Dobrý spánok je cestou ku zdraviu

Nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu je zdravý spánok. Ak budete ponocovať, chodiť spať v rôznom čase a rovnako nepravidelne vstávať, rozhodne nemôžete očakávať, že budete zdraví a spokojní. A to ani v prípade, že ste inak v posilňovni, v telocvični či bazéne ako doma a nestravujete sa inak ako podľa kuchárok zdravej výživy. Nedostatok kvalitného spánku vás obmedzuje, aby ste sa dostali do optimálnej životnej formy. Väčšina ľudí potrebuje spať 7-8 hodín denne, aby bola naozaj vyspaná. Pravdepodobne poznáte napríklad kolegu z práce, ktorému stačí štyri hodiny spánku, ale to je len ona výnimka potvrdzujúca pravidlo.

Prečo nespíte a luxujete chladničku?


Možno tiež netušíte, že nedostatok spánku dosť úzko súvisí aj so štíhlou líniou. Reguláciu chuti do jedla má na svedomí hormón leptín. Ak menej spíte, spôsobujete tým pokles hladiny tohto hormónu. Pravdepodobne práve vďaka jeho poklesu vyrazíte na nočnú výpravu do chladničky. Úplne pochopiteľná je aj skutočnosť, že keď ste unavení, máte nižšiu výkonnosť a ľahšie robíte chyby. Nemôžete sa sústrediť. Tiež sa dostávate do začarovaného kruhu. Nie ste dostatočne vyspatí, preto máte málo energie. Hľadáte teda energiu – kde inde ako v jedle? Zvyšuje sa vaša chuť na sladké a na problémy s váhou je preto zamiesené. Často sa vrhnete na jedlo práve v čase, keď už by ste mali mieriť do postele. Nespíte a málo spánku potom dobiehate jedlom a priberáte. Preto nadváha môže byť v priamej závislosti aj na zlom spánku a jeho nedostatku. Možno vám spánkový režim komplikuje práca na smeny, možno nespíte kvôli veľkému stresu v práci, partnerským nezhodám, rodinným problémom. Príčin môže byť veľa. Snažte sa ale bludný kruh minimálneho spánku prelomiť inak, než hypnotikami. Ako?
Súvisiace:  Správne vybrané obliečky rozžiaria spálňu a schladia počas tropických nocí

Stanovte si spánkový režim


  • Spite minimálne sedem hodín denne. Keď pridáte ešte hodinu navrch, tým lepšie. Zvládnuť sa dá aj o hodinu kratší spánok, ale platí, že spať menej ako šesť hodín už je zo zdravotného hľadiska nebezpečné.

  • Snažte sa vždy zaspávať a vstávať v približne rovnaký čas, a to aj cez víkendy alebo cez dovolenku. Vaše telo si tak navykne na určitý spánkový režim a samo si ho už bude vedieť riadiť. Vďaka tomu lepšie zaspíte a ľahšie vstanete a budete tiež dobre odpočinutí.

  • Nedopustite, aby vás počas zaspávania a spánku čokoľvek rušilo. Mobilný telefón, televízor, počítač, nič z toho do spálne nepatrí. Všetko vás môže rušiť. Naopak vám môže pomôcť zaspať pokojná relaxačná hudba alebo pekná knižka.

  • Jedzte naposledy najneskôr dve hodiny pred spaním. Prepchávanie dobrému spánku nepomôže.

  • Pred spaním si vyvetrajte spálňu, vyberte si vhodné zatemnenie. Spánok ruší tiež svetlo.

  • Nepodceňujte kvalitnú posteľ s dobrým matracom a roštom a lôžkoviny, ktoré odvádzajú vlhko a pot, sú priedušné a antialergické.