Balkónová zástena: Vytvorí súkromie a narobí veľa parády
Máte u svojho bytíku malý balkónik, z ktorého by ste si radi urobili svoj azyl? Premýšľate o tom, ako na to? Možno sa vám bude hodiť pár rád. Svoj balkónik si môžete ozvláštniť tak, aby ste sa v ňom cítili dobre a mali aj trochu súkromia.
Zhora stačí markíza, slnečník či plachta
Oddeliť sa od zvedavých pohľadov zhora, k tomu dobre poslúži väčší slnečník, funkčná markíza alebo tiež natiahnutá plachta. Dodá vám potrebný tieň pred slniečkom, ochranu pred miernym dažďom a zároveň aj nevyhnutnú mieru súkromia. Susedia z horných poschodí, ktorí by radi videli, čo sa u vás deje, tak budú mať smolu. Vy si budete môcť užívať na balkóne sladké chvíľky, nech bude veľmi horúco a slniečko páliť alebo ľahučko pršať, ani to vás nezaskočí. Pokiaľ budú plachta, markíza či slnečník kvalitné, vydržia vám roky.
Zástena s potlačou rastlín
Zábradlie na balkóne potom bude chrániť zástena, ktorú natiahnete po všetkých stranách, teda ako v čele balkóna, tak aj po jeho stranách a pripevníte na zábradlie. Zástena pritom môže mať rôznu potlač, trebárs zeleného brečtanu a bude tak pôsobiť oveľa lepšie. Výborne vás ochráni pred pohľadmi zo susedných domov, ale tiež pred poveternostnými vplyvmi. Váš balkón bude vďaka zástene oveľa menej trpieť pri prudkých najmä bočných dažďoch, ale tiež pražením horúceho letného slnka alebo poryvmi bočného vetra. Vďaka tomu napríklad bude mať oveľa väčšiu trvanlivosť tiež balkónová dlažba, pretože pred nepohodou počasia ju ako prvý filter ochráni natiahnutá zástena. Materiál PEVA zaistí odolnosť zásteny proti poveternostným vplyvom i slnečnému UV žiareniu a ďalej sa už nemusíte prakticky o nič starať. Stačí ich len natiahnuť a dobre upevniť na zábradlie tak, aby sa neuvoľnili. Na výber sú okrem už zmieňovaného brečtanu aj rôzne ďalšie dekory, takže si každý môže vybrať podľa svojho vlastného vkusu.
Umelé kvety ako živé
Navyše existujú dokonca aj umelé dekoratívne ploty a zásteny, ktoré pomerne verné simulujú živé rastliny. Tentokrát ale nejde o obyčajnú potlač, ale o skutočné umelé kvety dodávané väčšinou vo štvorcoch, ktoré pripevníte na zábradlie. Vyzerajú veľmi elegantne, na prvý pohľad nespoznáte, že sú umelé a nevyžadujú žiadnu starostlivosť. Zaobstarať si balkónovú zástenu pritom nie je príliš nákladné. Získate ju väčšinou za niekoľko pár eur, štvorec umelých kvetín simulujúcich živé rastliny s rozmermi 50 krát 50 centimetrov potom získate za niečo málo cez 4 eurá. Budete prekvapení, ako príjemne môže premeniť balkónová zástena váš malý panelákový balkónik.
Kam s kvetinami? Do vrecka
Ďalšou možnosťou ako ozvláštniť balkón, získať na ňom viac súkromia a pohody idú závesné vreckáre na kvety. Tieto vreckáre vyrobené väčšinou zo stopercentného PVC majú dvojakú funkciu. Jednak zaistia súkromie pred pohľadmi zvonku, pretože opäť zakryjú časť zábradlia a jednak umožnia umiestniť kvetiny. Práve materiál PVC odoláva akýmkoľvek aj extrémnym vplyvom počasia, takže sa nemusíte báť, že by dajme tomu materiál vreckára začal praskať, lúpať sa apod. Práca s vreckárom je navyše pomerne jednoduchá. Do vrecka sa vkladá trocha keramzitu slúžiaceho za drenáž, potom zemina, do ktorej sa zasadzujú rastliny. Vreckáre sú oveľa skladnejšie a šikovnejšie ako rôzne závesné kvetináče či vedierka, ktoré je potrebné dobre upevňovať, aby nespadli a nespôsobili katastrofu. Upevnenie vreckárov na balkónové zábradlie nie je nijako zložité. Môžete si tiež vybrať z rôznych variantov aj farieb. Ak chcete veselý balkón, zvolíte napríklad vreckáre z oranžového, žltého, zeleného či ružového PVC a vyskladáte z nich mozaiku, ak chcete jednotný štýl, vyberiete si len vreckáre jednej farby a vytvoríte z nich celok.
Leave a Reply