Cykloturistika – panelákový šport

Bývanie v paneláku má jednu veľkú výhodu. Nemusíte sa o svoj dom starať, to je úloha správcu. Na druhej strane vám po práci pasívny oddych pri televízore nemusí stačiť. Ak túžite po aktívnom pohybe vonku, ale prechádzať sa po blízkych parkoch vám nestačí, máme pre vás tip: Skúste s rodinou cykloturistiku! Zažijete spoločné chvíle a pritom môžete spoznať krásne kúty aj ďalej od vášho sídliska a tiež urobíte aj niečo pre svoje zdravie.

Medzi ľudmi panuje názor, že cykloturistika je drahý koníček. Podporujú ho žiaľ aj slovenské cyklistické časopisy, kde v inzercii vidíte len drahé bicykle za tisíce eur. Pritom to vôbec nie je pravda! Na výlety na bicykli po okolí svojho bydliska vôbec nepotrebujete drahý bicykel a už vôbec nie drahé oblečenia a výbavu.

Ak ešte neviete, či vás cykloturistika bude baviť, nemusíte kupovať žiadne špeciálne oblečenie či obuv. Na bicykel môžete vyraziť podľa počasia buď v kraťasoch a tričku, alebo v šušťákových teplákoch a bunde, na nohách botasky. Samozrejme, že vo funkčnom tričku alebo bunde je bicyklovanie pohodlnejšie, ale na jeho nákup máte čas, keď si budete istí, že vás výlety bicyklom bavia a využiť môžete napríklad pravidelné akcie v Lidli, ktorý predáva veľmi dobré cyklistické oblečenie za viac než dobré ceny.

Pokiaľ sa budete na svojich výletoch pohybovať na asfaltových cestách mimo mesta či obce, musíte mať na hlave cyklistickú prilbu, deti ju musia mať aj v meste či dedine. Názor, že cyklista musí mať na sebe výstražnú vestu je nezmysel, no mať na sebe oblečenie výraznej farby môže zvýšiť vašu bezpečnosť na cestách. Nezabudnite, že obyčajné tričko môžete ľahko prepotiť pri snahe byť na kopci prvý. Tak to chce buď mať zabalené jedno suché tričko so sebou na prezlečenie alebo sa toľko neponáhľať 😉

Súvisiace:  Seniori, pozor na dlhy kvôli vašim potomkom

bikerka

Špeciálne cyklistické tretry s upínaním na špeciálne pedále nevyužijete, ak nechcete držať tempo so Saganom 😉 No bicyklovať v šlapkách alebo sandáloch je tiež nezmysel. Dobre padnúca športová obuv je najlepšia.

Aký bicykel je najlepší

Keď už sme si vyjasnili veci okolo oblečenia, je možno čas si vybrať správny bicykel. Ako sme spomínali v úvode, drahý špeciál na výlety s rodinou po okolí nepotrebujete. Rovnako extrém je ale kupovať najlacnejší bicykel v hypermarkete. Nie len, že majú málo prevodov či brzdové páky z plastu, ale aj ostatné komponenty môžu mať životnosť tak rok možno dva. Túto voľbu môžeme doporučiť naozaj len vtedy, ak plánujete takéto bicykle len na test svojej záľuby a potom ich vyhodíte alebo si kúpite stroje skutočne na šport. Ich kvalitné ložiská nekladú zbytočný odpor vašej snahe a poctivé brzdy vás zastavia vždy, keď to budete potrebovať. Sedlo vás nebude tlačiť a prehadzovačky vám nezničia palce na rukách.

cyklistky

Pre výlety do okolia sú najvhodnejšie horské bicykle. Nie len, že sú robustnej konštrukcie, ale väčšie pneumatiky sú rozhodne pohodlnejšie, než tvrdé gumy trekingových alebo krosových bicyklov. Veľkosť kolies 26 alebo 29 palcov závisí viac od vkusu, ako od potreby. Drahšie bicykle s odpruženou prednou vidlicou sú pohodlnejšie aj pre jazdu na našich rozbitých vidieckych cestách, ale občasné výlety zvládnete aj na strojoch s pevnou vidlicou. Cestný bicykel na úzkych galuskách nie je vhodný pre jazdu do prírody. Kotúčové brzdy sú parádou, ale oveľa praktickejšie sú špalíkové brzdy, ktoré brzdia trením o ráf kolesa.

