Vrecká na odpad sa doma oplatí používať

Bežnou súčasťou prevádzky domácnosti a kuchyne zvlášť je odpad. Musíme ho nejakým spôsobom dočasne ukladať, zhromažďovať a nakoniec odstrániť z domácnosti. Teda vyniesť von do kontajnera pred bytovkou. Za tým účelom máva každá domácnosť minimálne jeden odpadkový kôš, o ktorý sa treba starať. Ako to urobiť tak, aby sme pri likvidácii odpadu z domácnosti šetrili aj čas aj peniaze?

Keďže najviac odpadu sa v paneláku produkuje v kuchyni pri príprave jedál, najčastejšie býva smerný kôš umiestnený práve tu. Možnosti sú rôzne, niekto ho máva vo vnútri kuchynskej linky, aby ho nebolo vidieť, ale aby bol ľahko prístupný. Iní ľudia zase mávajú samostatný plastový smetný kôš, najčastejšie uzatvárateľný, pretože čo si budeme hovoriť, smeti občas smrdia. Pri varení vzniká odpad jednak zo zeleniny a ovocia, ale aj rôzne odrezky surového mäsa alebo kosti pečeného mäsa a občas aj nedojedené zvyšky jedál končia práve v koši.

v kuchyni

Práve preto treba smetný kôš často vynášať. V rôznych domácnostiach je to rôzne zariadené, kto má na starosti a v akom intervale vyprázdňovanie smetiaka v kuchyni. Jedno je však všetkým domácnostiam spoločné. Nikto sa o smetný kôš nestará rád. Často je potrebné plastový kôš so smetiami zobrať z kuchyne, zniesť po schodoch a pred bytovkou jeho nevábny obsah vysypať do veľkého kontajnera. A potom sa s košom vrátiť domov. Veľmi často je potrebné zapáchajúci kôš zobrať do kúpelne a opláchnuť ho alebo vyčistiť, aby mohol opäť slúžiť. Rozkladajúce sa zvyšky potravín dokážu za jeden či dva dni, po ktoré sú v koši, „pustiť šťavu“ a nie je to nič príjemné pracovať s takýmto košom na odpadky.

Pritom riešenie je veľmi jednoduché. Do koša na odpadky vložiť plastový sáčok na odpadky. Po jeho naplnení, alebo keď uvážime, že je čas odpadky vyniesť z bytu, sáčok na vrchu zauzlujeme, vyberiem z plastového koša a vynesieme von.

Súvisiace:  Panelák alebo novostavba?

Odpadá nám starosť o čistenie dna nádoby, ktorá tak zostáva stále čistá. Tým zároveň šetríme vodu a saponáty, ktoré by sme na umytie smetného koša spotrebovali niekoľkokrát týždenne. Naplnený sáčok s kuchynským odpadom môžem vyniesť z bytu vždy, keď odchádzame z domu. Či už do práce, na nákup alebo kedykoľvek inokedy. Uzatvorené vrecko s odpadom vhodíme do kontajnera a pokračujeme vo svojej ceste. Výrazne tak minimalizujeme starostlivosť o odpad tým, že nemusíme z bytu vychádzať špeciálne so smetiami a vracať sa doň a ešte čistiť smetný kôš.

odpad

Ideálne na použitie v bežnej domácnosti sú 30 litrové plastové vrecká na odpad, predávané takmer v každej predajni potravín či supermarkete, najčastejšie v čiernej alebo modrej farbe a v balení po 25 alebo 30 kusov. Ich cena je doslova smiešna a ako sme už povedali, okrem času ušetria aj dosť veľa teplej vody a čistiacich prostriedkov. A tiež majú pozitívny vplyv na vzťahy v rodine, odpadajú hádky, kto a kedy bol s košom a kto vynesie odpad teraz. Taktiež je manipulácia s odpadom hygienickejšia. A odpadky z kuchyne sú vynášané častejšie. Skrátka vrecká na odpad sa používať oplatí.