenu kompromisov v ovládaní či výbave okien. Ak máte svoje predstavy, ako by mali vaše okná vyzerať, rozhodne neváhajte a konajte skôr, ako budete nahnevaný z lacnej alternatívy, ktorú schválili vaši susedia na domovej schôdzi vlastníkov bytov. Nie každému môže vyhovovať pevné okno na balkóne vedľa otváravo-výklopného balkóna. Vraj to pevné okno sa dá umyť z balkóna a nie je potrebné ho otvárať. Podľa môjho názoru to okno na balkóne slúži v prvom rade na vetranie, teda malo by byť výklopné aj otváravé a vybavenie sieťkou. Potom nemusí byť balkón výklopný a teda závesy balkónových dverí budú pevnejšie. A ešte iných podobných maličkostí budete ušetrení, keď o vašich oknách na vašom byte nebudú rozhodovať sporovliví susedia.
Avšak oveľa väčšiu pozornosť, ako výberu profilu okien a počtu komôr plastových profilov je potrebné venovať výberu firmy, ktorá bude výmenu plastových okien realizovať. Pretože okná sú vyrábané pomocou špecializovaných počítačom riadených pracovísk z profilov dovezených od profi dodávateľa, takže na oknách nie je veľmi čo pokaziť. Avšak správanie sa robotníkov vo vašom byte, neporiadok po nich, obité steny či samotné okná pri manipulácii s nimi alebo kvalita montáže a začisťovacích prác je to, čo rozhodne o tom, či budete s výmenou okien a so samotnými plastovými oknami spokojní.
Preto si pred výberom firmy, ktorej dáte okná vymeniť a tým aj zarobiť, zistite referencie napríklad na internete. Pýtajte sa susedov a známych, ktorí výmenu okien nedávno absolvovali, ako boli spokojní s montážnikmi, ktorí u nich boli a čo po nich zostalo. Vyhnete sa tak napríklad situácii, kedy chlapík položí špinavú príklepovú vŕtačku do vašej postele, lebo je mu to práve najbližšie. Nebudete sa musieť rozčuľovať nad znečisteným WC, lebo nie každý murár je naučený, že po použití WC ho treba spláchnuť. Nebudete musieť sa pozerať, ako murár si pokojne stúpne na vašu kuchynskú stoličku, aby dočiahol na vrch okna a svojimi pracovnými topánkami vám zničí jej čalúnenie. Nebudete kupovať nový nôž na chlieb, lebo murár ho použil na odrezanie zvyšku PUR peny. A nebudete musieť mnoho iných vecí, pri ktorých by vám škrípali zuby. Zo šiestich výmien na piatich miestach, ktorých sa autor článku zúčastnil, má bohaté dobré aj zlé skúsenosti.
Príprava bytu na výmenu okien
Keď už máte vybraté nové okná, máte zvolenú firmu s dobrými referenciami na ich výmenu a blíži sa termín prác, je dobré pripraviť seba aj váš byt na túto udalosť. Byt pripravujeme na výmenu okien najmä preto, aby sme predišli škodám na vlastnom majetku a znečisteniu celého bytu najmä prachom.
Začneme tým, že v miestnostiach, v ktorých bude výmena okien prebiehať, odstránime drobné predmet a nábytok, kvety, vázy, ozdoby a iné drobnosti a premiestnime ich dočasne do izieb, v ktorých rekonštrukcia neprebieha. Z toho vyplýva, že je celkom rozumné nerobiť výmenu okien za nové v celom byte naraz, ale rozdeliť si výmenu okien na dve časti. Vždy tak budete mať časť bytu k dispozícii pre seba, aj pre dočasné uskladnenie vecí z iných izieb.
Nezabúdajte, že montážnici musia mať plný prístup k oknám, teda zložiť treba aj záclony alebo rolety a presunúť tiež všetky predmety, ktoré sú v blízkosti okien, povedzme tak do vzdialenosti poldruha metra od okna. Pretože nové okno sa bude vkladať do otvoru v stene v kuse a chlapi musia mať priestor pre manipuláciu s ním.
Keď už je okolie okna voľné, na rade je postarať sa o podlahu. Nie všetci montážnici pri výmenách okien sa v bytoch prezúvajú, takže radšej rátajte s tým, že budú mať obuté baganče. Navyše pri vyberaní starého okna sa môžu na zem dostať malé, ale ostré kúsky betónu a poškodenie podlahy je tu skôr, ako sa nazdáte. Navyše, nezabúdajte, že montážnici nie sú vo svojom byte, ale vo vašom byte a žiaľ, väčšina murárov a podobných profesií nedbá na majetok cudzích ľudí. Aj preto sme vám už skôr prízvukovali, že si vyberajte firmu na výmenu okien najmä podľa skúseností vašich priateľov a známych.
Ak používate v miestnosti koberec na linoleu, tak stačí odrolovať koberec spod okna do stredu miestnosti a zaistiť ho proti rozmotaniu kúskom kobercovej pásky. Ale aj gumolit je dobré ďalej ochrániť.
Oveľa viacej pozornosti ochrane podlahy pri výmene okien musíte venovať, ak máte plávajúcu podlahu alebo korok. Osvedčená metóda je pokryť podlahu kartónom zo škatúľ. Navštívte predajne potravín, lekáreň či bufety a požiadajte ich o staré a prázdne krabice. Doma ich potom rozrežte, položte ba plochu s miernym presahom cez seba a prelepte spoje širokou lepiacou páskou. Vytvoríte tak súvislú vrstvu, ktorá chráni vašu podlahu pred poškriabaním betónom, podrážkou bagančí montážnikov, ale aj pred pádom šrobováka na zem alebo inej súčasti ich náradia.