Najlacnejšie bicykel disponujú 18 (3×6) prevodmi, k dostaniu sú aj stroje s možnosťou 3×9 rýchlostí. Skôr sa zamerajte na spôsob radenia na kormane. Niekomu vyhovuje dvojpákové radenie, niekomu otočné (gripShift, RevoShift).

Súvisiace:  Všetko o zero waste

Veľkosť (rámu) bicykla závisí od vašej výšky. Vo všeobecnosti sa pre pánov odporúčajú veľkosti 19-21 palcov, pre dámy okolo 16 palcov. Dámske stroje majú inak tvarované sedlo (mužov tlačí) a inak posadený korman voči sedlu. Preto sa často ženy sťažujú na bolesti chrbta a rúk, keď jazdia na „obyčajných“, rozumej mužských bicykloch. Únavu môže zapríčiniť aj nesprávne nastavenie sedla a kormana.

Keď už máte bicykel vybraný a ste správne oblečení, dôležité je mať správne nafúknuté pneumatiky. Príliš mäkké, ručne nafúkané a ručne skúšané na tvrdosť vám budú svojím valivým odporom cestu len znepríjemňovať. Veľa bicyklov má duše vybavené autoventilom, na galuskové ventily existujú adaptéry, s nimi môžete pneumatiky fúkať na benzínových pumpách. Odporúčaný tlak je napísaný na bokoch plášťov.

Najlepšie sa jazdí na výlety v páre. Pri jazde, kde si vychutnávate prírodu okolo, sa môžete aj porozprávať, ak pravda nejdete po asfaltovej ceste plnej áut. Ak máte malé deti, kúpte pre ne špeciálnu sedačku nad zadné koleso, predškolné deti a deti prvého stupňa môžu mať vlastný bicykel, ale nasadený predným kolesom na špeciálny záves na vašom zadnom kolese. Dieťa môže pedálovať alebo nemusí, ale smer jazdy vždy určujete vy. Je to bezpečné a pohodlné pre všetkých.

V skupine by mal ísť ako prvý ten člen, ktorý pozná trasu, ale nie najsilnejší cyklista. Ten naopak jazdí ako posledný. Medzi nimi slabší členovia skupiny, alebo deti. Máte ich tak pod kontrolou, keď jazdia pred vami a nemusíte sa neustále obzerať. Bezpečnosti výrazne pomáhajú spätné zrkadlá na bicykloch. Naopak nebezpečné je za jazdy počúvať hudbu cez sluchátka. Nemusíte počuť prichádzajúci automobil.

Ak nie sú vo vašom okolí vybudované cyklocesty, môžete sa bicyklovať napríklad po cestách tretej triedy, ktoré vás zavedú do stratených dediniek v okrese. Alebo využite celkom hustú sieť rôznych poľných a lesných ciest. U nás sa traduje, že cyklisti do lesa nesmú, ale to sa netýka jazdy po lesných cestách. Lesná cesta je určená pre nákladné autá a tade teda môžete, ak to nie je dopravnou značkou zakázané. Zaujímavé je, že na Slovensku máte na lesných cestách často značku „zákaz vjazdu všetkých vozidiel“ zatiaľ čo v Čechách „zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel“ a za ňou značku cyklotrasy…

Súvisiace:  Spoznajte nové kultúry pomocou jedla

v prirode

Cykloturistika je ideálny panelákový šport. Pravda, ak máte kde bicykel uskladniť. Rôzne staré latkové pivnice nie sú vhodné, lepšie sú murované pivnice s pevnými dverami alebo dobre zabezpečená garáž. Žiaľ, bicykle sa u nás často kradnú. Preto ich nenechávajte bez dozoru ani pred obchodmi či niekde na ulici.

Nadchádzajúce obdobie môžete využiť k načerpaniu nových zážitkov aj dobrej telesnej kondície a utuženiu vzťahov v rodine. Tak dovidenia na niektorom cyklovýlete po našej vlasti!