Chcem pôžičku: S akými nebezpečenstvami sa senior môže stretnúť?

Veľa ľudí v dnešnej dobe využíva pôžičky a úvery. Podobné služby sú veľmi dobre dostupné nielen u bankových ústavov, ale aj u radu nebankových spoločností. Tiež seniori sa občas dostávajú do situácie, kedy by si potrebovali požičať. Môže sa stať, že sa im treba pokazí nejaký domáci spotrebič a nemajú na nový, alebo že príde nečakane vysoká faktúra za elektrinu či plyn. Aké sú pravidlá pôžičiek pre seniorov a požičia vôbec niekto seniorom?

Vyššie sumy vyžadujú spolužiadateľa a ručiteľa

Situácia nie je tak tragická, ako by sa možno mohlo na prvý pohľad zdať. Záleží samozrejme na type a výške úveru, aký senior požaduje. Je pochopiteľné, že osemdesiatnikovi, aj keď dobre vyzerajúcemu a napospol aj zdravému, neschváli banka hypotekárny úver na niekoľko desiatok tisíc. Dlhodobé pôžičky na vysoké sumy sú pre seniorov uzavretou kapitolou, pretože pre banku predstavujú príliš veľké riziko. Možné by boli v prípade, že bude mať dôchodca ďalšieho spolužiadateľa alebo ručiteľa, napríklad mladšieho príbuzného – syna, dcéru atď. S dostatočným príjmom. Prípadne tiež ak bude ručiť za svoje záväzky nehnuteľnosťou. Iná situácia ale môže byť v prípade, že sa jedná o menšiu, trebárs dvojtisícovú pôžičku. Predpokladom schválenia takejto pôžičky je ale skutočnosť, že si senior necháva do banky posielať pravidelne svoj dôchodok a tiež je schopný doložiť svoj dôchodkový príjem jeho výmerom. Hovoríme stále o bankových pôžičkách.

Peniaze vopred chcú len podvodníci

Druhou možnosťou, ako si senior môže požičať peniaze, sú rôzne nebankové spoločnosti. Tu je ale treba byť veľmi opatrný. V posledných rokoch sa objavil celý rad týchto firiem, ktoré majú masívnu reklamu. Nie všetky však sú seriózne. Často sa môže stať, že senior niekomu pošle peniaze za dojednávanie pôžičky. Príde o ne a dohovorenú pôžičku vôbec nedostane. Musíme preto seniorov upozorniť na to, že ak niekto chce pred dohodnutím pôžičky nejaké peniaze vopred, ide o podvodníka. Prevažná väčšina nebankových spoločností si za sprostredkovanie úverov nič neúčtuje. Svoje riziká spojené s požičiavaním totiž pokryje z úrokov, ktoré sú značne vysoké. V prípade, že sa za sprostredkovanie úverov platí, odpočíta si poplatok z požičiavanej sumy. Zásadou teda je, nedávať nikomu žiadne peniaze pred uzavretím zmluvy o pôžičke.

Súvisiace:  Ušetrite s burzou

peniaze

Využite agregátory pôžičiek pre porovnanie

Ako sa na trhu pôžičiek má senior orientovať? Nie je od veci vyskúšať na internete agregátory pôžičiek, teda servery, ktoré pomôžu vytvoriť prehľad o požičiavacích spoločnostiach, ktoré na našom trhu pôsobia a porovnajú seniorom ich ponuky. Spomínaný proces by nemal byť problémom. Počítačová a internetová gramotnosť seniorov sa v posledných roky veľmi zvyšuje, takže podobnú úlohu zvládnu. Stačí zadať do vyhľadávača agregátor pôžičiek a ponúknu sa rôzne servery, ktoré sa touto problematikou zaoberajú a majú informácie ako o bankových, tak i nebankových pôžičkách. Podobné prehľady sú veľmi užitočné, pretože senior získa aktuálne informácie na jednom mieste.

Výhody a nevýhody pôžičiek

Aké výhody a nevýhody majú bankové pôžičky? Síce senior dostane pôžičku v menšej výške, ale zase sú jasne nastavené pravidlá u stabilného bankového ústavu. Nevýhodou môže byť niekedy vekové obmedzenie pre poskytnutie pôžičky, často ale banky pristupujú k žiadostiam individuálne. Napríklad dôchodca, ktorý išiel do dôchodku len nedávno a má účet v banke už pätnásť rokov a je spoľahlivým klientom bude mať obrovskú výhodu proti dôchodcovi, ktorý do banky príde takpovediac z ulice a banka nič nevie o jeho finančnej histórii. Prvý dôchodca má šancu pôžičku získať vysokú. U nebankových firiem síce nemusia byť podmienky pre požičiavanie tak cielené, napríklad nemusí byť veková hranica. Ovšem úroky sú v takomto prípade skutočne vysoké, a to najmä u malých úverov na krátku dobu. Môžete sa stretnúť napríklad s trojnásobným úverom oproti banke. Senior si preto vždy musí starostlivo preštudovať podmienky pôžičky a byť si istý, že ju dokáže splatiť.