Ochrániť by ste mali nie len plochu pred oknom, ktoré sa chystáte nechať vymeniť, ale aj celú plochu od vstupných dverí cez miestnosti až k oknám. Z chodby cez izbu stačí pokryť plochu širokú jeden meter. Dáte tým jasne najavo, kde sa môžu majstri pohybovať aj to, že vám záleží na vašom byte a jeho vybavení. V núdzi môžete použiť igelitovú fóliu, ale tá má nižšiu pevnosť, ako kartón.
Ochrana podlahy je prvým krokom. Celkom určite máte pod oknami radiátory. Tie je tiež potrebné ochrániť, opäť použijeme kartóny a zakryjeme vrch a stranu smerom do miestnosti. Urobíte dobre, ak ochranný kryt na radiátor z kartónu má presah na obe strany aspoň päť centimetrov a zakrýva aj ventil, najmä ak je termostatický. Tento kryt k radiátoru pripevníme na niekoľkých miestach lepiacou páskou.
Radiátor aj podlaha je zakrytá, pracovný priestor pre majstrov vytvorený. Zostáva chrániť zvyšok izby. Nábytok a sedaciu súpravu nemusíte sťahovať, nanajvýš prisuniete všetko bližšie k obývacej stene. Pri vyberaní starých okien v paneláku sa uvoľňuje aj množstvo prachu a ak si chcete ušetriť veľa upratovania po skončení výmeny okien, doporučujem zakryť všetok nábytok. V predajniach farby-laky či hobby marketoch dostať kúpiť zakrývacie fólie, používané pri maľovaní izieb. Rozmery sa pohybujú od 3×4 po 4×5 metrov. Jedná sa o veľmi tenkú fóliu, ktorú z balíčka rozmotáte a natiahnete na nábytok a prilepíte na niekoľkých miestach k nábytku a podlahe (proti prievanu). Konce na podlahe môžete zaťažiť nejakými predmetmi.
Je tu deň D, prišli majstri oknári a púšťajú sa do demontáže starých okien. Keďže u vás strávia deň či dva, je dobré udržať si dobré vzťahy. Môžete ich ponúknuť kávou, navrhnúť desiatu či obed na neskorší čas. Mne sa osvedčilo vždy ráno upozorniť, že sa bude blýskať. Že ich budem pri práci fotografovať, pretože ma zaujíma, ako to prebieha. Samozrejme, že ide o kontrou kvality ich práce, oni to pochopia na prvý krát a keď sa bez varovania kedykoľvek rozsvieti v izbe blesk, dávajú si pri práci pozor, aby bolo všetko kvalitne urobené. A vy máte dôkaz pre prípad, že by došlo na reklamáciu. Aj keď si pozvete osvedčenú firmu, môže sa stať, že sa im čosi nepodarí. Mám skúsenosť, že sa im nepodarilo dobre usadiť vnútorný parapet. Pomocou digitálneho fotoaparátu som vyfotil miesto, kde som priamo nevidel, ale cítil som odtiaľ prievan, a fotku poslal mailom do firmy. Dobrú firmu spoznáte práve podľa ich reakcie na prípadný problém, U nás si dohodli na druhý deň termín, parapet zložili a znova usadili, tentoraz kvalitne.
Keď si objednáte firmu na výmenu okien, vždy by mal byť niekto s nimi v priestore, kde menia okná. Či už sa jedná o byt, rodinný dom alebo kanceláriu. Jednak trvalá prítomnosť majiteľa núti montážnikov dbať na kvalitu práce a neflákať sa a súčasne sa vyhnete situáciám, že si „požičajú“ stoličku či kuchynský nôž bez vášho vedomia. Slušná firma má všetko, čo potrebuje na prácu a nemusí ničiť vybavenie toho, kto ich za prácu platí. Dobrá firma navyše priebežne po sebe upratuje a po skončení výmeny okien, zapenení rámov PUR penou a po odstránení jej prebytkov navyše urobí kvalitné murárske vysprávky okolo okien a uprace po sebe. Nám neostalo na záver len pozmývať, pretože hrubá špina bola uprataná a samozrejme aj staré okná boli odvezené. Inak by to všetko ostalo na vás odviezť na zberný dvor.
Na lepenie fólie k nábytku či podlahe sa výborne hodí svetlo žltá papierová páska, používaná maliarmi izieb, známa pod názvom zakrývacia páska. Predávajú sa v rôznych šírkach, pri výmene okien sme úspešne použili pásku širokú asi 45 mm.
Keď nepodceníte vašu prípravu na výmenu okien, nebudete mať po ich výmene žiadny problém ani starosti a môžete sa tešiť z krásneho výhľadu bez prievanu a bez zbytočného hluku zvonka.
Karol T.
No podľa mňa sa na to pripraviť nedá 😀 predsa len v byte neporiadok mať budete nech sa pripravíte akokoľvek. Ja keď som si kúpil plastové okná a robotníci od vekry mi je prišli montovať som mal všetko prikryté tak ako máte na obrázku ale aj tak sa potom manželka nevyhla uprataní. 😀 ale podstatné je že okná sú na mieste a funkčné.