Ako na vlhké múry

Väčšina ľudí ma vlhkosť stien spojenú so starými rodinnými domami, kde boli problémy s izoláciou základov proti spodnej vode. Ale vlhkosť na stenách sa môže ako následok nejakej poruchy stavby objaviť aj v paneláku. Kým v dome ho za drahé peniaze opraví jeho majiteľ, v paneláku ste odkázaní na milosť a nemilosť správcu a vôľu ostatných vlastníkov bytov. Alebo na šikovné zariadenie.

Read More



Nenechajte steny bytu vychladnúť

Takzvané prechodné obdobie, teda prechod z leta do jesene, kedy už je vonku chladnejšie, ale ešte nie úplne zima a v príbytkoch ešte netreba naplno kúriť, ale občas zvýšiť teplotu treba, je najmenej náročné na dodávanú energiu, ale najviac trpí náš komfort. Neurobte tieto chyby, aby ste zbytočne neplatili veľa za teplo a pritom netrpeli zbytočne chladom v byte.

Read More

Klimatizácia patrí do domu aj do bytu

Ak niečo dokáže skutočne zvýšiť komfort nášho bývania, je to vhodná teplota v interiéroch. Nejde len o to, že chceme byť v zime teplúčku. Dôležitá je tiež správna teplota v lete. Prehriaty interiér nie je zdravým, znemožňuje nám často plnohodnotne obývať napríklad podkrovie, či zásadne znižuje komfort bývania.

Read More

Zelené balkóny pomôžu mestám

Každý rok je suchšie, v mestách už takmer neprší. Mestská zeleň trpí, trávniky sú cez leto hnedé. Ľudia vyhľadávajú fontány alebo aspoň tieň, aby sa ukryli pred spaľujúcim slnkom. Nákupné centrá sú klimatizované, no ich prevádzka a parkoviská ešte viac zhoršujú klímu v mestách. Pritom riešenie je veľmi jednoduché a každý z nás môže prispieť k zlepšeniu situácie.

Read More

Plastové okná tesnia dobre

Najčastejším dôvodom na výmenu starých okien nie len v paneláku je ich tesnosť. Paradoxne je tesnosť nových okien aj najčastejšou príčinou nových problémov, ktoré sa objavia po ich výmene. Ani v predvianočnom čase, ktorý poznamenáva intenzívne pečenie a varenie, by ste na to nemali zabúdať. Nezabúdajte vetrať.

Read More

Pestujete doma priesady? Nezabudnite vetrať

Pestovanie priesad zo semien je častou jarnou aktivitou mnohých panelákových záhradkárov. Na jar je zem vonku ešte studená, aby sa v nej dala priamo pestovať zelenina. Preto sa semená sejú do výsadbových nádob a pestujú za oknom. Papriky asi štyri mesiace pred výsadbou vonku, paradajky asi dva mesiace pred tým, než sa dostanú do záhonov. A počas celej doby sa musia pravidelne zavlažovať. S tým súvisí aj jeden problém, ktorý by sme nemali podceniť.

Read More