Ako si ochladiť životný priestor v byte?

Tohtoročné leto nám skutočne dáva zabrať. Teplomer sa vytrvalo snaží atakovať štyridsiatku a mnohí už boj s horúčavou vzdali. Márne sa snažia nájsť spôsob, ako ochladiť aspoň seba, keď už sa to nedarí v prípade jeho životného priestoru. Na mysli na nám stále vyvstáva otázka: Ako sa neuvariť vo svojom vlastnom byte?

Hrubé steny fungujú ako izolácia

Pomoc je v tomto prípade obmedzená. Všetko totiž do veľkej miery závisí na tom, ako je dom, v ktorom bývate, tepelne izolovaný. Najlepšie sú na tom ľudia bývajúci v starých bytových domoch s mohutnými hrubými múrmi. Tieto múry samotné fungujú ako výborná izolácia. Vďaka hrúbke múru a dobre urobenej fasáde sa slnečnému žiareniu našťastie nedarí priestor rozpáliť. Teplo veľmi hrubými múrmi preniká oveľa horšie, než by preniklo cez múry tenké. Vďaka tomu musí trvať naozaj dlho, než sa múry rozpália na takú teplotu, ako moderná zástavba s oveľa tenšími stenami alebo tiež panelové domy. Ani vnútorný vzduch sa tým pádom toľko neotepľuje a v miestnostiach starých činžiakoch a rodinných domov je stále lepšie aj bez nutnosti využiť vetráky a klimatizačné jednotky. Hrubé múry navyše chránia dom aj v zime, kedy naopak nedochádza k tak rýchlemu vychladnutiu priestoru vďaka tomu, že múry časť tepla zadržia aj potom, keď už sa vnútri prestalo kúriť.

panelaky

Hrúbka zástavby porovnateľná s panelmi

Panelové domy sú na tom v tomto ohľade o poznanie horšie. Samotné panely sú oveľa tenšie, než kedysi bola bežná domová zástavba (hrúbka súčasnej domovej modernej zástavby je s panelmi porovnateľná, navyše sú v súčasnosti celkom in napríklad aj presklené steny, ktoré sú v lete pri vyšších teplotách naozaj veľkým zlom – človek si v nich bez klimatizácia pripadá a cíti sa ako v skleníku). Ovšem samozrejme nie je všetkým dňom koniec. Aj byt v panelovom dome sa dá trochu prispôsobiť, aby ľahšie odolával v lete teplu. Ako?

Súvisiace:  Ranná šálka poézie

Izolácia domu pomáha

Pomôže zateplenie domu. Okrem toho, že v zime pomáha usporiť energiu, aby teplo zbytočne neunikalo von, v lete funguje ako izolácia tiež, tentoraz zabraňuje tomu, aby sa múr toľko rozpálil. Izolačná vrstva je veľmi užitočná, preto sa investovať do zateplenia oplatí aj z tohto pohľadu. Získate všestranne vyššiu izolačnú odolnosť domu, ktorého múry sa už nebudú tak ľahko prehrievať.

zaluzie1

Kúpte si špeciálne sklá

Ak vymieňate okná, nemusíte siahať po čírych obyčajných sklách bez úprav. Ak pociťujete letné teplo vo svojom byte ako naozaj veľký problém, napríklad preto, že máte okná situovaná na juh a juhozápad, je vhodné sa týmto problémom zaoberať práve pri výmene okien. Ak si vyberiete bežná okná, tak prerobíte, pretože tie efekt slnečného žiarenia naopak znásobia. Oplatí sa však vybrať si okná opatrené vrstvou, ktorá prechádzajúce teplo znižuje. Môže ho tak stlmiť až o pätinu, a to sa pri súčasnom teplom lete a prognóze podobne horúcich dní aj v budúcnosti vyplatí. Samozrejme, že sú tieto sklá drahšie ako obyčajné, ale nijako neblokujú prienik svetla a množstvo tepla naozaj znižujú. Preto myslite na to, že investície do skiel je investíciou do budúcnosti. Ďalším o niečo jednoduchším riešením sú solárne fólie, ktoré sa dajú na okná nalepiť. Avšak nemajú zďaleka takú účinnosť ako špeciálne sklá.

Vonkajšia ochrana je účinnejšia

Inou možnosťou je krytie zvonku. Výborné sú vonkajšie rolety umiestnené priamo v okenných prekladoch, ale aj markízy, ktoré sa však hodia skôr napríklad na balkón. Oplatí sa vybaviť okná týmto príslušenstvom hneď pri stavbe domu, najmä okná umiestnené na južnej a juhozápadnej strane. Vďaka roletám umiestneným hneď zvonku nedochádza k dopadu slnečných lúčov na sklo, a to sa vďaka tomu nezahrieva. Z týchto dôvodov má vonkajšie tienenie oveľa väčší efekt ako vnútorné. Žalúzie na vnútornej strane okien alebo medzi oknami sú síce pekná vec, ale nebránia premene lúčov na teplo. Už vôbec nevhodné sú preto rolety tmavé, ktoré teplo vďaka svojej farbe ešte pohlcujú.

Súvisiace:  Ako si poradiť s bielizňou

Ventilátory príliš účinné nie sú

Najúčinnejším spôsobom ochladzovania je samozrejme klimatizácia. Vetráky nie sú tak účinné, v podstate vzduch len rozháňajú, ale neochladzujú ho. V naozaj horúcich dňoch ale môže pomôcť aj toto. Tiež zlepší vzduch jeho zvlhčovanie, stačí napríklad zavesiť do priestoru mokré prádlo. Pokiaľ ide o vetranie, úspešné môže byť jedine v prípade, že je vonkajšia teplota nižšia, ako teplota vo vnútri.