Záložný zdroj elektriny v domácnosti

Pojem „záložný zdroj“ si väčšina ľudí spája s počítačom a s možnosťou predchádzať náhlym prerušeniam jeho napájania a následne so stratou dát, rozpracovaných úloh či nebodaj poškodením samotného počítača. No záložný zdroj elektrickej energie sa oplatí mať v domácnosti, aj keď nemusíte riešiť napájanie internetového pripojenia či práce na počítači.

Read More



Ako na vlhké múry

Väčšina ľudí ma vlhkosť stien spojenú so starými rodinnými domami, kde boli problémy s izoláciou základov proti spodnej vode. Ale vlhkosť na stenách sa môže ako následok nejakej poruchy stavby objaviť aj v paneláku. Kým v dome ho za drahé peniaze opraví jeho majiteľ, v paneláku ste odkázaní na milosť a nemilosť správcu a vôľu ostatných vlastníkov bytov. Alebo na šikovné zariadenie.

Read More

Aká rýchla má byť rýchlovarná konvica

Zdrojom tepla pre kuchynský riad môže byť buď plyn alebo elektrina. Okrem veľkých hrncov na hlavné jedlá občas potrebujeme len trochu vody na kávu alebo čaj. Niekto dáva prednosť čajníku na sporák, plynový alebo elektrický, ale najrýchlejšie asi pripravíme vriacu vodu v elektrickej rýchlovarnej konvici. Sú rôzne veľkosti s rôznou rýchlosťou varenia vody.

Read More

Kura pečené na slnku

Bývanie v panelákovom dome dáva nesporne mnoho výhod ľuďom, ktorí sú vyťažení zamestnaním alebo svojimi aktivitami. Je to pohodlné bývanie bez starostí, ktoré nás na druhej strane výrazne obmedzuje. A nie len rozhodovaním často jednoduchšej väčšiny. Rovnako sú výrazne oklieštené možnosti, ako v situácii napätého rodinného rozpočtu v paneláku ušetriť.

Read More

Koľko elektriny to žerie?

Každý elektrický spotrebič má na štítku udávaný maximálny príkon a niektoré aj celkovú priemernú spotrebu za 24 hodín. Z toho si vieme vyrátať celkové náklady na peniaze za jeho používanie. Ak však túto informáciu nemáte alebo chcete zistiť skutočnú spotrebu každého zariadenia, stačí použiť šikovného pomocníka.

Read More

Je vám chladno? Upečte si kura!

Myslíte si, že vám chcem nahovoriť, že jedením pečeného kurčaťa sa zahrejete? Je pravda, že časť energie z prijatej potravy spotrebuje naše telo na svoj ohrev na stabilnú teplotu okolo 36 °C, ale mal som na mysli niečo celkom iné. Tí, ktorí bývajú v pasívnom dome už vedia, o čom hovorím. Pretože pasívne a nízkoenergetické budovy majú skutočne malú spotrebu energie na kúrenie a v podstate na to stačí aj elektrická či plynová rúra a príprava nedeľného obeda.

Read More

Je najvyšší čas začať šetriť!

O nutnosti šetriť energie a vodu čítame už dlhé roky. Pre mnohých to boli len morálne apely a často módna póza. Mnohí majitelia domov a bytov reagovali v štýle „Ja na to mám“ a nejaké úspory ich netrápili. No situácia sa radikálne mení. Prekurovanie začína ísť riadne do peňazí, plytvanie v kuchyni ukrajuje z rodinných úspor. Vysoké ceny energetických nosičov spravil šetrenie z módneho trendu nevyhnutnosť, ktorá rozhoduje doslova o prežití alebo sťahovaní sa.

Read More

Klimatizácia patrí do domu aj do bytu

Ak niečo dokáže skutočne zvýšiť komfort nášho bývania, je to vhodná teplota v interiéroch. Nejde len o to, že chceme byť v zime teplúčku. Dôležitá je tiež správna teplota v lete. Prehriaty interiér nie je zdravým, znemožňuje nám často plnohodnotne obývať napríklad podkrovie, či zásadne znižuje komfort bývania.

Read More

Zberný dvor je dôležitou súčasťou nášho konzumného života

V dnešnej dobe žije väčšina z nás veľmi konzumný život, ktorý je plný odpadu, nevyužitých vecí a zbytočností. Nami nakúpené produkty často ani nesplnia svoj účel a už končia v odpadkovom koši. Niekedy však nenájdu cestu ani tam, ale namieria si to rovno na nelegálne skládky do lesa, do priekop pri cestách alebo do pivnice, kde čakajú na svoj ďalší osud aj niekoľko rokov. Namiesto toho by sme im mohli určiť ich jasnú cestu a presunúť ich tam, kde nikomu neprekážajú a kam patria – do zberného dvora.

Read More