Ako sa starať o izbové kvetiny, aby vám prinášali radosť?
Aj malý panelákový byt si môžete skrášliť kvetinami. Vytvorte si doma pri okne peknú malú oázu plnú zelene i pestrých farieb. Bude to balzam pre vaše oči, ktorý vás upokojí a poteší po náročnom dni. Pohľadom do zelene budete účinne relaxovať a naberať novú energiu.
Vo dne sú práčkami vzduchu, v noci dýchajú
Čoskoro uvidíte, ako vám pár kvetináčov s rôznymi rastlinami zlepšia náladu a spríjemnia prostredie, v ktorom sa deň čo deň pohybujete. Postavte kvetináče tak, aby mali dostatok svetla, ale v žiadnom prípade ich nedávajte do priameho slnka. Veľkým prínosom kvetov je, že vo vašom byte pomáhajú čistiť vzduch. Listy absorbujú zo vzduchu oxid uhličitý a premieňajú ho na kyslík. To sa deje počas dňa. Zatiaľ čo teda ste v práci, vaša zelená záhradka pôsobí v byte ako účinná práčka vzduchu. V noci naopak rastliny dýchajú, teda prijímajú kyslík a vypúšťajú oxid uhličitý. Preto by ste si nemali dávať rastliny do spálne, či prípadne ich tu nechávať len úplné minimum, pripravujú vás totiž o nevyhnutný kyslík.
Čím môže zeleň v bytoch trpieť?
Rastlina v byte je predsa len mimo svojho domovského prostredia, preto môže trpieť nevhodnými podmienkami. V panelákových bytoch je to predovšetkým prach usadzujúci sa na listoch a tiež suchý vzduch v miestnostiach. Ak sa na listoch rastlín usadí veľa prachu, rastlina nemôže prijímať zo vzduchu kysličník uhličitý a premieňať ho na kyslík a nemôže dýchať, respektíve má veľmi sťažené podmienky. Preto by ste toto nemali podceňovať a občas vlhkou handričkou ľahko utrieť listy rastlín. Robte to pravidelne, najmä v prípade, že bývate na rušných uliciach, kde sa veľa práši. V prípade, že to neurobíte, rastlina bude zbytočne trpieť, aj keď bude mať inak dobré podmienky v podobe dostatočnej a pravidelnej zálievky a živín v pôde.
Suchý vzduch neprospieva nám ani rastlinám
Tiež suchý vzduch sa môže stať zabijakom. Rastlinu taký vzduch núti k tomu, aby sa silne vyparovala, a to jej nerobí dobre. Preto je vhodné listy rastliny utreté od prachu pravidelne rosiť rozprašovačom. Tým urobíme dobre nielen kvetom, ale aj sami sebe, pretože príliš suchý vzduch neprospieva ani človeku. Podporuje totiž ochorenie dýchacích ciest. Pomôcť si môžeme aj tým, že do miestnosti zavesíme mokré prádlo alebo v nej necháme zvlhčovač vzduchu či odparovaciu nádobu. Za miernych teplých letných dažďov tiež môžeme rastliny dať zvonku na parapet. Umožníme im tak nasať vlahu, pretože dusíkaté zlúčeniny sa pri daždi dostanú až ku koreňom rastliny.
Zalievajte primerane a neprelievajte
Zalievajte rastliny, ak majú vyschnutú pôdu. Občas by pôda mala byť mokrá, ale niekedy je tiež treba nechať ju poriadne vyschnúť, aby sa do nej dostal vzduch. Akonáhle bude pôda u rastlín neustále príliš mokrá, korene postrádajú vzduch, začnú sa dusiť. Nebudú môcť dýchať, začnú zahnívať a rastlina zvädne a uhynie. Dávajte pozor, aby sa v kvetináči neupchali odtokovej dierky a voda mohla správne odtekať a nezachytávala sa v nádobe. Ani v miske pod kvetináčom by nemala byť trvalo voda. Potom totiž začína kysnúť pôda na dne kvetináča. Občas pôdu v kvetináči skyprite, aby sa nadýchala a dostal sa do nej vzduch.
Aké sú teda pravidlá starostlivosti o rastliny v byte? Na záver ich je zhrnieme.
1. Umiestnite rastliny tak, aby mali dostatok slnečného svetla. Nikdy ale rastliny nedávajte do priamych slnečných lúčov, ale naopak do rozptýleného svetla, alebo ešte lepšie do polotieňa.
2. Pravidelne ich zalievajte, ale neprelievajte je. Nebojte sa občas nechať pôdu viac vyschnúť.
3. Pomocou vlhkej handričky rastlinám pravidelne čistite listy od prachu.
4. Vlhčite pravidelne listy rozprašovačom s vodou.
5. Dodávajte rastlinám hnojivo pre rast.
6. Pravidelne ich presádzajte, aby mali vždy kvalitnú pôdu.
7. Občas pôdu na jej povrchu kolíkom ľahko skyprite.
Leave a Reply