Ako zatočiť s letnou horúčavou: Klimatizáciu môžete inštalovať aj v paneláku

Musíte tráviť leto v práci v budove, kde nie je klimatizácia? Potom určite z tohtoročných horúcich dní nijako zvlášť nejasáte. Zvlášť v prípade, že vás podobná klíma čaká aj doma vo vašom panelákovom byte. Teplota cez deň sa vyšplhá vysoko nad tridsiatku a ani v noci príliš neklesá. Vy sa už zúfalo modlíte, aby tej horúčave bol raz pre vždy koniec. Môžete si ale trochu pomôcť aj sami. Klimatizácia sa dá vybudovať aj v paneláku.

Premeňte peklo v oázu na žitie

Vytvoriť si príjemnejšie prostredie, do ktorého sa budete radi vracať, nie je zase tak ťažké ani príliš finančne náročné. Môžete si zaobstarať domácu klimatizáciu, ktorá premení váš byt ako mávnutím prútika z ohnivého pekla na príjemnú a útulnú oázu, v ktorej sa budete cítiť dobre. Predtým než si ale klimatizáciu zaobstaráte, mali by ste si najskôr zistiť niektoré informácie, aby ste vybrali správne a pre vás najvhodnejšie riešenie. Nad čím sa treba zamyslieť, než sa začnete výberom domácej klimatizácie zaoberať?

Dôležité parametre pre výber

Najskôr je potrebné zistiť, aké má miestnosť parametre. Jedná sa hlavne o to, na akú svetovú stranu je orientovaná, aká je jej plocha, aké okná sú v nej. Ale dôležité je aj to, aká je výška miestností, aké spotrebiče sa tu nachádzajú (aj tie prirodzene pri svojej činnosti vydávajú teplo), ďalej izolácie miestnosti alebo jej zatienenie. Všetky tieto údaje sa berú do úvahy pri výpočte výkonu klimatizácie, ktorú budete do danej miestnosti potrebovať. Pomôže vám s tým výpočtová tabuľka. Je tiež dobré si zabezpečiť konzultáciu s odborníkom. Pri výpočtoch totiž hrá úlohu celý rad faktorov. Napríklad aj to, či sú steny a strop miestnosti izolované alebo nie aj to, či sú klimatizované tiež susedné miestnosti.

Súvisiace:  Oplatí sa odšťavovať ovocie?

Mobilná jednotka bude tam, kde ju potrebujete

Ďalšou kapitolou je tiež to, aké klimatizačné jednotky zvoliť. V zásade sú k dispozícii dva typy jednotiek: mobilné a delené. Sú typy klimatizácie, ktoré vedia nielen ochladzovať, ale aj ohrievať vzduch. To je veľmi užitočná funkcia hlavne v zimných mesiacoch.
Najšikovnejšie sú mobilné klimatizácie. Majú kolieska, s ktorých pomocou ich bez problémov preveziete z jednej miestnosti do druhej, takže sa s nimi nemusíte nijako naťahovať. Klimatizačná debna totiž má hmotnosť asi 30-40 kg, takže nie je práve ľahká. Jednoducho ju preto pomocou koliesok preveziete a zapojíte do zásuvky inde. Potom ešte zostáva vyviesť hadicu s odvádzaným vzduchom von. Hadica sa dá trebárs vyviesť do otvoru v stene. Obstarávacia cena u mobilnej klimatizácia nebýva nijako vysoká, avšak nevýhodou je pomerne veľká hlučnosť, počítaná na asi 40 decibelov.

Delené klimatizácie je hlavne pre stále použitie

Ďalším variantom je takzvaná delená klimatizácia. Hodí sa hlavne ako stála klimatizácia. Má dve časti. Vonkajšia je kondenzačná jednotka, vnútorná chladiaca. Jednotka umiestnená vo vnútri miestnosti býva napríklad na stene, pod oknom alebo tiež pod stropom a väčšina týchto jednotiek je tiež vybavená presným smerovaním vzduchu. Vonkajšia jednotka je mimo budovu, kľudne môže stáť napríklad na balkóne a môžete na ňu napojiť aj niekoľko vnútorných chladiacich jednotiek. Výhodou je nižšia hlučnosť, pretože kondenzačná jednotka, ktorá narobí najväčší hluk, je mimo budovu.
Existuje ešte tretia možnosť, takzvaná kompaktná klimatizácia. Montuje sa do okna alebo do steny. Hlučnosť je zhruba rovnaká ako u mobilnej klimatizácie.

Dlhodobo sa investícia vyplatí

Treba rozvážiť, či vám stačí mobilná klimatizácia alebo siahnete po drahšej delenej. Tú je vhodnejšie riešiť komplexne pre celý dom. Na druhú stranu, ale ani to nie je nutné, pretože kondenzačné jednotky je možné umiestniť na balkón. Neobávajte sa ale investície do klimatizácie. Aj keď sa vám možno bude zdať vysoká, dlhodobo sa rozhodne oplatí.



Súvisiace:  Osviežujúci letný nápoj