Čerstvé vajcia neošúpete

Vajíčka sú považované za superpotravinu, ktorú treba konzumovať každý deň, alebo za zdroj zabijáckeho cholesterolu, ktorého treba zjesť najviac jedno za týždeň, podľa toho, kto si v lifestylových magazínoch, šíriteľoch módnych trendov medzi obyvateľstvom, objedná reklamu, myslím si. Raz je na trhu vajec nedostatok, treba znížiť úroveň frflania, alebo je ich nadbytok a treba podporiť spotrebu. Nechceme hľadať, kde je pravda, ukážeme vám, ako vajíčka správne variť.

Vajíčka majú jednu veľkú výhodu, a síce, že ich určite nemôžete rozvariť alebo pri varení pripáliť. Ani keď ich budete variť hodinu či dve. Ale na jedenie ich stačí variť oveľa kratšie. Bežne sa uvádza, že aby bolo slepačie vajce uvarené na tvrdo, stačí ho variť vo vode desať minút. Túto dobu môžete skrátiť, ak vajcia vložíte do vrelej vody, malo by stačiť minút sedem. Každá minúta menej alebo nie celkom vrelá voda ale znamená vajíčko na mäkko, na hniličku. To nemusí byť problém, ak také máte radi. Len sa potom musia inak obieliť alebo konzumovať.

Zbytočne dlho varené vajíčka nie sú problém pre vajíčka ako jedlo, len zbytočne pálite plyn alebo elektrinu v sporáku. Znížiť spotrebu energie a súčasne skrátiť dobu, pokým voda zovrie, dokážete jednoduchým opatrením. Zakryte hrniec pokrievkou. Ideálna je sieťovaná alebo silikónová dierovaná pokrievka, ktorá dokáže obmedziť únik pary z hrnca, ale malé množstvo jej predsa len prepustí, to aby hrniec neprskal a nemuseli ste sporák zakaždým čistiť. Fígeľ s pokrievkou spočíva v tom, že v zakrytom hrnci (skôr) stúpne tlak vytváraných vodných pár a preto voda skorej zovrie. To je vlastne aj princíp tlakového hrnca, len vajíčka v ňom variť je zbytočné.

Súvisiace:  Termostat nie je kohútik

Skrátiť dobu varu pomôže aj zvýšenie teploty vrelej vody. Čistá pitná voda vrie pri 100 °C, ale ak ju troška posolíte, zvýši sa jej hustota a tým aj bod varu a zníži čas varenia. O koľko? To si musíte vyskúšať vo vašich podmienkach. Len osolenú vodu po vychladnutí už takmer na nič nemôžete použiť. Bežná voda môže neskôr poslúžiť napríklad na polievanie kvetín v črepníkoch.

Keď varíte vajíčka v období, kedy sa kúri, nechajte ich vychladnúť v zakrytom hrnci. Počas varenia ste vode v hrnci s vajíčkami dodali energiu, ktorú by ste vyliatím vody spláchli do kanála. Takto odovzdá svoje teplo miestnosti, teda si odpadovým teplom trošku prikúrite 😉

Uvarené vajíčka pred konzumáciou je potrebné ošúpať. Aby škrupina dobre išla z vajec dole, na to je publikovaných množstvo „zaručených“ trikov. Pritom stačí jeden jediný. Vajíčka, ktoré chcete variť, nemôžu byť najčerstvejšie. Z tých totiž sa škrupina oddeľuje veľmi zle a často sa s ňou trhá bielko, teda časť zaplatenej potraviny a energie do nej vloženej vyhodíte. Pritom stačí, aby bolo vajce „staré“ cca 14 dní a už je jeho šúpanie doslova radosť, škrupina sa ľahko oddeľuje vo veľkých kusoch. Trvanlivosť slepačieho vajca skladovaného pri teplotách od 6 do 18 °C je minimálne 30 dní.

Ak teda nemáte doma zásobu takýchto vajec a kupujete si ich krátko pred plánovanou spotrebou, využitie informácie pre spotrebiteľov na obaloch, aby ste nekúpili najčerstvejšie vajíčka, ale také, ktoré sú práve v polovici svojej „záruky“, ušetríte si kopu času aj nervov pri ich čistení.

A aké vajíčka sú na jedenie najlepšie? No tie z vlastného chovu, kde sliepky kŕmite kvalitným krmivom, pretože viete, že to, čo dáte sliepkam, budete onedlho aj sami jesť. O chove sliepok sa traduje veľa neprávd a prekonaných vecí, dnes nie je problém chovať sliepky aj v malej záhrade hoci pár kilometrov od vášho bydliska. Dokonca k nim nemusíte chodiť ani každý deň.



Súvisiace:  Rolety šetria peniaze za teplo