Budeme mať čím naplniť panelákovú knihovničku?
Aj keď mám malý panelákový byt, väčšinou aspoň kúsok miesta venujeme aj knižničke. Aj v tej najzarytejšej rodine, ktorá už plne podľahla trendu elektronických kníh, nájdete aspoň jednu papierovú knihu. Skrátka klasické knihy nás neopúšťajú. Poďme trochu popremýšľať o tom, ako sa knihy budú vyvíjať. Nie je potrebné mať strach. Sú totiž miesta, na ktoré si jednoducho elektronickú knihu nevezmete. A navyše medzi ľuďmi stále chodí veľa staromilcov, ktorí nedajú dopustiť na vôňu papiera a tlačiarenskej černe. Koniec koncov kniha nás sprevádzala už niekoľko storočí a pôjde s nami ďalej. Netreba sa báť, že už nebudeme mať čo do knihovničky dať.
Kniha sa prispôsobuje vývoju
Človek v 21. storočí venuje čítaniu oveľa menej času. Tomuto trendu sa kniha prispôsobuje nielen obsahom, ale aj formou. Napríklad dochádza k veľkému boomu komiksov. Rýchle obrázkové čítanie zodpovedá práci s počítačom. Deti a mládež podľa prieskumov menej čítajú a potrebujú preto obrázkový svet, ktorý im nahrádza fantáziu. S tým tiež súvisia hravé knihy pre najmenších čitateľov v podobe rôznych tvarov.
V tlačenej knihe sa odráža vývoj spoločnosti. Nakladatelia dnes nechcú knihy s veľkým rozsahom textu. V súvislosti s rýchlou dobou si zvykáme na povrchnejšie čítanie. Slovenské knihy je ťažké dostať do sveta, lebo slovenčina je, bohužiaľ, minoritným jazykom. V slovenských knihách je veľké množstvo textu a často málo obrázkov – to je v rozpore so súčasnými trendmi.
Porastú deti s knihou?
Prieskumy ukazujú, že slovenské deti prestávajú čítať. Podpora čítania zo strany slovenských štátnych inštitúcií je v porovnaní so zahraničím pomerne malá. Pre pochopenie dôležitosti čítania postačí porovnať písomný prejav dieťaťa, ktoré číta knihy a dieťaťa, ktoré len pracuje s počítačom. Schopnosť vyjadrovania či uvažovania v súvislostiach človeku v potrebnej hĺbke poskytne predovšetkým čítanie kníh. Kampane na podporu čítania a vzdelanosti by mali ísť ruka v ruke. Rodičia bohužiaľ prestávajú čítať deťom, posadia ich k počítaču alebo k televízii. Veľkú úlohu zohráva výchova v rodine, aj v škole. Ak si niekto nájde cestu ku knihám sám, je to pre neho ťažšie, pretože už musí mať určité skúsenosti a sám chcieť, snažiť sa. Ak má určitý základ z rodiny a školy, je to oveľa jednoduchšie.
Elektronické publikácie môžu tlačeným aj pomáhať
Čítanie kníh na počítači je jednou z možností. Hlavná úloha počítača ale bude stále spočívať vo vyhľadávaní a triedení informácií.
Očakávalo sa, že elektronické knihy a médiá výrazne znížia produkciu klasických tlačených kníh. To sa však nepotvrdilo. Elektronické knihy sa uplatňujú v oblastiach, kde môžu využiť svoje prednosti, ktoré tlačenej knihe chýbajú – tam, kde informácie treba vyhľadávať alebo triediť.
Na internete je obrovské množstvo balastu. Ako však posúdime, čo je balast a čo hodnotná informácia? K tomu potrebujeme mať literárne skúsenosť, schopnosť posúdiť hodnotu informácie. Objavujú sa rôzne projekty, ktoré organizujú internetové vyhľadávače (napríklad Google) spolupracujúce s knižnicami. Spomínané projekty nie sú protikladom klasické tlačené knihy, ale doplnkom, napomáhajú jej propagácii. Prevod tlačených kníh do elektronickej podoby je pre budúcnosť šancou pre tlačené knihy. Mnoho ľudí si na základe elektronickej podoby kníh môže nájsť cestu aj ku knihe tlačenej. A tá priamou cestou poputuje aj do ich panelákovej knihovničky.
Leave a Reply