Akú veľkú chladničku do bytu?
Pokiaľ nechcete každý deň chodiť na malý nákup, okamžite všetky nakúpené suroviny spracovať a po uvarení a upečení všetko jedlo kompletne zjesť, musíte mať spôsob, ako bezpečne aspoň niekoľko dní uchovať suroviny, potraviny a jedlo čerstvé. Konzervy a suché potraviny vydržia aj v špajzi, na ostatné potrebujete chladničku.
Hoci chladnička je napojená na elektrickú sieť v byte a má nejakú spotrebu, celkove vám umožní ušetriť ako peniaze tak aj čas, pretože nemusíte čerstvé jedlo na obed alebo večeru pripravovať každý deň. A tiež na raňajky si môžete uskladniť potraviny tak, aby sa vám nepokazili. Keď k tomu pripočítate výhodný nákup v akcii alebo možnosť voziť si mäso a zeleninu z vidieka, či už od rodičov alebo výhodne nakúpiť, je chladnička s mrazničkou vítaným a užitočným pomocníkom, ktorý výrazne šetrí celkové náklady na prevádzku domácnosti.
Súčasné chladničky disponujú modernými pohonmi a kompresormi, ktoré spolu s dobrou izoláciou stien chladničky a mrazničky zaistia nízku spotrebu elektrickej energie a úspornú prevádzku. V minulosti sa vyrábali zariadenia, ktoré mali oddelené motory a kompresory pre chladničku a mrazničku v prípade kombinovaných zariadení, dnes sú podľa nariadenia EÚ k dispozícii len prístroje s jedným kompresorom. Teplota v mraziacej časti je závislá od nastavenia termostatu v chladiacej časti a nie každému môže vyhovovať mať teplotu v chladničke 6 °C a na základe toho v mrazničke „len“ povedzme -18 °C.
Preto niektoré domácnosti majú v kuchyni zvlášť samostatnú chladničku a pre dlhodobé skladovanie potravín osobitnú mrazničku. Takéto riešenie je výhodné aj vtedy, keď mrazené potraviny skladujete len obmedzenú dobu, mimo tej môže byť prístroj úplne vypnutý. Pri kombinovanom prístroji je mraziaca časť chladená stále, bez ohľadu na množstvo uložených potravín.
Objem chladničiek aj mrazničiek je udávaný v litroch a hovorí, koľko potravín môžeme uskladniť. Najmä pri chladničkách treba mať na mysli, že v tomto objeme sú započítané aj rôzne nádoby, prepážky či držiaky fliaš, ktoré znižujú efektívny objem skladovaných potravín. Na druhej strane si treba uvedomiť, že nemôžete chladničku ani mrazničku napratať odspodu až úplne navrch, musí v nej byť priestor na prúdenie vzduchu. Ten totiž zabezpečuje prenos chladu z výparníka k obalom potravín.
Veľkosť chladničky aj mrazničky si musí každá domácnosť určiť sama, podľa svojich stravovacích a kuchárskych zvyklostí a obľúbených jedál. A tiež podľa počtu osôb v domácnosti. Zvyčajne však osciluje optimálna veľkosť chladničky okolo 200 litrov a mrazničky od 50 do 100 litrov. Ak si chcete obsluhu tohto vybavenia kuchyne čo najviac zjednodušiť, odporúčame kombinované chladničky s mrazničkou, teda dva v jednom. Váš dodávateľ vám ju doručí až do bytu a v prípade, že meníte starú chladničku za novú, zbaví vás aj tej starej.
Leave a Reply