Kvalitné bývanie aj na dôchodku

Návyky spojené s bývaním formujú naši rodičia, ale po osamostatnení sa snažíme zariadiť si bývanie podľa predstáv našich a nášho partnera/partnerky. Po práci sa chceme vracať do pohodlného bytu, kde si oddýchneme a načerpáme nové sily a tiež kde sa zabavíme. Veľkou zmenou v charaktere nášho bývania je odchod detí z domu a náš odchod do dôchodku. Ale nemusí to byť zmena k horšiemu.

Skončenie aktívneho pracovného života predstavuje na jednej strane nárast voľného času, na druhej strane je vykompenzovaný znížením disponibilných príjmov. Namiesto mzdy poberáme dôchodok, ktorý býva nižší, než naša mzda ešte nedávno a tak musíme vyriešiť niekoľko závažných otázok. Veľa dôchodcov rieši tiež presťahovanie sa do menšieho bytu, aby znížili mesačné náklady na bývanie a tým vykompenzovali zníženie mesačného príjmu.

Že nás čaká dôchodok vieme už dlho dopredu. Keď v rovnakom predstihu sa začneme na ešte vzdialenú budúcnosť pripravovať, nemusí byť dopad životnej zmeny na nás negatívny a nemusí znamenať problém. Udržať si rovnakú životnú úroveň aj po odchode do penzie nám pomôžu dodatočné fondy, z ktorých čerpáme financie nie iba na bývanie a udržanie komfortu, na ktorý sme zvyknutý, ale aj na koníčky, ktorými vypĺňame nový voľný čas. Čas dôchodku je dobou, kedy realizujeme svoje hobby, na ktoré sme pre prácu nemali čas. Bolo by smutné, keby sme teraz na ne nemali peniaze.

manželský pár

Predísť zlej finančnej situácii na dôchodku pomôžu rôzne dôchodkové fondy, v ktorých si sporíme „na staré kolená“ ešte v dobe, kedy sú naše príjmy nadštandardné a kedy nie je problém odložiť nejaké euro bokom. Postupné dlhodobé sporenie malých súm vyrieši prudký pokles príjmu po skončení zamestnania pre vek. Nebudeme musieť opustiť svoj byt a hľadať lacnejšie bývanie a budeme si môcť dovoliť navštevovať miesta, ktoré sme vždy chceli vidieť, len sme na nemali pre povinnosti čas.

Súvisiace:  Umelý alebo živý stromček, ktorý je lepší?

Myslieť na dôchodok už v čase, kedy ste plný síl, sa rozhodne vyplatí.