Pestujete doma priesady? Nezabudnite vetrať

Pestovanie priesad zo semien je častou jarnou aktivitou mnohých panelákových záhradkárov. Na jar je zem vonku ešte studená, aby sa v nej dala priamo pestovať zelenina. Preto sa semená sejú do výsadbových nádob a pestujú za oknom. Papriky asi štyri mesiace pred výsadbou vonku, paradajky asi dva mesiace pred tým, než sa dostanú do záhonov. A počas celej doby sa musia pravidelne zavlažovať. S tým súvisí aj jeden problém, ktorý by sme nemali podceniť.

Každý deň dáme svojím malým priesadám pravidelnú dávku vody. Kam sa však potom podeje? Správne, zo substrátu sa dostane korienkami do rastlín. A potom? Cez listy sa odparí. Do vzduchu v izbe, v ktorej sú priesady na okne.

Pestovanie priesad doma zvyšuje vlhkosť vzduchu v byte. Preto je nevyhnutné pravidelne vetrať a vetrať viac, ako po iné obdobie, kedy sa vlhkosť vzduchu nezvyšuje tak výrazne, ako na jar. Ak sa totiž byt nevetrá, vzdušná vlhkosť začne kondenzovať na najstudenejších plochách. Spravidla v rohoch miestností, na spodku okenných tabulí, prípadne za nábytkom, kde najmenej prúdi vzduch. Ak vlhkosť dlhodobo kondenzuje, vznikajú plesne a ich spóry podporujú vznik dýchacích problémov, o ktorých si myslíme, že nevieme, čo ich spôsobuje.

priesady za oknom

Predpestovaním priesad zeleniny doma urýchlime pestovanie zeleniny v záhradkách. A tiež tým môžeme ušetriť peniaze, lebo v sezóne sadenia do záhonov nie sme odkázaní na ponuku na tržniciach. Máme dostatok sadeníc a tiež vieme, aké odrody sme siali a aké plody budeme na jeseň zberať. Pri snahe o sebestačnosť aj šetrenie nesmieme ale zabúdať, že pestovanie sadeníc zeleniny krátkodobo zvyšuje vlhkosť vzduchu v príbytku a preto nezabúdajme pravidelne vetrať. Ale tak, aby prievan neohrozil naše sadenice. Iba tak si užijete zdravie zo svojej záhrady bez ohrozenia svojho zdravia už na jar.



Súvisiace:  Akú farbu na vybavenie?