Aký šport
Telo človeka je stvorené k pohybu. Pokiaľ ho nepoužívate, pokiaľ sa nehýbete, telo zakrnie a prestane vám slúžiť. Hýbať sa môžete v práci, ale ak fyzicky nepracujete, len sedíte, iste ste spoznali, ako dokáže také telo bolieť. Preto je šport pre mestského človeka spôsobom, ako si udržať dobré zdravie,dobrú kondíciu a dobrú náladu. A nemusí ísť vždy o šport výkonnostný alebo vrcholový.
Človek mestský, bývajúci v paneláku, je typicky človek so sedavým zamestnaním. Ak ešte do práce jazdí MHD alebo autom, tak naozaj pohybu veľa nemá. V mladom veku to môže byť bez následkov, ale ako sa hlásia roky, tak sa hlási aj telo. Občasným pobolievaním, neskôr bolesťou niektorých častí. Ak nejde o akútnu bolesť vyvolanú úrazom alebo preťažením, môže byť športovanie cestou, ako sa bolesti zbaviť. A nemusíte ani jesť rôzne tabletky z reklamy.
Aké teda má človek možnosti športovať, ak má byt v paneláku?
Predpokladám, že nechcete prerobiť svoj domov na telocvičňu, ale aj tak je jednou z možností, ako športovať, zakúpiť si nejaké telocvičné náradie. Len pozor, aby sa z neho nestal neskôr odkladač bielizne 😉
Tiež sa môžete venovať športu, pri ktorom nepotrebujete nijaké vybavenie, okrem odevu a obuvi. Sem patrí napríklad beh, alebo loptové hry (futbal, volejbal..). Za šport môžeme považovať aj turistiku, lenže často sa k miestu výkonu tohto športu musíme nejako dopraviť a preto nejde prevádzkovať takýto šport každý deň či obdeň.
No a na záver (ale nie ako posledné) sú tu športy ako cyklistika či cykloturistika, kolieskové korčule a v zime lyže. Zjazdovky alebo bežky, pre niekoho snowbording a korčuľovanie na ľade.
Nechceli sme tu vymenovať ako lexikon všetky možné druhy športu, vhodné pre človeka z bytovky. Len sme naznačili, že nie je nutné sedieť stále doma a venovať sa športu televíznemu.
V nasledujúcich článkoch sa môžeme jednotlivým športom venovať podrobnejšie.
Leave a Reply