Trend epoxidu a dreva

Stále viac začína byť aj u nás v trende epoxidová výroba spoločne s drevom. O čo sa jedná, čo z epoxidu a dreva je možné vyrobiť a čo taká výroba obnáša sa dozviete v dnešnom článku.

Epoxid v kombinácii s drevom

Epoxid, čiže tiež epoxidová živica je polymérny materiál syntetického pôvodu. Je určená nielen na prácu s drevom, ale aj na výrobu šperkov, lámp či iných výrobkov. Epoxidová živica môže byť číra, je chemicky odolná s vysokou tvrdosťou a tepelnou odolnosťou.

V dnešnom článku sa budeme zaoberať epoxidovou živicou určenou na prácu s drevom. Táto živica môže byť číra a krištáľová alebo ju možno prefarbiť rôznymi farbami a metalickými práškami. Vylieva sa až do 10 cm, preto je vhodná aj na masívne stoly a stolové dosky.

Výrobky z dreva a epoxidu

A čo všetko sa dá vyrábať v kombinácii dreva a epoxidu?

Najčastejšie sa na našom trhu stretneme so stolovými doskami, ktoré sú často doplnené kovovými nohami. Ďalej je možné vyrábať aj menšie odkladacie stolíky, podnosy, dosky, lampy, obrazy alebo aj čelá kuchýň alebo skríň.
S epoxidom je možné doplniť akýkoľvek nábytok. Pokiaľ neviete, ako si takú kombináciu dreva a epoxidu predstaviť, stačí do vyhľadávača napísať „epoxywood table“ alebo po slovensky epoxidový stôl a vybehne vám veľa fotiek a výrobkov.

Vďaka epoxidu môžete zalievať aj nepravidelné fošne a vznikne tak výrobok, ktorý bude ojedinelý. Bežne sa nábytok vyrába zo škárovky, lamina alebo dyhy, kedy je možné vyrobiť viac kusov rovnakých. Pri výrobe z epoxidu to tak nie je. Preto sú výrobky drahšie ako bežné. Za to však získate ojedinelý kus.

Výroba

A teraz niečo málo k samotnej výrobe.

Výroba je zložitá, nielen pre dlhšiu dobu kvôli tvrdeniu epoxidu, ale aj pre samotný postup.
Najprv je dôležité si rozmyslieť, do čoho sa pustíte alebo čo si prajete nechať z epoxidu vyrobiť. Najčastejšie to budú práve stolové dosky.

Na stolovú dosku treba vybrať zaujímavé fošne atypického tvaru, ktoré budú skvele hrať s epoxidom. Tieto fošne je potrebné opracovať, napenetrovať a nechať penetráciu zaschnúť. Vďaka penetrácii sa uzavrie materiál, zamedzí sa bublinkám a úniku vzduchu a tiež epoxid lepšie priľne k napenetrovanej hrane. Po zaschnutí penetrácie sa môže rozmiešať v správnom pomere epoxidová živica, ktorú je možné prefarbiť rôznymi odtieňmi alebo metalickými práškami.

Je dôležité mať fošne vo forme, ktorá bude dobre zaistená proti vytečeniu epoxidu. Skvele poslúži silikón alebo tavná pištoľ. Tiež je dobré mať formu z polypropylénu, kedy sa potom ľahšie výliatok (stolová doska) vyberie z formy.
Po zaliatí fošní epoxidom trvá pár dní kým epoxid zatvrdne. Po 3 – 5 dňoch je možné stolovú dosku vybrať z formy, ofrézovať hrany, obrúsiť a využiť povrchovú úpravu, či už vo forme laku alebo vosku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.