Zelené balkóny pomôžu mestám

Každý rok je suchšie, v mestách už takmer neprší. Mestská zeleň trpí, trávniky sú cez leto hnedé. Ľudia vyhľadávajú fontány alebo aspoň tieň, aby sa ukryli pred spaľujúcim slnkom. Nákupné centrá sú klimatizované, no ich prevádzka a parkoviská ešte viac zhoršujú klímu v mestách. Pritom riešenie je veľmi jednoduché a každý z nás môže prispieť k zlepšeniu situácie.

Každý človek, prechádzajúci popoludní mestom, cíti tu páľavu. Budovy a chodníky sú vyhriate na maximum, prakticky nie je kam sa schovať. A keď prídete autom k nákupnému centru, okamžite ako vystúpite z klimatizovanej kabíny, ovalí vás horúčava z parkoviska. Asfalt aj betón, použité na ich výstavbu, naakumuluje slnečné teplo a potom ho ešte dlho sála do okolia. Prakticky neexistujú zelené plochy, ktoré by túto horúčavu zmierňovali.

Súvislé plochy betónu, používané na výstavbu bytových domov aj komunikácii a parkovísk, spôsobujú dve veci. Tou prvou je akumulácia tepla a jeho následné uvoľňovanie do prostredia. Výsledkom je o priemere niekoľko sto metrov až kilometrov veľký valec stúpajúceho horúceho vzduchu z centra miest nahor. Prúdiaci teplý vzduch má takú silu, že je schopný odtlačiť vo väčších výškach aj oblaky, ktoré by priniesli žiadanú vlahu. A tak prší za mestom, namiesto toho, že by dážď ovlažil mesto a spríjemnil v ňom životné prostredie. A pretože neprší, je ešte viac horúco a ešte menej prší.

Ďalším problémom spevnených plôch je ich povinné odkanalizovanie. Voda zo striech domov už nepadá čatorňami na trávnaté plochy pri domoch ako v minulosti, ale je odvedená do podzemnej kanalizácie, rovnako ako voda z parkovísk a ciest. A cez čističku rýchlo odteká do riek a morí mimo našu krajinu. Namiesto toho, že by sa vsiakla do povrchu aj podzemia a poskytovala vlahu tráve aj stromom a svojím výparom vytvárala mikroklímu a ochladzovala prostredie okolo nás. A dovolila dažďom pršať nad mestom.

Súvisiace:  Priaznivé účinky zeleného jačmeňa a chlorelly

Globálne otepľovanie alebo globálna zmena klímy sú často skloňované pojmy. A často sa hľadajú cesty, ako zmierniť jej dopady na človeka. Ak sme zabetónovali centrá miest aj ich okraje, je správne hľadať metódy, ako minimalizovať dopady tejto negatívnej ľudskej činnosti? Nebolo by správnejšie hľadať cesty, ako sa vrátiť aspoň v malej miere k normálnemu správaniu sa?

Iste, rozbiť betónové parkoviská a nasiať trávu nie je také jednoduché a asi ani žiadúce. No nestálo by za úvahu uprostred parkoviska zrušiť jeden parkovací rad a revitalizovať tu pôdu? Vytvoriť jeden trávnatý pás s niekoľkými stromami? Voda by tu nie len vsakovala pri dažďoch do zeme, ale aj sa tu odparovala a zlepšovala mikroklímu. A čo tak pár stromov po okrajoch parkoviska?

Iste nikto nebude chcieť zrušiť námestie. Ale upraviť ho snáď môžeme. Ale aj toto si vyžaduje dlhú prípravu, veľké investície a rozhodovanie mnoho ľudí a pritom výsledok neistý. Konať môžeme hneď, minúť málo peňazí a výsledok sa dostaví rýchlo.

Aj na balkónoch rastie zeleň

S veľkou slávou na to prišli v Taliansku aj v niektorých mestách v Ázii. Nasadiť zeleň na všetky balkóny alebo fasády domu. Nahradiť stratenú zeleň pod betónom tou na betóne. Pretože jeden balkón klímu nezmení, ale celý jeden veľký panelák už to dokázať môže.

Tak ako dokáže strom svojou korunou zachytiť slnečné žiarenie a je pod ním príjemný chládok, tak aj množstvo listov balkónových rastlín dokáže zabrániť prehrievaniu steny domu alebo ho aspoň zmierniť. Keď si predstavíte jedenásť poschodí a na každom by bujne rástla balkónová vegetácia, to už je solídna plocha zelene, ktorá ochráni dom pred horúčavou a výparom vody vytvorí na celej stene lepšiu mikroklímu.

Súvisiace:  Šetrite každým spláchnutím

A keď by z takto ozelenených bytoviek stálo celé sídlisko, významne by sa zmenšilo vertikálne prúdenie horúceho vzduchu a odklon zrážkovej oblačnosti mimo mesto. Pritom onou zázračnou zeleňou môžu byť balkónové kvety ale tiež zelenina pestovaná na balkónoch, ktorá by prinášala ďalší úžitok- čerstvé potraviny na dosah ruky.

Kým sa uzákonia a technicky zrealizujú vsakovacie trativody dažďovej vody zo striech panelákov pre zlepšenie životného prostredia pre ľudí v mestách, už túto jar môžeme pre zlepšenie nášho miesta pre život urobiť niečo aj sami. Vyložiť na balkóny a okná truhlíky a v nich pestovať zeleň pre potechu oka aj úsporu v kuchyni. Zlepšenie života bude príjemným bonusom.