Ako používať rýchlovarnú kanvicu v horúčavách

Teploty vonku pravidelne prekračujú tridsiatky a ani občasný dážď nedokáže vzduch ochladiť na dlho. Vo vnútri bytov je rovnako horúco, aj keď sa snažíme v noci dôkladne vetrať a vzduch ochladiť. A pohodliu nepridajú ani kuchynské práce. Varenie a pečenie zvyšuje teplotu v kuchyni aj celom byte. Dokonca aj príprava kávy alebo čaju má nepriaznivý vplyv na teplotu v byte. Ale dá sa to zmeniť jednoduchým opatrením.

Rýchlovarná elektrická konvica pracuje tak, že veľkým výkonom za krátky čas zvýši teplotu studenej vody a uvarí ju. Pri tom sa zohreje aj celé teleso kanvice. Horúcu vodu vylejete do šálky, ale zvyšná zohriata voda zostáva v kanvici, ktorá je tiež horúca. A ochladzovaním sa odovzdáva teplo do miestnosti. Teda zvyšuje teplotu vzduchu v byte. Je niekoľko možností, ako tomu zabrániť a neprehrievať zbytočne svoj byt.

Prvou vecou, ktorá zabráni zbytočnému prehrievaniu už aj tak horúceho bytu, je nezohrievať v rýchlovarnej kanvici priveľa vody. Čím menej vody navyše varíte, tým menej elektrickej energie spotrebujete a tým kratšie tiež trvá zvarenie vody na kávu. A tým menej zvyškového tepla ostáva v kanvici.

kanvica

Pokiaľ je teplota vzduchu vonku o čosi nižšia, ako v miestnosti, môžete po zaliatí nápoja nechať rýchlovarnú konvicu vychladiť na okne. Ideálne na vonkajšom parapete, ak je to bezpečné a nehrozí jej pád z okna. Dokonca aj pri vyššej teplote vonku ako dnu sa oplatí horúcu konvicu na chvíľu vyložiť za okno. Aká teplota je vonku a aká vo vnútri bytu vám ukáže jednoduchý teplomer s dvomi senzormi.

Ďalšou možnosťou je jednoducho do horúcej kanvice po zaliatí nápoja dopustiť studenú vodu. Tá z vodovodu má teplotu výrazne nižšiu, ako je teplota vzduchu v miestnosti a jej zmiešaním so zvyškom horúcej vody v konvici dôjde k zníženiu teploty vody aj kanvice samotnej. A určite si budete o pár hodín variť ďalšiu kávu alebo čaj. Pretože budete zohrievať vodu s teplotou vyššou, ako je teplota vody z vodovodu, ušetríte elektrinu aj čas. A medzitým si zbytočne nezohrievate vzduch, ktorý dýchate, zvyškové teplo ste využili na predohriatie vody 😉

Súvisiace:  Byty treba vetrať aj v zime

Príroda nám občas pripraví horúce chvíľky. Ak nemáme možnosť opustiť svoj byt, môžeme drobnou úpravou svojich návykov docieliť, že sa v ňom budeme cítiť príjemnejšie.